Prezident Zeman na Pražském hradě jmenoval nové rektory

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval 11 nových rektorů vysokých škol. Většina z nich se svých funkcí ujme od začátku února. Rektorkou Univerzity Karlovy se stala Milena Králíčková, nejstarší českou vysokou školu tak prvně povede žena. Zeman se dnes na Hrad vrátil po asi pěti měsících. Kvůli nemoci je strávil v Ústřední vojenské nemocnici nebo na zámku v Lánech.

Miloš Zeman.

Prezident předal jmenovací dekrety deseti novým rektorům. Jedenáctý jmenovaný rektor, Vojtěch Adam z Mendelovy univerzity v Brně, nebyl dnes na ceremoniálu přítomen. Prezident uvedl, že je Adam nemocný a Hrad mu pošle listinu poštou. Zažertoval, že mu jeho jméno připomnělo bývalého ministra zdravotnictví za ANO Adama Vojtěcha. To, že nastupující rektor čelí podezření, že chyboval v několika odborných článcích, prezident nezmínil. Expertní komise přitom v úterý doporučila stažení Adamových chybných článků z časopisů a končící rektorka univerzity Danuše Nerudová mu dnes doporučila rezignaci. K vysvětlení záležitosti vyzvala dnes Adama také Česká konference rektorů, případ podle ní vrhá špatné světlo na českou vědu.

Zeman pak při předávání dekretů nepodal ruku nastupujícímu rektoru Janáčkovy akademie múzických umění v Brně (JAMU) Petru Michálkovi, který je autorem satirického divadelního představení Ovčáček čtveráček. Kabaret se trefuje do některých představitelů Hradu, zejména do prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka. Zeman poznamenal, že motivací ke kandidatuře na rektora může být asi i neúspěch v senátních volbách. Michálek do Senátu neúspěšně kandidoval v roce 2020 za hnutí STAN.

Nové rektory si zvolily akademické senáty škol, v prosinci je odsouhlasila vláda. Většinou se funkcí ujmou nové osobnosti, u čtyř vysokých škol ale rektor ve své funkci zůstává. Pokračovat tak nadále bude dosavadní šéf České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) Petr Sklenička. Akademici Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) si zvolili opět Vojtěcha Petráčka. Staronového rektora budou mít také na Technické univerzitě Liberec (TUL), kterou vede Miroslav Brzezina. Rektorem Veterinární univerzity Brno (VU) zůstane Alois Nečas.

Na dalších vysokých školách se budou rektoři střídat. Rektora Univerzity Karlovy (UK) Tomáše Zimu od února nahradí Králíčková. Na Akademii výtvarných umění v Praze (AVU) vystřídá Tomáše Vaňka Maria Topolčanská. Rektorem Univerzity Pardubice (UPCE) se stal místo Jiřího Málka Libor Čapek. Na Vysokém učení technickém v Brně (VUT) vyhrál rektorské volby Ladislav Janíček, který nastoupí po Petru Štěpánkovi. Adam má nahradit na Mendelově univerzitě v Brně Nerudovou a Michálek na JAMU Petra Oslzlého.

Mění se i rektor Vysoké školy ekonomické (VŠE), kde se funkce po Haně Machkové od 1. dubna ujme Petr Dvořák.

Prezident při jmenování rektorů zdůraznil, že by měli usilovat o zvýšení prestiže vysokých škol. „Já se znepokojením sleduji, že v mezinárodních žebříčcích není většina našich univerzit příliš úspěšná, a někdy má dokonce klesající úroveň,“ řekl. „Milá paní rektorko, v případě Univerzity Karlovy je slabý argument, že jste o něco lepší než univerzita v Oregonu, a bylo by dobré, kdyby prestiž slavné Karlovy univerzity pod vaším vedením vzrostla,“ obrátil se na Králíčkovou. To samé se podle něj týká i dalších vysokých škol.

Zeman se na Pražský hrad dnešní ceremonií vrátil poprvé po asi pěti měsících. Poslední veřejná aktivita prezidenta, o které jeho kancelář informovala, se na Hradě uskutečnila na konci loňského srpna. V polovině září byl Zeman poprvé hospitalizován, do nemocnice se opět vrátil 10. října. Od propuštění pobývá v Lánech, kde o něj pečují zdravotní sestry.

Zvažujeme obnovení výroby penicilinu v Česku, řekl Válek

24.09.2023 15:15 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) oznámil, že probíhají diskuse o obnovení výroby…

Minimální mzda by se příští rok mohla zvednout až o 2100 korun

23.09.2023 08:37 Ministerstvo práce a sociálních věcí chce příští rok zvýšit minimální mzdu o 1600 korun až 2100…

Pošta plánuje na konci letošního roku propouštění

22.09.2023 17:51 Česká pošta před několika dny oznámila, že v rámci probíhající transformace propustí na konci…

Poslanci se nedostali ke schvalování balíčku, Babiš kritizoval Fialu

22.09.2023 15:42 Dnešní zasedání Sněmovny se podle očekávání nedostalo k finálnímu hlasování o třetím čtení…

Blažek jmenoval nového vrchního státního zástupce v Olomouci

21.09.2023 19:10 Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ve čtvrtek na návrh nejvyššího státního zástupce Igora…

Na Prostějovsku vybuchl dům, jeden člověk zemřel

21.09.2023 16:59 V Otinovsi na Prostějovsku došlo ve čtvrtek po poledni k výbuchu domu, který poškodil i další…

Muž v Brně nožem napadl školačku, podle policie šlo o pokus o vraždu

21.09.2023 12:50 Brněnská policie vyšetřuje středeční napadení školačky jako pokus o vraždu na dítěti mladším…

Česká spořitelna propustí několik set svých zaměstnanců

19.09.2023 12:53 Česká spořitelna (ČS) v následujících devíti měsících propustí několik set svých zaměstnanců. Uvedl…

Na generálním štábu armády zasahují policisté z NCOZ

19.09.2023 09:38 Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) od úterního rána zasahují na…

Letošní milostivé léto využilo dosud 143 000 živnostníků a 32 000…

18.09.2023 16:07 V rámci třetího kola milostivého léta využilo dosud téměř 143 000 živnostníků a více než 32 000…

Související:

Nejnovější