Prezident Zeman se setkal na Hradě s maďarským premiérem Orbánem

Prezident Miloš Zeman se na okraj dnešního rozsáhlého pražského summitu setkal na Pražském hradě s maďarským premiérem Viktorem Orbánem a také se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. Na twitteru to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Mluvili o migrační krizi, energetice nebo o válce na Ukrajině, řekl ČTK ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák.

Miloš Zeman

Schůzky Jindrák označil za "velmi pracovní". Zeman podle něj Vučiče a Orbána upozornil na současnou migrační krizi a vysoký růst počtu migrantů, kteří přes Českou republiku míří z Turecka do Německa. Orbán naopak českého prezidenta seznámil s maďarskými plány v této oblasti. Dalším tématem byla energetická krize a válka na Ukrajině. Všichni tři státníci podle Jindráka shodně vyjádřili obavy z dalšího vývoje konfliktu a z jeho možné eskalace, která by mohla přerůst i v použití jaderné zbraně Ruskem.

Setkání s Orbánem český prezident využil k rozloučení, protože se sešli pravděpodobně naposled před koncem Zemanova prezidentského mandátu. Naposledy se s ním Zeman viděl loni v září krátce před svou dlouhodobou hospitalizací. V minulosti je pojily podobné názory na kritiku Evropské unie nebo na vztahy s Ruskem.

S Vučičem Zeman mluvil také o zřízení Českého domu v Bělehradě. Srbský prezident podle Jindráka potvrdil zájem o jeho otevření a deklaroval, že předání české straně bude připraveno ještě do konce Zemanova funkčního období. Český prezident je připraven, pokud mu to zdravotní stav dovolí, Český dům osobně otevřít, dodal Jindrák.

Za jeho obnovení se přimlouval Zeman opakovaně, s Vučičem o něm mluvil například při své návštěvě v Srbsku 2019. Původní Český dům v Bělehradě v 60. letech zkonfiskovala Jugoslávie. Jeho stavbu zaplatila ve dvacátých letech 20. století česká krajanská komunita.

S maďarským premiérem Orbánem, kterého v minulosti označil za přítele, se dnes setkal také expremiér Andrej Babiš. Fotografie z jednání v průhonické restauraci zveřejnil na facebooku. Orbán se v Praze sešel též s bývalým českým prezidentem Václavem Klausem v sídle jeho institutu na pražské Hanspaulce. Podle webu Institutu Václava Klause mluvili o složité situaci obou zemí v energetické oblasti či o kvůli inflaci se horšících ekonomických podmínkách a shodli se na významu spolupráce uvnitř visegrádské čtyřky, kterou kromě ČR a Maďarska tvoří ještě Polsko a Slovensko.

Zeman dnes v rámci EPC promluví před jeho účastníky na počátku společné večeře.

Funkční období současné české hlavy státu končí příští rok v březnu.

Česko ztrácí ročně kvůli nemocem 85 miliard Kč. Předejít se dá většině z…

06.12.2022 12:30 Česko ztrácí ročně kvůli nemocem zhruba 85 miliard korun. Předcházet je přitom možné až 80…

Hledání primátora Prahy pokračuje. Spolu chce jednat o menšinové radě

06.12.2022 12:02 Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) se nedohodla s Piráty o koalici v Praze a v jednáních…

Policie uzavřela D3 ve směru do Prahy, uvízly tam kamiony

06.12.2022 11:44 Aktualizováno Policie dnes dopoledne zhruba na hodinu uzavřela dálnici D3 ve směru od Tábora do Prahy. Kvůli…

Letiště Praha odbavilo do víkendu 10 milionů cestujících, meziročně…

06.12.2022 11:36 Pražské letiště Václava Havla překročilo o víkendu hranici deseti milionů přepravených cestujících…

Sníh komplikuje dopravu, nejvíce na jihu Čech. Tisíce míst byly bez…

06.12.2022 11:20 Aktualizováno Mokrý sníh dnes od rána komplikuje dopravu na silnicích a železnici, přerušeny byly i dodávky…

Na Frýdlantsku jsou tabule upozorňující na omezení vstupu do lesů

06.12.2022 11:11 Frýdlantší strážníci dnes začali instalovat tabule, které upozorňují na omezení vstupu do lesů na…

Ministerstvo vnitra hájí registraci prezidentské kandidátky Rohanové

06.12.2022 09:14 Ministerstvo vnitra podle vlastního výkladu právní úpravy nemělo jinou možnost, než kandidátku na…

Ministr Kupka povolil stavbu posledního úseku D1 u Přerova

05.12.2022 21:59 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) potvrdil v reakci na šest rozkladů stavební povolení pro…

Státní příspěvek pro klokánky by se mohl od ledna zvýšit o deset procent

05.12.2022 13:39 Státní příspěvek pro klokánky a podobná zařízení pro okamžitou pomoc dětem (ZDVOP) by se mohl od…

České korunovační klenoty budou vystaveny v lednu ve svatovítské katedrále

05.12.2022 12:49 Aktualizováno České korunovační klenoty budou vystaveny 17. až 21. ledna. Lidé si je budou moct netradičně…

Související:

Nejnovější