Při ruském útoku byl poškozen honorární konzulát ČR v Charkově

Následky ostřelování Charkova ruskou invazní armádou
Následky ostřelování Charkova ruskou invazní armádou, foto: FREE Photo Marienko Andrii / UNIAN
Pavel Dratva , ČTK 4. března 2022 09:55 | akt. 4. března 2022 13:47
Sdílej:

Při ruském raketovém útoku byl v úterý poškozen honorární konzulát ČR v Charkově. Na svém webu to dnes oznámilo ministerstvo zahraničí. Konzul Oleg Čigrinov i jeho asistent jsou v pořádku a neutrpěli zranění.

"Tlaková vlna rozbila okna budovy konzulátu, míra škod uvnitř prostor úřadu není dosud známa," uvedl resort. Náměstek ministra zahraničí Aleš Chmelař telefonicky vyjádřil ruskému velvyslanci v ČR Alexandru Zmejevskému ostrý protest proti útoku.

"ČR důrazně odsuzuje tento podlý čin, který je dalším z důkazů, že Rusko cílí, navzdory svým veřejným prohlášením, i na civilní budovy a civilní obyvatelstvo," sdělilo ministerstvo. Ruské jednotky podle něj musí opustit ukrajinské území bez jakýchkoli podmínek. "Agrese Ruska, která je neopodstatněná a nevyprovokovaná a která zbaběle nevynechává ani ty nejbezbrannější, musí ihned skončit," dodala česká diplomacie.

Ministerstvo podle Chmelaře nemá úplně informace z místa, neboť Charkov je v současnosti bojovou zónou, řekl České televizi. Nicméně ze snímků, které má k dispozici, je vidět, že tlaková vlna přinejmenším poškodila vnější plášť budovy. "Jedná se o zákrok jasně mířený proti civilním cílům a přestože ta budova samotná nebyla cílená, tak byla poškozena, a tím byla poškozena i potenciální další činnost našeho honorárního konzulátu v Charkově," uvedl. Pracovníci nebyli v době incidentu na místě, ministerstvo s nimi komunikuje.

Ministerstvo je v kontaktu i se slovinskými kolegy, kteří mají ve stejné budově také honorární konzulát. "Dál i informujeme o incidentu jednotlivé zastupitelské úřady v Evropě, abychom případně mohli koordinovat nějakou společnou reakci v případě, že by těch poškození bylo více," řekl Chmelař. Zmínil také, že ruská strana je přesvědčena o tom, že útok, který směřoval na radnici v Charkově, byl proveden jinými silami. "To je věc, kterou my považujeme za jasnou dezinformaci," zdůraznil Chmelař. Co se týká možného vyhoštění ruského velvyslance z Česka, odpověděl, že k tomuto kroku ještě členské státy Evropské unie nepřistoupily a Česko chce postupovat v této věci koordinovaně. "Ale určitě zvážíme další kroky," dodal.

"Společně s kolegy z ministerstva zahraničí i s lidmi, kteří jsou na místě, budeme situaci dále vyhodnocovat," řekla dnes novinářům ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Událost se podle ní bude řešit i na zasedání šéfů diplomacií členských zemí NATO.

Invazi na Ukrajinu zahájilo Rusko minulý týden. O Charkov, po metropoli Kyjevě druhé největší město v zemi, pokračují tvrdé boje. V noci Rusko zaútočilo na záporožskou elektrárnu na jihovýchodě Ukrajiny, po čemž vypukl v pětipodlažním výcvikovém zařízení požár, který byl později uhašen. Podle ukrajinských úřadů míra radioaktivity v oblasti nepřesáhla nebezpečnou úroveň. Útok odsoudila řada českých politiků včetně premiéra Petra Fialy (ODS) a ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti).

ČR podle Fialy zvažuje kroky vůči Rusku za poškození konzulátu v Charkově

Česká republika zvažuje kroky vůči Rusku za poškození českého honorárního konzulátu v Charkově. Vyplynulo to z dnešního vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) při návštěvě královéhradeckého asistenčního centra pro uprchlíky. Uvedl také, že vytvoření bezletové zóny nad Ukrajinou Severoatlantickou aliancí (NATO) nepřipadá v úvahu. Zavedení bezletové zóny nad Ukrajinou opakovaně navrhl Západu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

"Prosím o pochopení pro určitou zdrženlivost. Jsme v situaci, která je naprosto neobvyklá. Nedaleko od nás je válka, podporujeme stranu, která čelí nepředstavitelné ruské agresi. Některé kroky, které budeme dělat, nechci komentovat průběžně ani dopředu, a to čistě z toho důvodu, abych neohrozil naše lidi, kteří by ohroženi mohli být," řekl Fiala.

Ruská agrese proti Ukrajině nabývá podle něj rozměrů, které překračují nejčernější představy. Západ musí pokračovat v tvrdé reakci, pokračovat v sankcích a dávat Rusku najevo, že Ruskem zvolený postup není cesta. Podle Fialy postup Ruska na Ukrajině snižuje šanci na diplomatické řešení. "To ale neznamená, že bychom se o to neměli snažit," řekl Fiala.

"Zřídit bezletovou zónu by znamenalo vstoupit do válečného konfliktu s Ruskou federací, a to NATO neudělá a nemůže to udělat. Fakticky by to znamenalo konflikt nedozírného rozsahu. Cestou, kterou se dá jít a ve výsledku to může nakonec vést k té bezletové zóně, je vybavit Ukrajince odpovídající vojenskou technikou," řekl Fiala.

Podle Fialy Česká republika od počátku zastává postoj co nejtvrdších sankcí a rázného postupu vůči Rusku a Česko v tom bude nadále pokračovat.

"Pokud by si někdo myslel, že ustupováním panu Putinovi něčeho dosáhneme a pomůžeme tím Ukrajincům, tak bychom dosáhli pravého opaku. Jsem rád, že EU a NATO dávají najevo rozhodnost a jednotu, za této situace je to nesmírně důležité," řekl Fiala.

Stalo se