Při začleňování Ukrajinců do škol bude problém s kapacitou pro zajištění výuky češtiny jako cizího jazyka. O tom, kdo všechno by ji mohl učit, úřady nyní jednají. Na konferenci o podpoře vícejazyčných žáků, kterou dnes na Staroměstské radnici pořádala nezisková organizace META, to uvedl ředitel odboru středního, vyššího odborného a dalšího vzdělávání na ministerstvu školství Petr Bannert.
Sehnat vyučující bude podle něj větší problém než získat na ně peníze. Ministerstvo si podle něj také uvědomuje, že neznalost češtiny může být pro některé uprchlíky překážkou při vstupu na střední školu, nechce je ale zvýhodňovat před jinými cizinci.
Česko vydalo od počátku války přes 269.000 speciálních víz lidem, kteří byli zasaženi ruskou invazí na Ukrajinu. Už na počátku minulého týdne premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že v zemi jich je zhruba 300.000. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) tvoří zhruba polovinu z nich děti.
Podle Bannerta úřady nyní diskutují o tom, jak se od září nastaví systém začleňování utečenců do škol či na trh práce. Vyjasnit se musí mimo jiné to, kdo je bude učit česky. "My si dokážeme představit to finančně zaplatit, protože na tu situaci, která vznikla, věřím, že se finanční prostředky získají, ale větší problém to bude kapacitně," řekl.
"Určitě je dobré využít (k výuce češtiny pro uprchlíky) učitele češtiny, ty ale budou velmi zatížení," uvedl. Ministerstvo proto podle něj uvažuje i o možnosti zapojení učitelů cizích jazyků, studentů pedagogických fakult nebo dalších odborníků. "Vnímám, že to bude velký problém. Bude tu velká zátěž pro školy v oblasti přesčasových hodin a tak dále," dodal.
Sociolog Daniel Prokop upozornil, že neznalost češtiny může být pro uprchlíky problémem při přijímání na střední školy. Na maturitních oborech sice nebudou muset z češtiny skládat test, ale budou muset v češtině absolvovat pohovor. Prokop poukázal na to, že třeba po necelém měsíci v ČR ho asi většina uprchlíků nezvládne. Podle Bannerta ale ministerstvo nemohlo požadavek češtiny ze zkoušek zcela odstranit, protože stejné podmínky platí i pro jiné cizince.
Na maturitní obory středních škol se utečenci z Ukrajiny mohli hlásit do 5. dubna. Cermat má k dnešnímu dni informace o 1306 jejich přihláškách na čtyřleté obory a 23 na víceletá gymnázia, řekl Bannert. Školy mohou Cermatu předat přihlášky do pátku, jejich počet se tedy asi ještě zvýší. Kromě pohovoru v češtině budou dělat test z matematiky. Většina přihlášených zatím podle Bannerta požádala o možnost ho skládat v ukrajinštině, dodal. Jednotné přijímací zkoušky budou příští a přespříští týden.
Ředitelka odboru integrace na trh práce na ministerstvu práce Anna Dumont zdůraznila, že je v zájmu státu, aby se nepřijímání na střední školy minimalizovalo. Lidé, kteří mají jen základní školu, se totiž špatně uplatňují na trhu práce a bývají závislí na podpoře státu, vysvětlila. Pro cizince je přitom hlavní bariérou pro studium střední školy v ČR právě čeština, uzavřela.
Česko od neděle zpracovává smutnou informaci o smrti Aničky Slováčkové, která prohrála dlouhý a nelítostný boj se zákeřnou rakovinou. Ještě před pár týdny to nevypadalo, že by konec měl nastat tak brzy. Jak vypadaly poslední hodiny jejího života?
Duben je okamžikem první velké letošní změny v termínech výplaty důchodů. Ta druhá se ještě chystá a nastane během letních prázdnin. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která každý měsíc vyplácí přes tři miliony důchodů.
Češi se od nedělního večera loučí se statečnou bojovnicí Aničkou Slováčkovou, která podlehla zákeřné rakovině. Bylo jí pouhých 29 let. Smutna zpráva vyvolala i mnoho reakcí známých osobností na sociálních sítích.
I Hollywood se v uplynulém týdnu rozloučil s jednou z výrazných osobností. Na apríla zemřel slavný herec Val Kilmer, bylo mu 65 let. Na CinemaConu v Las Vegas se k úmrtí kolegy a kamaráda poprvé vyjádřil Tom Cruise.
V českém šoubyznyse se v uplynulých dnech definitivně potvrdil jeden rozchod. Eva Feuereislová dala kopačky Jaromíru Soukupovi a tohle rozhodnutí si nemůže vynachválit.
Česko zasáhla v závěru uplynulého víkendu jedna velmi smutná zpráva. Ve věku 29 let zemřela po statečném boji s rakovinou Anička Slováčková. Nejbližší s ní byli do poslední chvíle a jeden z nich, konkrétně tatínek Felix Slováček, se v průběhu noci s milovanou dcerou dojemně rozloučil.
Počasí se tento týden začne pozvolna oteplovat. Po krátké mrazivé epizodě denní maxima vyrostou podle ČHMÚ.cz až nad 20 stupňů.
Český showbyznys zasáhla mimořádně smutná zpráva. V neděli 6. dubna zemřela zpěvačka, herečka a moderátorka Anna Slováčková, dcera herečky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka. Všichni jí drželi palce, když znovu a znovu bojovala se zákeřnou nemocí. Rakovina, kterou v minulosti již jednou porazila, se jí vrátila a stala se jí osudnou. Anička Slováčková odešla v pouhých 29 letech.
Nejstarší dcera legendárního zpěváka Karla Gotta (†80), Dominika Gottová (51), se už několik let snaží najít pevnou půdu pod nohama. Se svým manželem, finským hudebníkem Timem Tolkkim, žije ve Skandinávii, ale jejich situace zdaleka není růžová. Veřejně přiznává, že bez tamního sociálního systému by se ocitli na dně. Žijí totiž převážně ze státní podpory.
Udílení prestižních hudebních cen Anděl mělo mít slavnostní tečku, místo toho se večer proměnil v dramatickou scénu, kterou musela řešit záchranná služba i policie. Před očima svědků byla mladá žena brutálně napadena – útočníkem má být podle dostupných informací rapper známý jako Totally Nothin.
Ben Affleck (52) v posledních měsících neprožíval právě šťastné období. Jeho osobní život se ocitl v krizi, která vyvrcholila v únoru 2025 rozvodem s Jennifer Lopez (55). Jejich manželství, které mělo být pohádkovým návratem dávné lásky, skončilo bez skandálů i bez velkých dramat.
Jiřina Bohdalová je asi nejslavnější českou herečkou, ale její začátky v této umělecké profesi nebyly vůbec jednoduché. Nebylo totiž vůbec jasné, že se herectvím jednou velmi dobře uživí. Legendární herečka původně vydělávala úplně jinak.