Při ruském úderu u města Svatove byli zabiti tři civilisté

Tři civilisté zahynuli u východoukrajinského města Svatove při zásahu soukromého domu ruskou raketou. Informoval o tom na sociální síti šéf vojenské správy Luhanské oblasti Artěm Lysohor. Chersonskou oblast ostřelovaly ruské jednotky za poslední den v 57 případech, informoval dnes ráno šéf chersonské regionální vojenské správy Oleksandr Prokudin.

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Ruské jednotky mezitím zvýšily intenzitu dělostřeleckých a leteckých útoků v oblasti Bachmutu, potvrdila v noci na dnešek náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová.

U města Svatove v Luhanské oblasti projektil zasáhl soukromý dům, ve kterém byli lidé, a vypukl požár. Kvůli silnému dělostřeleckému ostřelování nebylo možné zachránit lidi z hořících trosek, uvedl Lysohor. Jedna žena utrpěla v důsledku bombardování obce Novojehorivka rány do krku, rukou a nohou od šrapnelů a byla hospitalizována v Charkově.

Také Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny ruské jednotky v pondělí intenzivně ostřelovaly, a to v 57 případech. Na její území vypálily 342 granátů a zraněn byl jeden civilista, uvedl na telegramu oblastní vojenský správce Prokudin. Rusové k útokům použili těžké dělostřelectvo, drony a letadla. Okupovanou část Chersonské oblast navštívil podle tvrzení agentury TASS z dnešního rána ruský prezident Vladimir Putin.

V okrese Baštan v Mykolajivské oblasti zaútočili ruští vojáci v noci s drony na objekt průmyslové infrastruktury, oznámil šéf regionální vojenské správy Vitalij Kim. Zatím nejsou hlášeny oběti.

Ruské jednotky rovněž zintenzivnily ostřelování Bachmutu a okolí v Doněcké oblasti. "Nepřítel jednoduše srovnává budovy a objekty v Bachmutu se zemí," uvedla náměstkyně ministra obrany Maljarová. "Neúspěšné" ruské ofenzivy podle ní pokračují v Lymanu, Bachmut, Avdijivce a Marjince v Doněcké oblasti. Rovněž neúspěšná byla údajně ruská útočná operace u Kupjansku. Města Bachmut a Marjinka jsou nadále epicentry nepřátelských útoků, dodala Maljarová.

Ukrajinská armáda podle generálního štábu od začátku ruské agrese vyřadila z boje 183.130 ruských vojáků, z toho 470 za poslední den. Informace tohoto druhu nelze nezávisle ověřit.

Britské ministerstvo obrany ve svém pravidelném komentáři k vývoji situace na bojišti uvedlo, že na Donbase pokračují těžké boje, nicméně existuje podle něj reálná možnost, že Rusko omezuje ofenzivní akce v okolí města Doněck, nejspíše proto, aby přesměrovalo zdroje k Bachmutu. "V Bachmutu pokračují síly ruského ministerstva obrany a (žoldnéřské) Wagnerovy skupiny v plíživém postupu. Frontová linie v centru města z velké části kopíruje hlavní železniční trať," píše britský resort obrany.

Podle poslední zprávy amerického Institut pro studium války (ISW) si finančník Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny Jevgenij Prigožin zřejmě znovu získává určitou přízeň ruského prezidenta Vladimira Putina. Děje se tak pravděpodobně v důsledku neschopnosti ruské konvenční armády splnit úkoly, které jí Putin uložil pro zimní ofenzivu na Donbase, domnívají se analytici institutu. Ruští žoldnéři zřejmě podle něj opět dostávají posily, munici a politické uznání.

Rusové jsou přesvědčeni, že začala ukrajinská protiofenziva

05.06.2023 08:46 Rusové tvrdí, že ukrajinská armáda v neděli ráno zahájila dlouho očekávanou protiofenzivu, jejímž…

Na útoku v Bělgorodské oblasti se podíleli i Poláci

04.06.2023 21:20 Polský dobrovolnický sbor, který operuje jako součást ozbrojených sil Ukrajiny ve válce proti Rusku…

Rusko bude dávat lidem vojenskou registraci bez jejich přítomnosti

04.06.2023 19:18 Ruské ministerstvo obrany předložilo návrh usnesení, podle kterého může provést vojenskou…

Zelenskyj varoval Rusko před vnitřním výbuchem

04.06.2023 16:45 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je přesvědčen, že pokud chce Rusko jednat s civilizovaným…

Kvůli nepokojům v Súdánu už zemi opustilo přes 380 tisíc lidí

04.06.2023 11:00 Kvůli nepokojům v Súdánu už zemi opustilo přes 380 tisíc lidí. OSN ale očekává, že by se počet lidí…

Po nočních útocích na Ukrajině desítky zraněných, zemřelo dvouleté dítě

04.06.2023 09:28 Při ruském útoku v jihovýchodním ukrajinském městě Dněpr bylo zraněno více než dvacet lidí a…

V irském městečku zakázali dětem mobilní telefony

03.06.2023 21:52 V irském městečku Greystone se rodiče rozhodli, že svým dětem nedají do rukou mobilní telefony.…

Okupovaým Berďanskem a Melitopolem otřásají exploze

03.06.2023 20:33 Nejméně osm explozí otřáslo ruskou armádou okupovaným městem Berďansk v Záporožské oblasti. Tamní…

Erdogan složil přísahu a stal se hlavou Turecka na další období

03.06.2023 19:00 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do…

Lukašenko řekl, že válka na Ukrajině začala už před rokem 2014

03.06.2023 16:14 Válka na Ukrajině začala dávno před rokem 2014, řekl v projevu na zasedání Rady hlav bezpečnostních…

Související:

Nejnovější