Německá policie zasahující proti aktivistům protestujícím proti těžbě uhlí v Porýní dnes zadržela Gretu Thunbergovou, uvedla agentura Reuters. Během odpoledne se tato Švédka se skupinou několika desítek dalších demonstrantů dostala k okraji povrchového dolu Garzweiler, kam je z bezpečnostních důvodů vstup zakázaný. Dnešní protest souvisí s vyklízením nedaleké vísky Lützerath, kterou čeká demolice kvůli dobývání uhlí.
Policie Thunbergovou zadržela asi devět kilometrů od Lützerathu, tři policisté ji odnesli z místa, kde s ostatními aktivisty protestovala. Později ji odvedli k policejním dodávkám. Po ověření totožnosti ji strážci pořádku propustili.
Policie už dříve během dne při zásahu použila obušky a slzný plyn, když se část demonstrantů oddělila od hlavní skupiny a usadila se u strmého okraje dolu Garzweiler. Policisté tuto skupinu, v níž byla i Thunbergová, obklíčili. Švédka se protestů proti těžbě uhlí v tomto regionu na západě Německa účastnila též v uplynulých dnech, podle médií ji policie zadržela i v neděli. O víkendu mluvila k demonstrantům u Lützerathu, rozšíření dolu Garzweiler označila za zradu "současné a budoucí generace".
Policie a společnost RWE, které důl Garzweiler patří, s vyklízením Lützerathu i přes protesty začaly minulý týden. Odstranily silniční zátarasy, pustily se do kácení stromů a bourání domů, z nichž se jejich obyvatelé už dříve vystěhovali a které později obsadili aktivisté. V pondělí dva poslední klimatičtí aktivisté opustili tunel pod touto vískou.
V dole Inden, který leží několik desítek kilometrů na jih od Garzweileru, dnes obsadilo 20 až 30 aktivistů rypadlo, které kvůli tomu muselo přerušit práci. Ze stroje později ale dobrovolně slezli, řekl agentuře DPA mluvčí policie. Nedaleko městečka Rommerskirchen obsadila skupina asi 120 lidí koleje, po nichž se dováží uhlí do uhelné elektrárny Neurath patřící koncernu RWE. "Tudy dnes žádný vlak s uhlím nepojede. Vlastními těly bráníme zkáze," uvedli aktivisté ze skupiny Ende Gelände. Aktivisty, kteří odmítali z kolejí odejít, policisté odnesli.
Protestující se snaží zabránit tomu, aby uhlí skončilo v elektrárnách a ty do ovzduší vypustily další tuny oxidu uhličitého přispívajícího k oteplování klimatu. Ale energetická skupina RWE trvá na tom, že uhlí z této oblasti je potřebné, aby v době energetické krize bylo zajištěné zásobování elektráren.
Aktivisté ze skupiny Extinction Rebellion se dnes v Düsseldorfu přilepili k ministerstvu vnitra Severního Porýní-Vestfálska. Část z nich odešla sama, nebo je odtamtud vyvedla policie. V Kolíně nad Rýnem se protestující zase přilepili k silnici, a způsobili tak dopravní komplikace v době dopravní špičky.
Pražská doprava je a zřejmě už navždy bude budit velké vášně. Do končícího náměstka pro dopravu Zdeňka Hřiba (Piráti) se nejnověji pustil herec Michal Suchánek. Hřib se ale nedal a rozhodl se reagovat, přičemž Suchánka označil za naivního.
Předseda hnutí ANO a pravděpodobný příští premiér Andrej Babiš si opět postěžoval na vládu Petra Fialy (ODS) kvůli návrhu státního rozpočtu na příští rok. Podle Babiše v něm chybí desítky miliard na výdaje. Současný kabinet v týdnu podal v souladu s ústavou demisi.
Simona Stašová i její maminka Jiřina Bohdalová mají důvod, proč se těšit na závěr letošního roku. Prvně jmenovaná se stane babičkou a druhá dokonce prababičkou. Simonin syn Vojtěch totiž čeká prvního potomka. Jak se na vnouče těší matka nastávajícího otce?
Šest let uplynulo v říjnu od smrti Karla Gotta, ale tentokrát se až tolik nevzpomínalo, protože rodina polevila ve svých aktivitách. Na nejslavnějšího českého zpěváka se ale samozřejmě nezapomnělo. Připomněli ho jiní lidé.
Až 16 hodin mohou trvat nedělní výpadky dodávek energií na Ukrajině po posledních ruských útocích, uvedla společnost Ukrenergo, která spravuje distribuční síť v zemi. Informoval o tom britský deník Guardian. Energetici budou provádět nezbytné opravy.
Jsou sice jen ukazatelem popularity, přesto mají ceny Český slavík velkou prestiž. Zájem je mezi muzikanty i o vystoupení na galavečeru. Letos se podle všeho chystá jedno speciální vystoupení. Bude věnované nadané zpěvačce, která podlehla zákeřné nemoci.
Je sice stále ještě podzim, ale zimní počasí už chvílemi vystrkuje růžky. V noci ze soboty na neděli poprvé výrazněji sněžilo i mimo horské oblasti, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Konkrétně v Brdech napadlo i kolem pěti centimetrů nového sněhu.
Štěstí v loterii se usměje jen na minimum lidí, ale může se stát, že vyhraje i známý člověk, který by neměl mít nouzi o peníze. Téměř milion korun si ze Sportky odnesl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Politik prozradil, že si výhru nenechá.
Každým dnem se blíží prosincový začátek meteorologické zimy, ale výraznější ochlazení nemá nastat ani během příštího víkendu v polovině listopadu. Odpolední maxima vyšplhají až na 13 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Na Ukrajině zemřeli při nočních ruských úderech ze vzduchu nejméně dva lidé. Prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci vyzval k uvalení dalších sankcí na Moskvu. Stalo se tak den poté, co Spojené státy udělily výjimku Maďarsku, aby mohlo dále kupovat ruský plyn a ropu bez sankcí.
Nemůže být pochyb o tom, že dcera Dary Rolins je hudebně nadaná, když je potomkem dvou hudebníků. Přesvědčit se o tom mohli i návštěvníci prvního ze dvou bratislavských koncertů zpěvačky. Sedmnáctiletá Laura se totiž objevila na pódiu s mikrofonem v ruce.
Česko v týdnu zasáhla mimořádně smutná zpráva. Ve věku 82 let zemřel kardinál Dominik Duka, v závěru života se potýkal se zdravotními problémy. Informace doputovala i do Vatikánu, odkud přišel kondolenční dopis od papeže Lva XIV. Potvrdilo to pražské arcibiskupství.