Při protestech proti francouzské důchodové reformě zadržela policie ve čtvrtek a v noci na dnešek 457 lidí, zranění utrpělo 441 policistů. Informoval o tom dnes ráno francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin. Počty zadržených a zejména zraněných jsou vyšší než při posledních protestech. V západofrancouzském Bordeaux podle deníku Le Monde hořela část radnice, kde má být v úterý uvítán britský král Karel III. Podle Darmanina si poslední protesty vyžádaly také výrazně více škod než ty předešlé. Francouzská premiérka Élisabeth Borneová označila násilnosti za nepřijatelné.
Dalších demonstrací proti reformě, která mimo jiné zvyšuje věk odchodu do důchodu o dva roky na 64 let, se podle policie v celé Francii zúčastnil více než milion lidí, podle odborářů dokonce 3,5 milionu.
Na řadě míst se protesty vyhrotily a musela zasahovat policie. Darmanin, který se dnes k protestům vyjádřil na kanálu CNews, potvrdil, že jenom z Paříže bylo z meziodborových demonstrací hlášeno "903 požárů pouličního mobiliáře nebo popelnic". Požáry a chaos po sobě podle Le Figaro zanechaly protesty v ulicích Paříže, Rennes, Bordeaux, Lorientu či Lyonu.
V Bordeaux krátce hořela část radnice, v Nantes zase demonstranti vnikli do budovy správního soudu, vyplenili recepci a rozbili okna a dveře. Poškozeno bylo také několik obchodů. V Lorientu na severozápadě 68milionové země se terčem útoků části demonstrantů stala městská policejní stanice, jinde zase na policisty létaly dlažební kostky nebo zápalné lahve.
Podle ministra Darmanina si čtvrteční protesty, za něž kritizoval extrémní levici, vyžádaly výrazně větší škody než předešlé demonstrace.
Darmanin dnes slíbil, že Francie je připravena přivítat krále Karla III. na státní návštěvě navzdory protestům. "Jsme připraveni ho přivítat za skvělých podmínek," řekl Darmanin. Zdroj z Buckinghamského paláce tento týden uvedl, že protesty by mohly ovlivnit logistiku první zahraniční návštěvy panovníka.
Důchodová reforma je podle vlády nezbytná, jinak hrozí krach důchodového systému. Kromě zvýšení věku odchodu do důchodu se má zvýšit i počet odpracovaných let nutných pro získání plné výše penze.
Macron odsoudil násilí v ulicích, ustupovat nehodlá
Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes ostře odsoudil čtvrteční násilnosti v ulicích francouzských měst při protestech proti důchodové reformě. Na tiskové konferenci po summitu EU v Bruselu ujistil, že jeho vláda se nepodvolí násilí. Ohledně penzijní reformy pak vyčká rozhodnutí francouzského nejvyššího soudu. Komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová dnes na rozdíl od Macrona uvedla, že ji znepokojilo "nadměrné použití síly“ proti demonstrantům. Vyzvala francouzské úřady, aby respektovaly právo na manifestaci.
"V ničem se nepodvolíme násilí, násilí odsuzuji co nejrazantněji," řekl Macron, který čelí tlaku, aby našel východisko z krize, kterou doprovází jedny z nejhorších pouličních násilností ve Francii za posledních několik let.
Protesty proti penzijní reformě ještě zintenzivnily tento týden po jejím schválení bez hlasování parlamentu, který jen těsně nevyslovil nedůvěru vládě. Kontroverzní postup vyvolal novou vlnu kritiky a vystavil vládu riziku zásahu ze strany francouzské obdoby ústavního soudu.
Při protestech proti francouzské důchodové reformě zadržela policie ve čtvrtek 457 lidí. Zraněno bylo 441 policistů. V Bordeaux dokonce hořela dřevěná vrata radnice, kam měl příští týden na své státní návštěvě Francie zavítat britský král Karel III. Návštěva však dnes byla po dohodě obou stran odložena.
"Sporadické násilné činy některých demonstrantů nebo jiné provinění ostatních během protestu nemohou ospravedlnit nadměrné použití síly ze strany státních činitelů ani připravit pokojné demonstranty o využívání práva na svobodu shromažďování," uvedla dnes Mijatovičová.
"Je na úřadech, aby umožnily účinný výkon těchto svobod tím, že ochrání pokojné demonstranty a novináře, kteří se zabývají demonstracemi, před policejním násilím a před násilnými osobami jednajícími v průvodech nebo na jejich okraji,“ uvedla. Organizace Reportéři bez hranic (RSF) dnes také vyzvala ministra vnitra Géralda Darmanina, aby "ukončil policejní násilí vůči novinářům".
Mijatovičová rovněž vyjádřila znepokojení nad zatčením a vazbou některých demonstrantů a lidí v blízkosti demonstrací a zpochybnila "nezbytnost a přiměřenost opatření, které byly přijaty“.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.