Prezidentské volby jsou sečteny. Vítězný Pavel se utká s Babišem ve druhém kole

Petr Pavel
Petr Pavel, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 14. ledna 2023 19:47
Sdílej:

Vítězem prvního kola letošních prezidentských voleb se stal bývalý vysoký představitel české armády a Severoatlantické aliance Petr Pavel, generála ve výslužbě volilo 35,4 procenta lidí. Do volebního finále postoupil i bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, jemuž dalo hlas 34,99 procenta voličů. Vyplývá to z konečných výsledků hlasování, které dnes zveřejnil Český statistický úřad na volebním webu.

Volit přišlo 68,24 procenta lidí, v roce 2018 v prvním kole volilo 61,9 procenta. Pavel dostal hlasy 1,975.056 voličů, druhého Babiše volilo 1,952.213 lidí.

Druhé kolo prezidentských voleb se koná 27. a 28. ledna. Současnému prezidentu Miloši Zemanovi skončí druhé funkční období 8. března.

Třetí nejlepší výsledek ve volbách získala bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, které dalo hlas 13,92 procenta lidí. Čtvrtý skončil senátor Pavel Fischer se 6,75 procenta, poslanec SPD Jaroslav Bašta byl pátý, hlasovalo pro něj 4,45 procenta voličů. Následovali senátor Marek Hilšer s 2,56 procenta, podnikatel Karel Diviš s 1,35 procenta a bývalý rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima s 0,55 procenta.

Kandidáty postupující do finále letošní volby prezidenta dělil nejmenší rozdíl hlasů v dosavadních prvních kolech prezidentské volby. Bývalý vysoce postavený voják Petr Pavel porazil předsedu hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše o 22.843 hlasů. Před pěti lety byl rozdíl mezi dvojicí finalistů skoro dvojnásobný a před deseti lety asi 27krát vyšší.

První výsledky úvodního kola prezidentské volby byly letos známy ze Svitavska a Plzeňska. Zveřejněny byly na volebním webu ve 14:19. Nejdéle se čekalo na výsledky z jednoho z okrsků v Dobříši na Příbramsku a z Londýna, odkud přišly až v 19:14.

V nejrychleji sečteném okrsku ve Svitavách vyhrál při desetiprocentní účasti předseda ANO Andrej Babiš s 22 z 56 odevzdaných hlasů, tedy s 39,28 procenta. Generál Petr Pavel dostal 17 hlasů, tedy 30,35 procenta. V okrsku mohlo volit 554 lidí. V obci Štichov v okrese Plzeň-jih přišlo hlasovat 59 ze 68 oprávněných voličů. Zvítězil tam předseda ANO Andrej Babiš. Dostal 32 hlasů, tedy 54,23 procenta. Na druhém místě skončil Pavel. Obdržel deset hlasů, což představovalo 16,94 procenta.

V okrsku číslo pět v Dobříši, který byl posledním sečteným v rámci ČR kvůli souběžnému referendu, vyhrál Pavel se ziskem 42,5 procenta. Babiš obdržel 26,1 procenta hlasů. Volební účast v okrsku přesáhla 80 procent.

Podobně v Londýně vyhrál Pavel se ziskem 52,3 procenta hlasů před profesorkou Danuší Nerudovou, kterou volilo 34,66 procenta lidí. Babiš získal pouze 30 ze 1474 odevzdaných hlasů, tedy dvě procenta, což pro něj znamenalo páté místo.

Před pěti lety byl nejrychleji znám výsledek hlasování z Čečovic na Domažlicku, a to ve 14:21. Před deseti lety byli při první přímé volbě nejrychlejší v Lužici na Prachaticku. Výsledek z této obce byl zveřejněn ve 14:13. Nejdéle se před pěti lety čekalo na výsledek jednoho z okrsků v Praze 8, na volebním webu byl zveřejněn ve 20:00. 

Stalo se
České celebrity
Felix Slováček

Manévry na letišti v Brně. Záchranka čekala na indisponovaného Felixe Slováčka

Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla. 

Počasí
Letní počasí, ilustrační foto

Počasí o víkendu bude podle předpovědi opět tropické

O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Meghan před svatbou pěkně dopálila královnu Alžbětu II.

Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“

Světové celebrity
Ben Affleck

Jennifer Lopez a Ben Affleck: Překvapivé byznysové rozhodnutí

Jennifer Lopez a Ben Affleck se rozhodli stáhnout svou bývalou společnou rezidenci v Beverly Hills z realitního trhu poté, co se jim více než rok nedařilo najít kupce. Rozhodnutí přišlo krátce po finálním ukončení jejich manželství, které trvalo dva roky a bylo oficiálně rozvedeno letos v lednu.