Při protestech v Íránu už podle aktivistů zemřelo 92 lidí

Nejméně 92 lidí přišlo o život v Íránu při potlačování demonstrací, které vypukly před dvěma týdny kvůli smrti mladé ženy po zatčení mravnostní policií. Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na nevládní organizaci Iran Human Rights (IHR). Předchozí bilance této organizace, která sídlila v Oslu, činila 83 obětí.

Írán

Dalších 41 lidí zahynulo při pátečních střetech na jihovýchodě Íránu, v pohraniční oblasti sousedící s Afghánistánem a Pákistánem, uvedla IHR s odvoláním na místní informační zdroje, aniž upřesnila, do jaké míry tyto násilnosti souvisely s úmrtím mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové.

Protesty v Íránu, nejzávažnější od roku 2019, odstartovala právě smrt této dvaadvacetileté Kurdky, která zemřela 16. září, tři dny po zatčení kvůli porušení přísných pravidel pro oblékání, která v islámské republice nařizují ženám zahalovat si vlasy šátkem. Tisíce lidí vyšly do ulic na podporu íránským demonstrantkám, které pálily šátky, také ve světě. V sobotu se demonstrovalo ve více než 150 městech po celém světě.

Úřady tvrdí, že Amíníová dostala infarkt, podle pozůstalých ale zemřela kvůli policejní brutalitě. K nezávislému vyšetření případu vyzval tento týden mimo jiné generální tajemník OSN António Guterres.

Při pátečních střetech na jihovýchodě Íránu bylo zabito i pět gardistů.

V chudé provincii Sístán a Balúčestán blízko afghánských a pákistánských hranic je špatná bezpečnostní situace už dlouho. Za násilnostmi v tomto regionu s převahou sunnitů stojí gangy pašující drogy a sunnitští islamisté bojující proti šíitským úřadům.

V tomto případě ale jeden ze sunnitských duchovních na internetu tvrdil, že komunitu pobouřil případ, kdy policista znásilnil patnáctiletou dívku.

Zatímco IHR pokládá zabíjení demonstrantů za zločin proti lidskosti, režim v Teheránu svaluje odpovědnost za demonstrace na zahraniční nepřátele, zejména Spojené státy a jejich západní spojence. Během demonstrací byli prý zadrženi občané Francie, Německa, Itálie, Nizozemska a Polska, jakož i 256 členů nelegálních opozičních uskupení, dodala AFP.

Tisíce lidí v Paříži demonstrovaly na podporu protestů v Íránu

Několik tisíc lidí dnes vyšlo v Paříži do ulic, aby podpořili protesty v Íránu proti vládě a přísným pravidlům pro oblékání žen. Obdobné demonstrace se uskutečnily o víkendu i v dalších evropských městech. Pařížské demonstrace se zúčastnila i řada Íránců, kteří žijí ve Francii v exilu, informovala agentura AP.

Demonstranti skandovali hesla jako "žena, život, svoboda" a mnozí z nich měli transparenty, které vyzývaly ke konci teokratické vlády v Teheránu či zrušení povinnosti pro ženy nosit šátek hidžáb na veřejnosti. Některé účastnice protestu se nechaly ostříhat, což je jeden ze symbolů současných protestů v Íránu.

"Tentokrát povstaly ženy a muži je doprovodili. Opravdu nastal čas změnit věci," řekla agentuře AFP jedna studentka íránského původu. "Z Íránu se nyní stalo vězení. Internetové spojení je přerušené a my nyní představujeme hlas Íránců," uvedla francouzská inženýrka íránského původu Toura Danaová.

Demonstrace se zúčastnila také řada představitelů levicových stran, které ale část demonstrantů vypískala. Někteří protestující také kritizovali setkání z 20. září mezi francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a íránským prezidentem Ebráhímem Raísím. "Francouzská vláda flirtuje s mulláhy, zatím co mulláhové zabíjejí ženy," tvrdil jeden transparent.

Demonstrace na podporu íránských protestů se dnes uskutečnily i v Torontu či Los Angeles. V sobotu vyšly do ulic tisíce lidí v Německu, Británii, Itálii a dalších evropských zemích.

Protesty v Íránu vypukly v polovině září po úmrtí mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové. Ta zemřela poté, co ji zadržela mravnostní policie, protože neměla zakryté vlasy a dekolt podle přísných pravidel islámského kodexu oblékání. Úřady tvrdí, že žena dostala infarkt, podle rodiny Amíníové ale zemřela kvůli policejní brutalitě. Její rodina také poukázala na to, že nemá přístup k oficiálnímu policejnímu spisu. K nezávislému vyšetření případu vyzval tento týden mimo jiné generální tajemník OSN António Guterres.

Proti demonstracím úřady tvrdě zakročily. Podle exilové organizace z Osla Iran Human Rights (IHR) během protestů zemřelo nejméně 92 lidí a dalších 41 lidí zemřelo při pátečních střetech na jihu země. Tam podle revolučních gard zemřelo i pět jejích příslušníků. Podle úřadů zemřelo při protestech 60 lidí, z toho deset příslušníků bezpečnostních sil.

Témata: Írán

Vatikánu nefunguje hlavní webový portál, podle velvyslance za to mohou …

01.12.2022 21:19 atikánu druhým dnem nefunguje hlavní internetový portál. Podle představitelů státu pokračují…

Obyvatelé Kyjeva by mohli zůstat bez dodávek tepla až do jara

01.12.2022 21:13 Obyvatelé Kyjeva by mohli zůstat bez dodávek tepla až do jara, pokud příští ruské útoky na delší…

Macron a Biden: Rusko se musí zodpovídat ze zločinů na Ukrajině

01.12.2022 20:02 Francie a USA jsou odhodlány nepolevit v úsilí o to, aby se Rusko zodpovídalo ze široce…

Ve Španělsku odhalili za dva dny několik dalších dopisových bomb, dostal…

01.12.2022 17:38 Ve Španělsku odhalili za dva dny několik dopisových bomb, jejichž zaslání zřejmě souvisí s válkou…

Darujte Ukrajině přebytečné počítače a telefony, vyzvala občany EK

01.12.2022 17:34 Evropská komise dnes vyzvala občany i firmy, aby Ukrajině darovali počítače, telefony a tablety,…

Představitelé EU vyzvali k okamžitému propuštění běloruské aktivistky…

01.12.2022 16:29 Evropská unie vyzvala k okamžitému propuštění vězněné představitelky běloruské opozice Maryje…

Rusko a Ukrajina si vyměnily po padesáti válečných zajatcích

01.12.2022 16:18 Rusko a Ukrajina si opět vyměnily válečné zajatce, a to po padesátce zajatců z obou stran. Oznámilo…

Rusko odsoudilo návrh EU na vytvoření tribunálu pro zločiny na Ukrajině

01.12.2022 13:34 Moskva neuzná případný mezinárodní tribunál pro souzení Ruska kvůli jeho působení na Ukrajině,…

Na Ischii našli dvě těla, počet obětí sesuvů půdy vzrostl na deset

01.12.2022 13:16 Záchranáři na italském ostrově Ischia našli další dvě těla lidí, kteří zemřeli v důsledku sobotních…

Duda varoval před přijetím nelidskosti Ruska, umožnilo by jeho vítězství

01.12.2022 13:04 Pokud přijmeme nehumánnost Ruska jako něco normálního, umožníme tím vítězství takzvaného "ruského…

Související:

Nejnovější