Prezidentský kandidát Pavel i dnes vyrazil mezi lidi v Ostravě

Prezidentský kandidát Petr Pavel dnes znovu vyrazil mezi lidi v Ostravě. Setkal se s nimi ve čtvrti Zábřeh a pak v hutním podniku Vítkovice Steel. Poté Pavel návštěvu moravskoslezské metropole ukončil a přesunul se do Brna. Na čtvrteční setkání s Pavlem přišly v Ostravě na centrální náměstí tisíce jeho příznivců.

Petr Pavel

Ráno Pavel přijel ke kostelu svatého Ducha v Zábřehu, kde jej hned obklopily desítky příznivců. Kostel, v němž jsou i ostatky (kapka krve) papeže Jana Pavla II., kandidát na prezidenta krátce navštívil, řekl, že na něj působí v mnoha ohledech. "Nejenom proto, že jsem se tady zase setkal s občany Ostravy v počtu, který jsem vůbec nečekal. I architektura tohoto kostela je unikátní a samozřejmě to, že tady jsou ostatky člověka, se kterým jsem se setkal, je taky symbolika," řekl Pavel. Uvedl, že co říct si měl i se zdejším farářem, který je také motorkář. "Příští rok bude dělat motomši, tak jako je na mnoha místech v naší republice, takže když mi to jenom trochu vyjde, tak bych se rád zúčastnil taky," řekl .

Všude, kam Pavel v Ostravě přišel, jej obklopovaly davy příznivců, takže se svými odpůrci se nesetkal. Na centrální Masarykovo náměstí dorazily ve čtvrtek na setkání s Pavlem tisíce lidí. "V nejbližším okolí byli lidé, kteří se přišli vyfotit, podpořit. Pokud někdo nesouhlasil, tak byl někde dál a jejich názory jsem většinou ani neslyšel, takže jsem neměl možnost si s nimi o tom promluvit," řekl Pavel. Dodal, že republiku ale objel několikrát, například když sbíral podpisy, takže přehled o tom, kde jsou jaké problémy a jak je lidé vnímají, má docela dobrý.

Ze Zábřeha zamířil na návštěvu do hutního podniku Vítkovice Steel, kde mezi zaměstnanci strávil zhruba hodinu. Dotazy zaměstnanců byly podle Pavla praktické. "Zajímaly je názory na krizi na Ukrajině, způsob řešení, dopady na ně, protože mnoho surovin, se kterými pracují a jsou zdrojem jejich práce, tak pochází z Ruska, a mají obavu, co bude dál," řekl bývalý vysoký představitel české armády a NATO Pavel.

Řekl, že z celé návštěvy Ostravy ho asi nejvíce překvapily účast a atmosféra na Masarykově náměstí. "Vnímám to jako návštěvu, která mi dodala zase obrovskou energii, i když to množství lidí mě občas až uvedlo do rozpaků. Na druhou stranu to vnímám jako obrovskou podporu a výraz toho, že Ostrava rozhodně není regionem, který by se nestaral to, co se děje, nebo že by byla regionem, který je jednoznačně na straně řekněme mých oponentů," řekl Pavel.

Uvedl, že se setkal i s ostravským primátorem Tomášem Macurou, který jej podpořil stejně jako moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák. Macura i Vondrák jsou z ANO, Pavlovým protikandidátem ve druhém kole je přitom předseda tohoto hnutí Andrej Babiš. "Já si vážím jeho (Macurových) postojů, které se nikdy nedržely jednoznačně v limitech jeho strany nebo hnutí. Byl vždycky člověkem, který mluvil sám za sebe a podle toho, co považoval za správné. To, jak se rozhodli (Macura a Vondrák), já si toho vážím, protože si dovedu představit, že uvnitř hnutí ANO to asi vyžadovalo odvahu se postavit proti tomu hlavnímu proudu," řekl Pavel. Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová naopak Vondrákův postup již dříve označila za nekolegiální. "Já osobně s tím nesouhlasím. Ale dobře, jestli chcete, tak já to klidně řeknu, je to podraz," řekla Seznam Zprávám.

Druhé kolo volební kampaně je podle Pavla mnohem ostřejší než to první. Ve dnech zbývajících do voleb se Pavel bude chtít zaměřit především na to, co by podle něj asi lidé chtěli slyšet. "To znamená, jak se vypořádáme se současnou krizí a jak budeme řešit dlouhodobé problémy, které neřešily předchozí vlády, jako je třeba daňová reforma, důchodová reforma, reforma školství a další složité věci," řekl prezidentský kandidát.

Uvedl, že v neděli dopoledne se půjde podívat do chrámu svatého Víta na Pražském hradě. "Bude tam velká mše ke 30. výročí republiky. Protože jsem na tyhle akce, které se týkaly státních svátků, případně dnů veteránů, chodil vždycky, tak jsem byl, sice teď neoficiálně, ale pozván taky, takže se tam rád podívám," řekl Pavel. Chtěl by se také podívat do Lucerny alespoň na část jednoho u koncertů na jeho podporu, jehož termín ale koliduje s televizní debatou.

I v příštím týdnu bude chtít vyjet mezi lidi, ale vzhledem k nedostatku času se zřejmě soustředí na kraje, které jsou blíž k Praze. Lidé by podle něj měli k volbám přijít, protože jde o to, jak dál bude Česko vypadat a jaký styl politiky v zemi zavládne. "Jestli bude vládnout politika zastrašování lidí, populismu, chaosu v řízení země, anebo jestli se zase začneme normálně bavit, navzájem poslouchat, přemýšlet o argumentech a hledat řešení, která vedou k cíli," uvedl.

Témata: Petr Pavel | Ostrava

Premiér a šéfové Parlamentu se poprvé společně sešli s Pavlem

01.02.2023 19:38 Stylově v senátním Prezidentském salonku se dnes večer sešli premiér Petr Fiala a předsedové…

Marek Prchal a Andrej Babiš po deseti letech ukončili spolupráci

01.02.2023 16:37 Marketér Marek Prchal a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) ukončili spolupráci, která trvala deset…

Obavy covidu opadly. Třetina lidí se bojí války, ukázal průzkum

01.02.2023 16:05 Obavy z nějaké hrozby pociťovalo na konci loňského roku 60 procent Čechů. Nejčastěji se báli války,…

Kontroly na hranicích se Slovenskem skončí v noci na 5. února

01.02.2023 15:12 V noci na 5. února skončí stálé hraniční kontroly na česko-slovenských hranicích. Česko je kvůli…

Státní rozpočet skončil v lednu ve schodku 6,8 miliardy korun

01.02.2023 14:14 Státní rozpočet skončil v lednu ve schodku 6,8 miliardy korun. Dnes o tom informovalo ministerstvo…

Zeman je připraven se s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem setkat

01.02.2023 13:44 Dosluhující prezident Miloš Zeman je připraven se s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem setkat.…

Pavel: Čína není přátelskou zemí a není kompatibilní s demokraciemi

01.02.2023 13:15 Čína podle příštího českého prezidenta Petra Pavla není přátelskou zemí a není kompatibilní se…

Úřadům práce chybí podle jejich šéfa 232 pracovníků pro vyřizování dávek

01.02.2023 12:45 Úřadům práce chybí 232 pracovníků, kteří by vyřizovali dávky. Nejvíc těchto neobsazených míst je v…

Česká pošta se letos dočká významných změn. V prvním kroku se mění vedení

01.02.2023 12:35 Aktualizováno Českou poštu od března dočasně povede dosavadní ředitel poštovní služby podniku Miroslav Štěpán.…

Nečas dostal za lživou výpověď ve prospěch manželky roční podmínku

01.02.2023 11:05 Za lživou výpověď ve prospěch manželky Jany (dříve Nagyové) uložil dnes soud bývalému premiérovi…

Související:

Nejnovější