Při nepokojích v Kazachstánu umírali lidé, Rusko vyslalo do země výsadkáře

Nepokoje v Kazachstánu si vyžádaly nejméně 1000 zraněných a 13 mrtvých policistů. V noci na dnešek zemřely pravděpodobně i desítky demonstrantů, kteří byli podle policie "zlikvidováni" při útoku na administrativní budovy v Almaty, největším městě středoasijské země. Na žádost kazašského prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva vysílají do Kazachstánu své vojáky země postsovětské Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) v čele s Ruskem, první ruští výsadkáři jsou už na místě. České ministerstvo zahraničí nemá informace o možném ohrožení zhruba tří desítek českých občanů, kteří se v Kazachstánu momentálně nacházejí.

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Kazachstán, největší a nejbohatší ze středoasijských zemí zažívá od neděle nejhorší protivládní protesty za posledních nejméně deset let. Nepokoje původně vyvolané zvýšením cen zkapalněného plynu vedly ve středu k odvolání vlády prezidentem Tokajevem. Ten se zároveň postavil do čela bezpečnostní rady, kterou dosud vedl jeho dlouholetý předchůdce v čele státu Nursultan Nazarbajev. Z chaosu v zemi obvinil Tokajev "provokatéry z domova i ze zahraničí".

Policejní mluvčí v ohnisku nepokojů Almaty dnes oznámila, že byly "zlikvidovány" desítky lidí, kteří v noci zaútočili na administrativní budovy. Mluvčí neupřesnila, co má výrazem "zlikvidovat" na mysli, agentury AP a AFP si nicméně její slova vyložily tak, že desítky lidí byly zabity. Kazašská státní televize dnes uvedla, že při potyčkách s demonstranty přišlo v Almaty o život nejméně 13 policistů; dvěma z nich prý byly odříznuty hlavy. O případných obětech na straně demonstrujících televize neinformovala.

Tokajev ve středu požádal o pomoc s potlačením nepokojů šéfy vlád a států ODKB, kteří po několia hodinách slíbili vyslat do země na omezenou dobu "mírové jednotky". První ruští výsadkáři jsou již na místě a jejich hlavním úkolem je podle sekretariátu ODKB chránit důležitá státní a vojenská zařízení a pomáhat kazašským silám při nastolení pořádku. Odhodlání dostát spojeneckým závazkům a pomoci Kazachstánu vyjádřily také Tádžikistán a Kyrgyzstán, jehož parlament dnes ovšem vyslání vojáků neschválil kvůli nedostatečnému počtu poslanců na mimořádné schůzi. Součástí kontingentu ODKB jsou podle listu Kommersant rovněž vojáci z Běloruska a Arménie.

Ve středu úřady v Almaty oznámily, že bezpečnostní složky zahájily "protiteroristickou operaci". Na hlavní náměstí Almaty dnes brzy ráno vjelo několik obrněných vozů a na místě byly desítky vojáků. Když se přiblížili k davu, bylo slyšet střelbu. V zemi nefunguje internet a mobilní sítě. Mluvčí Kazašské národní banky informoval, že provoz přerušují všechny banky v zemi kromě té centrální a také burza.

Čína dnes označila nepokoje v Kazachstánu za "vnitřní záležitost" sousední země a vyjádřila přesvědčení, že se kazašské úřady dokážou se vzniklou situací vypořádat. Podobný apel již ve středu učinila Moskva, podle níž si Kazachstán své problémy vyřeší sám. Uvedla také, že by se do vnitřních záležitostí země nikdo neměl nevměšovat. Bílý dům, generální tajemník OSN a Evropské unie vyzvali kazašskou vládu i protestující, aby se zdrželi násilí.

K ukončení násilností dnes vyzvala také česká diplomacie. "Ministerstvo zahraničních věcí se znepokojením sleduje vývoj situace v Kazachstánu, kde v uplynulých hodinách došlo k eskalaci vnitropolitické a bezpečnostní situace. Zvláště závažné jsou zprávy o desítkách obětí na životech. Vyzýváme všechny strany, aby ukončily veškeré násilnosti a mimořádnou situaci řešily s respektem k zákonům a lidským právům," uvedlo v prohlášení ministerstvo. České velvyslanectví v Nur-Sultanu nemá informace o tom, že by byl v ohrožení někdo z přibližně 30 českých občanů nyní pobývajících v zemi.

Nepokoje v Kazachstánu podle expertů ovlivňují cenu bitcoinu, která se dnes dopoledne snížila na 43.000 dolarů (936.060 Kč) a za posledních 24 hodin vykazovala pokles o více než sedm procent. Kazachstán patří k zemím, kde se nejznámější kryptoměna světa "těží" nejvíce.

Německá letecká společnost Lufthansa dnes oznámila, že kvůli nepokojům přestala nabízet pravidelné lety do Almaty. Leteckou přepravu do třech kazašských měst přerušil také ruský Aeroflot a další společnosti z Ruska či Blízkého východu.

Policie hlásí tisíce zadržených účastníků nepokojů

Policie zadržela asi 2000 lidí při potlačování nepokojů v Almaty, největším městě středoasijského Kazachstánu. Uvedla to dnes agentura TASS s odvoláním na kazašské ministerstvo vnitra. "Policisté v Almaty vyrazili k očistě ulic. Přijímají opatření k zadržení narušitelů pořádku. Celkem bylo na policii předvedeno okolo 2000 lidí," citovala agentura z komuniké.

V Almaty byly podle dřívějšího vyjádření policejní mluvčí v noci na dnešek "zlikvidovány" desítky útočníků na administrativní budovy. Některá zahraniční média to interpretují jako potvrzení, že policie zabila desítky demonstrantů. Při potyčkách podle státní televize přišlo o život nejméně 13 policistů, zranění utrpělo 353 příslušníků pořádkových sil.

Almaty se staly epicentrem nynějších nepokojů, označovaných za nejhorší od dosažení nezávislosti před třemi desetiletími.

Ministerstvo vnitra ve středu uvedlo, že během nepokojů v několika regionech země zahynulo osm členů bezpečnostních složek a dalších 317 jich utrpělo zranění.

Kazašské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že při nepokojích v zemi bylo zraněno přes 1000 lidí, z nichž téměř 400 muselo být hospitalizováno.

Prezident Kasym-Žomart Tokajev z chaosu obvinil "provokatéry z domova i ze zahraničí" a ve středu požádal o pomoc s potlačením nepokojů šéfy vlád a států Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB). Rusko již do země přepravuje své výsadkové oddíly. Součástí kontingentu mají být také vojáci z Tádžikistánu, Běloruska, Arménie a Kyrgyzstánu, kde se má v pátek znovu sejít parlament, aby vyslání vojáků schválil; dnes se k tomu nesešlo dostatečné množství poslanců.

Němci mohou podle Ukrajinců svými postoji povzbudit Putina k invazi

22.01.2022 16:39 Němečtí představitelé by podle ukrajinského ministra zahraničních věcí Dmytra Kuleby měli přestat s…

Ir vyvolal pozdvižení v letadle, teď mu hrozí 20 let vězení

22.01.2022 14:44 Irskému občanovi, který si při letu z Dublinu do New Yorku odmítl nasadit roušku a vystrčil na…

První sociální síť vznikla před tisíci lety v Africe, tvrdí vědkyně

22.01.2022 14:28 Aktualizováno První sociální síť se neobjevila v éře internetu, ale mnohem dříve - přesněji před 50.000 lety na…

Merz je oficiálně novým předsedou německé CDU

22.01.2022 13:40 Aktualizováno Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) na dnešním digitálním sjezdu zvolila novým předsedou…

Na Ukrajinu dorazila první zásilka z americké vojenské pomoci

22.01.2022 13:10 Do Kyjeva v noci na dnešek dorazila první zásilka z nedávno schválené americké vojenské pomoci.…

Polsko hlásí rekordních čísla nově nakažených koronavirem

22.01.2022 11:08 V Polsku za poslední den přibylo rekordních 40.876 nových případů nákazy koronavirem, uvedlo…

V Rusku za poslední den přibylo rekordní množství nově nakažených

22.01.2022 10:11 V Rusku za posledních 24 hodin přibylo rekordních 57.212 nově nakažených koronavirem, což je…

Tokio má čtvrtý den po sobě nejvyšší denní přírůstek nakažených

22.01.2022 10:02 V Tokiu přibylo za minulý den 11.227 nových případů covidu-19. Japonská metropole tak zaznamenala…

Tonga trpí po výbuchu sopky nedostatkem pitné vody

22.01.2022 09:31 Úřady tichomořského souostroví Tonga poničeného výbuchem sopky, začnou stěhovat lidi z menších…

Německo hlásí přes 135 tisíc nakažených a rekordní sedmidenní incidenci

22.01.2022 08:22 V Německu za poslední den přibylo 135.461 lidí nakažených koronavirem, zatímco před týdnem to bylo…

Související:

Nejnovější

reklama