Při jednání ministrů zdravotnictví bude i schůzka s výrobci covidových vakcín

Součástí jednání ministrů zdravotnictví EU ve středu v Praze bude schůzka s výrobci covidových vakcín Pfizer/BioNTech a Moderna. Ministerstvo zdravotnictví očekává, že se změní stávající smlouvy a vyjednají se podmínky pro dodávky v příštích letech. Ministři zdravotnictví se budou zabývat také plánem pro boj s rakovinou a vzácnými onemocněními, zejména dostupností léků pro pacienty.

Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto.

Tématem budou rovněž dopady války na Ukrajině, ať už zdravotní péče o uprchlíky nebo obnova zdravotní infrastruktury v zemi, připojí se i ukrajinský ministr. Novinářům to dnes řekl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

S výrobci očkovacích látek bude ve středu jednat řídicí komise evropského Úřadu pro připravenost a reakci na mimořádné situace v oblasti zdraví (HERA). Jednání, která formálně vede Evropská komise, začala už v červenci. "Klíčová bude debata o tom, jak mají vypadat nové smlouvy vakcín na covid-19. A jak uzpůsobit ty stávající smlouvy, aby členské státy nemusely likvidovat velká množství nakoupených vakcín, které nevyužijí," uvedl Dvořáček.

Dalšími tématy neformálního setkání by měla být prevence a léčba rakoviny, očkování a zdravotní dopady války na Ukrajině. Navazovat se bude na již schválený Evropský plán pro boj s rakovinou. "Ministři budou požádáni o schválení takzvané call to action, výzvy ke konkrétní implementaci existujícího plánu," doplnil Dvořáček.

Záměrem českého předsednictví je iniciovat vznik podobného plánu, na který jsou navázány i dotační prostředky, pro vzácná onemocnění. Připravit chce také návrh legislativy pro možnost vyjednávání s výrobci o společných nákupech léčiv pro tyto vážné nemoci, kterými v jednotlivých státech trpí jen málo obyvatel, což komplikuje schvalování úhrady za léky na národní úrovni. U některých menších států je zpoždění i pět nebo šest let.

"Finální rozhodnutí o úhradách je čistě doménou jednotlivých států, ale je velký prostor pro předjednání podmínek, za kterých léčivé přípravky a nové technologie do úhrad vstupují," uvedl. Díky prvnímu podobnému jednání s výrobcem HERA nakoupila pro všechny státy vakcíny proti opičím neštovicím.

V červenci podle Dvořáčka vznikl také první návrh úpravy směrnic o tkáních a buňkách a o krvi, z něhož by mělo vzniknout nové nařízení. Podle něj bude mít ale legislativním procesem dlouhou cestu, protože se dotýká i etických otázek kolem odběru krve a plazmy. "Bude definovat, jak bude vypadat soběstačnosti Evropy v této oblasti. V současné době je 40 procent těchto výrobků dováženo z USA," řekl.

Ministři se budou ve středu zabývat také očkováním jako prevencí mnoha vážných infekcí, nejen covidu-19. Diskutovat budou o klesající proočkovanosti, podpoře výzkumu a výroby očkovacích látek nebo komunikací. Dál budou téma rozvíjet odborníci na říjnové konferenci v Praze.

Česko navrhuje také mechanismus, kterým by měly státy EU koordinovat svá stanoviska vůči Světové zdravotnické organizaci (WHO) či OSN, aby vystupovaly jednotně.

Na jednání se připojí on-line ukrajinský ministr zdravotnictví Viktor Ljaško. Kromě poskytování zdravotní péče uprchlíkům z Ukrajiny v evropských zemích se bud řešit i zajištění kontinuity péče po jejich návratu do vlasti. Jednat se bude i o sblížení nároků na vzdělávání lékařů a sester, jejich vzdělání z Ukrajiny je v současné době obtížně uznatelné.

Jednání v Praze začnou v úterý večer neformální večeří ministrů v Rudolfinu, kde je uvítá ministr Vlastimil Válek (TOP 09). Ve středu dopoledne budou ministři diskutovat o naplánovaných tématech a odpoledne je na programu jednání HERA s výrobci vakcín.

EU bere poškození plynovodů Nord Stream vážně. Není to náhoda, míní…

28.09.2022 21:59 Aktualizováno Poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři způsobily úmyslné útoky, domnívají se evropští…

Kuba zůstala po úderu hurikánu Ian zcela bez elektřiny. Živel dorazil na…

28.09.2022 21:56 Aktualizováno Hurikán Ian způsobil v noci na dnešek výpadek elektřiny na celém území Kuby, bez proudu se tak…

Okupovaná území Ukrajiny požádala prostřednictvím svých vůdců o připojení…

28.09.2022 21:10 Aktualizováno Vůdce samozvané Luhanské lidové republiky (LNR) Leonid Pasečnik oficiálně požádal ruského…

Některé unijní státy chtějí zastropování cen plynu. Komise je zatím…

28.09.2022 21:05 Aktualizováno Dva dny před pátečním mimořádným zasedáním ministrů energetiky zemí Evropské unie, kteří mají…

Rusko rovněž vyšetřuje poškození plynovodů Nord Stream

28.09.2022 19:57 Ruská tajná služba FSB vyšetřuje poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři jako "mezinárodní…

USA poskytnou další obří vojenskou pomoc Ukrajině. Co přesně dodají?

28.09.2022 19:50 Aktualizováno Americké ministerstvo obrany dnes oznámilo další vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 1,1 miliardy USD …

Von der Leyenová: Nové protiruské sankce přinesou základ pro strop na cenu…

28.09.2022 17:30 Aktualizováno Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes představila plán nového balíku…

Heger kritizoval Česko za obnovení kontrol na hranicích

28.09.2022 17:13 Aktualizováno Slovenský premiér Eduard Heger dnes kritizoval Českou republiku za její rozhodnutí obnovit v…

USA kvůli hrozbám jadernými zbraněmi pozorněji sledují kroky Kremlu

28.09.2022 16:30 Zpravodajské služby Spojených států a jejich spojenců ve světle ruských hrozeb o použití jaderných…

Rakousko také obnoví kontroly na hranicích se Slovenskem

28.09.2022 16:18 Aktualizováno Rakousko od čtvrtka zahájí kontroly na hranicích se Slovenskem. Informoval o tom dnes mluvčí…

Související:

Nejnovější