Nepokoje v Kazachstánu si vyžádaly nejméně 1000 zraněných a 13 mrtvých policistů. V noci na dnešek zemřely pravděpodobně i desítky demonstrantů, kteří byli podle policie "zlikvidováni" při útoku na administrativní budovy v Almaty, největším městě středoasijské země. Na žádost kazašského prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva vysílají do Kazachstánu své vojáky země postsovětské Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) v čele s Ruskem, první ruští výsadkáři jsou už na místě. České ministerstvo zahraničí nemá informace o možném ohrožení zhruba tří desítek českých občanů, kteří se v Kazachstánu momentálně nacházejí.
Kazachstán, největší a nejbohatší ze středoasijských zemí zažívá od neděle nejhorší protivládní protesty za posledních nejméně deset let. Nepokoje původně vyvolané zvýšením cen zkapalněného plynu vedly ve středu k odvolání vlády prezidentem Tokajevem. Ten se zároveň postavil do čela bezpečnostní rady, kterou dosud vedl jeho dlouholetý předchůdce v čele státu Nursultan Nazarbajev. Z chaosu v zemi obvinil Tokajev "provokatéry z domova i ze zahraničí".
Policejní mluvčí v ohnisku nepokojů Almaty dnes oznámila, že byly "zlikvidovány" desítky lidí, kteří v noci zaútočili na administrativní budovy. Mluvčí neupřesnila, co má výrazem "zlikvidovat" na mysli, agentury AP a AFP si nicméně její slova vyložily tak, že desítky lidí byly zabity. Kazašská státní televize dnes uvedla, že při potyčkách s demonstranty přišlo v Almaty o život nejméně 13 policistů; dvěma z nich prý byly odříznuty hlavy. O případných obětech na straně demonstrujících televize neinformovala.
Tokajev ve středu požádal o pomoc s potlačením nepokojů šéfy vlád a států ODKB, kteří po několia hodinách slíbili vyslat do země na omezenou dobu "mírové jednotky". První ruští výsadkáři jsou již na místě a jejich hlavním úkolem je podle sekretariátu ODKB chránit důležitá státní a vojenská zařízení a pomáhat kazašským silám při nastolení pořádku. Odhodlání dostát spojeneckým závazkům a pomoci Kazachstánu vyjádřily také Tádžikistán a Kyrgyzstán, jehož parlament dnes ovšem vyslání vojáků neschválil kvůli nedostatečnému počtu poslanců na mimořádné schůzi. Součástí kontingentu ODKB jsou podle listu Kommersant rovněž vojáci z Běloruska a Arménie.
Ve středu úřady v Almaty oznámily, že bezpečnostní složky zahájily "protiteroristickou operaci". Na hlavní náměstí Almaty dnes brzy ráno vjelo několik obrněných vozů a na místě byly desítky vojáků. Když se přiblížili k davu, bylo slyšet střelbu. V zemi nefunguje internet a mobilní sítě. Mluvčí Kazašské národní banky informoval, že provoz přerušují všechny banky v zemi kromě té centrální a také burza.
Čína dnes označila nepokoje v Kazachstánu za "vnitřní záležitost" sousední země a vyjádřila přesvědčení, že se kazašské úřady dokážou se vzniklou situací vypořádat. Podobný apel již ve středu učinila Moskva, podle níž si Kazachstán své problémy vyřeší sám. Uvedla také, že by se do vnitřních záležitostí země nikdo neměl nevměšovat. Bílý dům, generální tajemník OSN a Evropské unie vyzvali kazašskou vládu i protestující, aby se zdrželi násilí.
K ukončení násilností dnes vyzvala také česká diplomacie. "Ministerstvo zahraničních věcí se znepokojením sleduje vývoj situace v Kazachstánu, kde v uplynulých hodinách došlo k eskalaci vnitropolitické a bezpečnostní situace. Zvláště závažné jsou zprávy o desítkách obětí na životech. Vyzýváme všechny strany, aby ukončily veškeré násilnosti a mimořádnou situaci řešily s respektem k zákonům a lidským právům," uvedlo v prohlášení ministerstvo. České velvyslanectví v Nur-Sultanu nemá informace o tom, že by byl v ohrožení někdo z přibližně 30 českých občanů nyní pobývajících v zemi.
Nepokoje v Kazachstánu podle expertů ovlivňují cenu bitcoinu, která se dnes dopoledne snížila na 43.000 dolarů (936.060 Kč) a za posledních 24 hodin vykazovala pokles o více než sedm procent. Kazachstán patří k zemím, kde se nejznámější kryptoměna světa "těží" nejvíce.
Německá letecká společnost Lufthansa dnes oznámila, že kvůli nepokojům přestala nabízet pravidelné lety do Almaty. Leteckou přepravu do třech kazašských měst přerušil také ruský Aeroflot a další společnosti z Ruska či Blízkého východu.
Policie hlásí tisíce zadržených účastníků nepokojů
Policie zadržela asi 2000 lidí při potlačování nepokojů v Almaty, největším městě středoasijského Kazachstánu. Uvedla to dnes agentura TASS s odvoláním na kazašské ministerstvo vnitra. "Policisté v Almaty vyrazili k očistě ulic. Přijímají opatření k zadržení narušitelů pořádku. Celkem bylo na policii předvedeno okolo 2000 lidí," citovala agentura z komuniké.
V Almaty byly podle dřívějšího vyjádření policejní mluvčí v noci na dnešek "zlikvidovány" desítky útočníků na administrativní budovy. Některá zahraniční média to interpretují jako potvrzení, že policie zabila desítky demonstrantů. Při potyčkách podle státní televize přišlo o život nejméně 13 policistů, zranění utrpělo 353 příslušníků pořádkových sil.
Almaty se staly epicentrem nynějších nepokojů, označovaných za nejhorší od dosažení nezávislosti před třemi desetiletími.
Ministerstvo vnitra ve středu uvedlo, že během nepokojů v několika regionech země zahynulo osm členů bezpečnostních složek a dalších 317 jich utrpělo zranění.
Kazašské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že při nepokojích v zemi bylo zraněno přes 1000 lidí, z nichž téměř 400 muselo být hospitalizováno.
Prezident Kasym-Žomart Tokajev z chaosu obvinil "provokatéry z domova i ze zahraničí" a ve středu požádal o pomoc s potlačením nepokojů šéfy vlád a států Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB). Rusko již do země přepravuje své výsadkové oddíly. Součástí kontingentu mají být také vojáci z Tádžikistánu, Běloruska, Arménie a Kyrgyzstánu, kde se má v pátek znovu sejít parlament, aby vyslání vojáků schválil; dnes se k tomu nesešlo dostatečné množství poslanců.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“
Jennifer Lopez a Ben Affleck se rozhodli stáhnout svou bývalou společnou rezidenci v Beverly Hills z realitního trhu poté, co se jim více než rok nedařilo najít kupce. Rozhodnutí přišlo krátce po finálním ukončení jejich manželství, které trvalo dva roky a bylo oficiálně rozvedeno letos v lednu.
Herec Orlando Bloom naznačil své emocionální rozpoložení po nedávném rozchodu s popovou hvězdou Katy Perry. Na svém Instagramu sdílel sérii citátů slavného švýcarského psychiatra Carla Junga, které naznačují pocity osamělosti a smutku. Mezi citáty se objevilo například: „Osamělost nevzniká z nedostatku lidí kolem nás, ale z neschopnosti sdílet to, co je pro nás důležité,“ či „Ani šťastný život se neobejde bez určité míry temnoty.“
Britský princ Harry údajně nabídl králi Karlovi symbolickou „olivovou ratolest“ – pozvání na Hry Invictus, které se v roce 2027 uskuteční v Birminghamu. Pokud by monarcha nabídku přijal, podle královského experta by to mohlo znamenat mnohem víc než jen jednorázové gesto smíření. Richard Fitzwilliams pro Daily Express uvedl, že v takovém případě by princ Harry a Meghan Markleová velmi pravděpodobně požadovali jednu klíčovou věc: veřejné zviditelnění a společné fotografování.
Občas je těžké uvěřit tomu, na co jsou lidé schopni naletět. Kriminalisté z Prahy se v těchto dnech zabývají případem podvodu, jehož obětí se stal muž, který pod příslibem lásky zaslal veškeré své úspory neznámému člověku, jenž se vydával za slavnou hollywoodskou herečku Sandru Bullock.
Pavel Novotný ve středu nastoupil do pankrácké věznice v Praze, kde si odpyká tříměsíční trest odnětí svobody za porušení předchozí podmínky. Jak to v případě bývalého starosty bývá, z jeho nástupu za mříže se stala jedna velká show. Novotný si ještě řekl, co chtěl.
Svět fotbalu zasáhla tragická zpráva. Útočník anglického Liverpoolu a portugalské reprezentace Diogo Jota už žádné další starty či góly nepřidá. Ve věku pouhých 28 let tragicky zahynul ve Španělsku.
V Česku právě v těchto chvílích vrcholí aktuální vlna veder, kterou odpoledne a večer ukončí silné či velmi silné bouřky. Nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) upravuje územní platnost středečního varování, především co se týká bouřek.
Dvě na sebe navazující výluky zásadně ovlivní ve zbytku probíhajícího týdne provoz metra na lince C. Vlaky nebudou jezdit mezi stanicemi Nádraží Holešovice a I. P. Pavlova, respektive Pražského povstání. S omezením provozu je třeba počítat od čtvrtka až do neděle.
Helena Vondráčková oslavila v uplynulém týdnu 78. narozeniny a zase nechyběla na pódiu. Vystoupila například v Chrudimi, tedy nedaleko svého rodiště. Za dva roky ji ale čeká velká show k osmdesátinám. Jak se to domluvilo?
Neustálým turbulentním vývojem prochází vztah amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska. Po další kritice na adresu šéfa Bílého domu přispěchal jeden z nejbohatších lidí světa s pochvalou, když ocenil Trumpovy zásluhy o mír na Blízkém východě.
Petra Kvitová v úterý odehrála poslední zápas ve Wimbledonu, kde zaznamenala největší úspěchy individuální kariéry. Pořadatelé nejslavnějšího turnaje na to nezapomněli. Kvitová tak dostala možnost se rozloučit i slovy.