Při jednání ministrů zdravotnictví bude i schůzka s výrobci covidových vakcín

Součástí jednání ministrů zdravotnictví EU ve středu v Praze bude schůzka s výrobci covidových vakcín Pfizer/BioNTech a Moderna. Ministerstvo zdravotnictví očekává, že se změní stávající smlouvy a vyjednají se podmínky pro dodávky v příštích letech. Ministři zdravotnictví se budou zabývat také plánem pro boj s rakovinou a vzácnými onemocněními, zejména dostupností léků pro pacienty.

Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto.

Tématem budou rovněž dopady války na Ukrajině, ať už zdravotní péče o uprchlíky nebo obnova zdravotní infrastruktury v zemi, připojí se i ukrajinský ministr. Novinářům to dnes řekl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

S výrobci očkovacích látek bude ve středu jednat řídicí komise evropského Úřadu pro připravenost a reakci na mimořádné situace v oblasti zdraví (HERA). Jednání, která formálně vede Evropská komise, začala už v červenci. "Klíčová bude debata o tom, jak mají vypadat nové smlouvy vakcín na covid-19. A jak uzpůsobit ty stávající smlouvy, aby členské státy nemusely likvidovat velká množství nakoupených vakcín, které nevyužijí," uvedl Dvořáček.

Dalšími tématy neformálního setkání by měla být prevence a léčba rakoviny, očkování a zdravotní dopady války na Ukrajině. Navazovat se bude na již schválený Evropský plán pro boj s rakovinou. "Ministři budou požádáni o schválení takzvané call to action, výzvy ke konkrétní implementaci existujícího plánu," doplnil Dvořáček.

Záměrem českého předsednictví je iniciovat vznik podobného plánu, na který jsou navázány i dotační prostředky, pro vzácná onemocnění. Připravit chce také návrh legislativy pro možnost vyjednávání s výrobci o společných nákupech léčiv pro tyto vážné nemoci, kterými v jednotlivých státech trpí jen málo obyvatel, což komplikuje schvalování úhrady za léky na národní úrovni. U některých menších států je zpoždění i pět nebo šest let.

"Finální rozhodnutí o úhradách je čistě doménou jednotlivých států, ale je velký prostor pro předjednání podmínek, za kterých léčivé přípravky a nové technologie do úhrad vstupují," uvedl. Díky prvnímu podobnému jednání s výrobcem HERA nakoupila pro všechny státy vakcíny proti opičím neštovicím.

V červenci podle Dvořáčka vznikl také první návrh úpravy směrnic o tkáních a buňkách a o krvi, z něhož by mělo vzniknout nové nařízení. Podle něj bude mít ale legislativním procesem dlouhou cestu, protože se dotýká i etických otázek kolem odběru krve a plazmy. "Bude definovat, jak bude vypadat soběstačnosti Evropy v této oblasti. V současné době je 40 procent těchto výrobků dováženo z USA," řekl.

Ministři se budou ve středu zabývat také očkováním jako prevencí mnoha vážných infekcí, nejen covidu-19. Diskutovat budou o klesající proočkovanosti, podpoře výzkumu a výroby očkovacích látek nebo komunikací. Dál budou téma rozvíjet odborníci na říjnové konferenci v Praze.

Česko navrhuje také mechanismus, kterým by měly státy EU koordinovat svá stanoviska vůči Světové zdravotnické organizaci (WHO) či OSN, aby vystupovaly jednotně.

Na jednání se připojí on-line ukrajinský ministr zdravotnictví Viktor Ljaško. Kromě poskytování zdravotní péče uprchlíkům z Ukrajiny v evropských zemích se bud řešit i zajištění kontinuity péče po jejich návratu do vlasti. Jednat se bude i o sblížení nároků na vzdělávání lékařů a sester, jejich vzdělání z Ukrajiny je v současné době obtížně uznatelné.

Jednání v Praze začnou v úterý večer neformální večeří ministrů v Rudolfinu, kde je uvítá ministr Vlastimil Válek (TOP 09). Ve středu dopoledne budou ministři diskutovat o naplánovaných tématech a odpoledne je na programu jednání HERA s výrobci vakcín.

Při izraelských útocích údajně zemřelo už 70 rukojmích

02.03.2024 12:01 Sedm rukojmích zadržovaných hnutím Hamás v Pásmu Gazy zahynulo v důsledku izraelského bombardování.…

Auto v Polsku narazilo do skupiny chodců, zranilo se 17 lidí

01.03.2024 19:54 Závažný incident se v pátek odpoledne stal ve Štětíně na západu Polska. Do lidí přecházejících přes…

Rusové se rozloučili s opozičníkem Navalným. Policisté byli ve střehu

01.03.2024 17:49 Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo…

Evropa nehodlá posílat vojáky na Ukrajinu, řekl Fiala ve Sněmovně

01.03.2024 15:18 Evropské země se nechystají poslat vojáky na Ukrajinu, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v rámci…

Trump posílá Bidena na kognitivní test na zjištění demence

01.03.2024 09:31 Bývalý americký prezident Donald Trump vyzval ve čtvrtek prezidenta Joea Bidena, aby podstoupil…

Česko zastoupí na zítřejším pohřbu Navalného vedoucí velvyslanectví

29.02.2024 21:17 Česká republika bude mít diplomata na pátečním pohřbu zesnulého ruského opozičního politika Alexeje…

Putin pohrozil NATO jadernými zbraněmi a zaštítil se podporou občanů

29.02.2024 13:50 Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl…

Zelenskyj má podporu pro mírový plán na Balkáně

29.02.2024 09:12 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu získal pro svůj mírový plán podporu účastníků…

Německo vyloučilo nasazení vojáků ve válce na Ukrajině

28.02.2024 21:48 Německý ministr obrany Boris Pistorius vyloučil nasazení německých vojáků ve válce na Ukrajině.

Polsko uvažuje nad dočasným uzavřením hranice s Ukrajinou pro zboží

28.02.2024 17:15 Polsko uvažuje nad dočasným uzavřením hranice s Ukrajinou pro zboží, uvedl v úterý polský premiér…

Související:

Nejnovější