Prezident Zeman znovu odložil předávání státních vyznamenání

Miloš Zeman
Miloš Zeman, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 8. prosince 2021 17:56
Sdílej:

Slavnostní předávání státních vyznamenání se 1. ledna neuskuteční. Prezident Miloš Zeman rozhodl kvůli epidemické situaci o odložení ceremoniálu. Na webu Pražského hradu to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Nový termín bude podle něj stanoven v prvním čtvrtletí příštího roku.

"Prezident republiky Miloš Zeman v důsledku vývoje epidemiologické situace rozhodl o odložení slavnostního ceremoniálu předání státních vyznamenání, který se měl podle původních předpokladů konat 1. ledna 2022 na Pražském hradě," napsal Ovčáček.

Státní vyznamenání za letošní i loňský rok chtěl původně Zeman předávat tradičně 28. října. Kvůli jeho hospitalizaci byl ale termín odložen na 1. ledna, který je, stejně jako 28. říjen, takzvaným řádovým dnem. Pražský hrad tak pouze 28. října zveřejnil seznam osobností, kterým se Zeman rozhodl státní vyznamenání udělit.

Prezident chtěl na Nový rok předat nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva herečce Jiřině Bohdalové nebo kosmonautu a bývalému velvyslanci v Rusku Vladimíru Remkovi. Posmrtně stejné ocenění měli dostat podnikatel a majitel skupiny PPF Petr Kellner, válečný československý pilot Alexander Hess a britský politik Alfred Duff Cooper, který rezignoval na protest proti podpisu mnichovské dohody. Celkem Zemanův seznam čítal 29 osobností včetně psychiatra a spisovatele Jana Cimického. Ten se ale po obviněních ze sexuálního napadení a obtěžování, která proti němu vzneslo několik žen, rozhodl vyznamenání nepřevzít.

Na Nový rok na Pražský hrad měly přijít i téměř čtyři desítky vyznamenaných z loňského roku, kterým dosud Zeman řády a medaile také nepředal. Loni Pražský hrad ceremoniál přeložil na letošní 28. říjen rovněž kvůli špatné pandemické situaci.

Zeman se v poslední době potýká s vážnými zdravotními obtížemi, kvůli kterým byl od září téměř dva měsíce v nemocnici. Do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) byl převezen dvakrát v souvislosti s nespecifikovaným onemocněním. Podle člena prezidentova lékařského konzilia chirurga Pavla Pafka má chronické jaterní onemocnění. Naznačil, že to je cirhóza. Zeman se kvůli nemoci poslední měsíce na veřejnosti objevuje minimálně. Od předminulého čtvrtka je navíc v izolaci kvůli pozitivnímu testu na koronavirus, příznaky podle Pražského hradu očkovaný prezident nemá.

Stalo se
Světové celebrity
Kim Kardashian

Kim Kardashian a Lewis Hamilton truchlí! Zemřel jejich blízký spolupracovník!

Britský osobní strážce Mason Haynes, který byl ve svém oboru vyhledávaným profesionálem a dlouhodobě dohlížel na bezpečnost nejznámějších světových celebrit, tragicky zahynul ve věku 52 let. K fatální dopravní nehodě došlo v britském hrabství Hampshire. Podle dostupných informací záchranné složky nalezly Haynese na místě neštěstí již bez známek života a přivolaný lékař mohl pouze konstatovat smrt. Celá událost je o to smutnější, že se odehrála pouhé dva dny před jeho 53. narozeninami.

Světové celebrity
Angelina Jolie

Angelina Jolie prodává dům. Stěhuje se pryč z LA, chce opustit USA!

Angelina Jolie plánuje zásadní životní krok a chystá se odstěhovat z Los Angeles. Toto rozhodnutí přichází poté, co její nejmladší děti, dvojčata Knox a Vivienne, oslavily osmnácté narozeniny a dokončily střední školu. Jelikož jsou již všichni její potomci plnoletí, jednapadesátiletá herečka se cítí připravená opustit Kalifornii, kde je vychovávala, a více objevovat svět.

Světové celebrity
Meghan Markleová

Meghan vydala první prohlášení po setkání s Karlem III.!

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle zveřejnila na svých sociálních sítích nové prohlášení krátce poté, co se v britském sídle Highgrove soukromě setkala s králem Karlem III. a královnou Camillou. Schůzky se zúčastnil také její manžel princ Harry a jejich dvě děti, princ Archie a princezna Lilibet, pro které šlo o první setkání s panovníkem po čtyřech letech.

Světové celebrity
Elton John

Elton John má prince Harryho plné zuby. Nejsem bankomat, vzkázal mu rázně!

Britská hudební legenda Elton John údajně pociťuje značné rozhořčení vůči princi Harrymu, který jej měl požádat o finanční podporu. Tato žádost o peníze se měla odehrát těsně předtím, než minulý týden skupina žalobců utrpěla neúspěch u britského Nejvyššího soudu ve sporu s vydavatelstvím Associated Newspapers Ltd (ANL).