Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě přijal slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou. Na twitteru o setkání informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Schůzka se uskutečnila v den 80. výročí útoku československých výsadkářů na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Zúčastnili se jí také první dáma Ivana Zemanová a partner Čaputové Juraj Rizman.
Výstup z jednání na Pražském hradě politici neplánují. Společně se ale zúčastní slavnostního večera v Národním muzeu, během něhož bude otevřena výstava věnovaná operaci Anthropoid. Oba v muzeu přednesou projev, vystoupit by měli také ministryně obrany Jana Černochová a ministr kultury Martin Baxa (oba ODS).
Čaputová do Prahy přijela dnes odpoledne, návštěvu zahájila v Resslově ulici uctěním památky československých parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří před 80 lety na Heydricha zaútočili. V kostele se oba ukrývali a později spolu s dalšími pěti parašutisty v červnu 1942 po boji zemřeli.
Zeman s Čaputovou spolu naposledy hovořili v březnu, kdy se spojili telefonicky. Osobně se potkali v polovině listopadu, kdy slovenská prezidentka navštívila Zemana v Ústřední vojenské nemocnici, kde pobýval kvůli zdravotním problémům.
Zeman: Atentát na Heydricha byl klíčovou událostí dějin Evropy a světa
Atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha nebyl jen událostí českých národních dějin, ale i klíčovou událostí dějin Evropy a světa. Na dnešním slavnostním shromáždění v Národním muzeu k 80. výročí operace Anthropoid to řekl prezident Miloš Zeman. Útok podle něj stál za následné oběti z řad českého národa, protože zabránil možným mnohem větším obětem. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zařadila úspěšný útok na Heydricha mezi nejvýznamnější diverzní akce druhé světové války. Díky Jozefu Gabčíkovi nese i silnou slovenskou stopu, řekla.
Zeman v projevu připomněl požadavek odbojové skupiny Jindra, která varovala před množstvím obětí mezi Čechy v případě atentátu na Heydricha a za cíl doporučila kolaboranta Emanuela Moravce. Podle Zemana ale útok na Heydricha za následné oběti stál. Českému národu v Heydrichových plánech hrozilo vyhubení nebo odsun, řekl. Pokud by výsadkáři zaútočili na Moravce, znamenalo by to pouze nahrazení jednoho kolaboranta druhým, protože byl snadno nahraditelný.
Heydrich ale podle něj naopak nahraditelný nebyl. Označil ho za fakticky druhého muže nacistického Německa, a tedy za nástupce nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Zdůraznil, že atentát na Heydricha nebyl jen událostí českých národních dějin, ale klíčovou událostí dějin evropských a světových. Protože kdyby nebyl "zloduch nacismu a potenciální Hitlerův nástupce" odstraněn, mohlo to znamenat prodloužení druhé světové války a daleko větší oběti, řekl.
Výročí útoku na Heydricha v Národním muzeu připomněla i Čaputová. "Pro oba naše dnešní státy provázané společnou minulostí lidských vazeb byla operace Anthropoid obzvlášť důležitá. Úspěšný útok na jednoho z architektů holokaustu patřil mezi nejvýznamnější diverzní akce druhé světové války. Jsem ráda, že díky Jozefu Gabčíkovi nese tento útok i silnou slovenskou stopu," řekla Čaputová. Je podle ní i symbolem provázanosti s první Československou republikou.
Zlo nemá národnost, zdůraznila. "Zvítězí jenom tehdy, když mu to pasivní, zbabělá a vypočítavá většina dovolí," konstatovala. Události před 80 lety dala Čaputová ve svém projevu do souvislosti s nynější válkou na Ukrajině. Ruská agrese vůči Ukrajině a tyto historické události podle ní připomínají, že ochranu demokracie nelze nikdy podcenit.
Česko se v úterý odpoledne rozloučilo s Annou Slováčkovou, která zemřela po boji s vážnou nemocí během předminulého víkendu. Bylo jí 29 let. Poslední rozloučení pro rodinu a pozvané hosty proběhlo v kostele svatého Tomáše na Malé Straně v Praze. Nechyběli na něm rodiče zesnulé, dorazila i řada známých osobností ze šoubyznysu. Rozloučit se přišel i prezident.
Dagmar Patrasová a Felix Slováček se již za několik minut rozloučí s milovanou dcerou Annou, která zemřela ve věku 29 let během předminulého víkendu po dlouhém boji s vážnou nemocí. Ztrátou stále zdrcení manželé dorazili do kostela svatého Tomáše na Malé Straně po 14. hodině.
Jiří Krampol si užívá zaslouženého důchodu, když mu ho tedy zrovna nekomplikují nejrůznější zdravotní potíže. Aktuálně je herec a bavič zase v dobré kondici, ale o jednu věc už ve svém životě nestojí.
Teplé dubnové počasí si žádá výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle meteorologů hrozí od středy na většině území republiky požáry. Nebezpečí bude větší kvůli síle větru.
Rodina a pozvaní hosté se dnes v Praze loučí s Annou Slováčkovou, která zanechala nesmazatelnou stopu v českém šoubyznyse. Uctít její památku tak chtějí i takové persony jako Helena Vondráčková.
Česko se v úterý rozloučí s Annou Slováčkovou, ale veřejnost nebude mít tu možnost se zúčastnit smutečního obřadu. Rodina respektuje přání zesnulé, poslední rozloučení bude mít formu neveřejného pohřbu. Co se ví o detailech smutečního obřadu?
Až za květnové svátky vidí meteorologové v nejnovějším dlouhodobém výhledu. Nejteplejší počasí se v Česku očekává v polovině probíhajícího týdne, kdy se teploty poprvé v letošním roce mají dostat nad letních 25 °C.
Česko v posledních hodinách řeší sebevraždu Lenky Šimůnkové, matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kterou na konci předloňského roku nepřežilo 14 lidí. K tématu se vyjádřil i známý televizní moderátor Jakub Železný.
Eva Burešová o uplynulém víkendu zažila jednu ze specialit "slovenské StarDance". Netančila totiž s tanečním partnerem, s nímž absolvovala předchozí průběh taneční soutěže Let's Dance. Jak se jí vedlo s jiným tanečníkem?
Českem v posledních hodinách hýbe případ ženy, která o víkendu spáchala sebevraždu skokem do propasti Macocha. Podle dostupných informací je zesnulou Lenka Šimůnková, maminka studentky Elišky, kterou předloni v prosinci zavraždil střelec v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Česko má před sebou prodloužený víkend. Ten se ale podle ČHMÚ.cz ponese částečně v deštivém duchu.
Karel Šíp letos oslaví osmdesátiny a zároveň dvě desítky let Všechnopárty na obrazovce České televize. Bude se svým pořadem pokračovat na veřejnoprávním kanálu? Znamením může být, jak se na Kavčích horách chlubí jeho sledovaností.