Při izraelské vojenské ofenzivě v Pásmu Gazy od 7. října zahynulo 34.568 lidí. Ve středu to uvedlo ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy ovládaném Hamásem, informovala agentura AFP.
Zástupce OSN ve svém nedávném prohlášení upozornil, že odstraňování obrovského množství trosek včetně nevybuchlé munice z palestinského Pásma Gazy bude trvat přibližně 14 let.
Vojenská operace Izraele proti palestinskému islamistickému hnutí Hamás výrazně změnila vzhled velké části Pásma Gazy, které obývá 2,3 milionu lidí, proměňující ho v pustinu a způsobující obyvatelům nedostatek potravin a riziko nemocí.
Podle Pehra Lodhammara, významného člena Služby OSN pro boj proti minám (UNMAS), válka zanechala na hustě obydleném území rozsáhlé množství trosek, odhadované na 37 milionů tun. Odhaduje se, že odstranění těchto trosek a nevybuchlé munice může trvat 14 let za předpokladu určitých podmínek.
Lodhammar uvedl, že je obtížné přesně určit počet nevybuchlé munice, ale odhaduje se, že nejméně 10 % munice pozemních sil neexploduje, což představuje výzvu pro dlouhodobé odstraňování. Hamás zahájil válku v říjnu loňského roku, ale izraelská ofenzíva vedla k rozsáhlému počtu obětí a zranění mezi Palestinci.
Izrael ohlásil plány na další operaci ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, což vyvolává obavy mezinárodního společenství ohledně osudu 1,5 milionu Palestinců, kteří tam žijí. Mluvčí izraelské vlády David Mencer uvedl, že izraelské síly nebudou tolerovat přítomnost čtyř praporů Hamásu v Rafahu a že proti nim zasáhnou.
Od začátku izraelské pozemní operace v Pásmu Gazy bylo zničeno nejméně 18 nebo 19 z celkového počtu 24 praporů Hamásu.
Podle analýzy Satelitního střediska OSN (UNOSAT) bylo v důsledku izraelské ofenzívy v Pásmu Gazy zničeno nebo poškozeno 35 procent budov na palestinském území. Informovala o tom agentura Reuters.
Během izraelské ofenzívy, zahájené jako odveta za útoky militantů z palestinského hnutí Hamás na jih Izraele dne 7. října, zemřelo podle zdravotnických úřadů v pásmu ovládaném Hamásem téměř 32 000 Palestinců. Militanti Hamásu při uvedeném útoku na Izrael zabili přibližně 1 200 lidí.
UNOSAT využilo pro své hodnocení snímky z družic s vysokým rozlišením, pořízené 29. února, a porovnalo je se snímky z období před a po konfliktu.
Z analýzy vyplývá, že 35 procent všech budov v Pásmu Gazy, což odpovídá 88 868 stavbám, bylo zničeno nebo poškozeno.
Z toho 31 198 budov bylo označeno jako zničené, 16 908 jako vážně poškozené a 40 762 jako mírně poškozené.
Nárůst se týká téměř 20 000 postižených budov, ve srovnání s předchozím hodnocením, které vycházelo ze snímků z ledna, kdy bylo poškozených nebo zničených 30 procent budov, uvedlo UNOSAT.
"Největší nárůst škod byl zaznamenán v oblastech Chán Junis a Gaza, přičemž Chán Junis evidoval dalších 12 279 poškozených staveb a Gaza 2 010," dodal UNOSAT.
"Zvláště tvrdě bylo postiženo město Chán Júnis, kde bylo zničeno 6 663 nových budov," upozornilo středisko.
Po dvou dnech s letními teplotami pozorujeme v Česku výraznou změnu počasí. Na značné části území prší a nejde o jen tak ledajaký déšť. Může se v něm objevit saharský prach, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Radostnou novinku ve čtvrtek oznámila Veronika Khek Kubařová. Jen několik týdnů před 38. narozeninami se pochlubila, že s manželem čekají po deseti letech manželství prvního potomka.
Počasí se o víkendu mírně ochladí. Oproti předchozím dnům se v sobotu letních teplot nedočkáme, v neděli ale podle ČHMÚ.cz bude citelně tepleji.
Rodina slavného hollywoodského herce Genea Hackmana, držitele dvou Oscarů, zažila tragédii, která nyní otřásá nejen americkými médii. Jeho manželka, 61letá Betsy Arakawa, zemřela za záhadných okolností, jež si nyní odborníci spojují s nakažením vzácným hantavirem. Nemoc je přenášena hlodavci a je známá svými příznaky podobnými chřipce, které však mohou mít fatální následky.
Po úterním posledním rozloučení s milovanou dcerou se naplno dozvídáme, jak velké je trápení Felixe Slováčka a tedy i jeho manželky Dagmar Patrasové. Saxofonista popsal, jak na tom v těchto dubnových dnech je.
Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.
Hvězd z české herecké obce přišlo požehnaně. U rakve s ostatky zesnulého Aloise Švehlíka na středečním posledním rozloučení drželi stráž jeho neméně slavní a někdy i slavnější kolegové. Kdo všechno se ve středu před polednem objevil na jevišti v historické budově Národního divadla?
Annu Slováčkovou, se kterou se v úterý rodina rozloučila na neveřejném pohřbu, si lidé budou pamatovat nejen jako zpěvačku, ale také jako herečku, která se neodmyslitelně zapsala do srdcí diváků televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě. Co teď bude s její postavou?
Ornella Koktová se podílí na organizaci posledního rozloučení s babičkou ze strany svého otce Michala. Jak je přitom známo, vztahy v rodině nejsou právě nejlepší. Projevuje se to i na tom, kdo obdržel pozvánku na pohřeb.
V pátek dopoledne došlo v pražské ulici Milady Horákové k tragické nehodě, při níž tramvaj srazila dvanáctiletého chlapce. Navzdory okamžitému zásahu záchranářů se ho nepodařilo zachránit.
Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.
Zatímco dnes nás ještě čekají letní teploty, v pátek se mírně ochladí. Na většině území se navíc bude během prázdnin objevovat občasný déšť nebo přeháňky, uvedl ČHMÚ.cz.