Při výpadku může pacient dostat jiný lék se stejnou účinnou látkou, ujišťují lékárníci

Pokud není dostupný lékařem předepsaný lék, může pacient dostat přípravek s jiným názvem, ale stejnou účinnou látkou, takzvané generikum. Nahrazení je podmíněno souhlasem pacienta, vydání léku v jiné formě nebo s jinou účinnou látkou musí konzultovat s lékařem, informovala dnes v tiskové zprávě Česká lékárnická komora (ČLnK).

Léky, ilustrační fotografie.

Lékaři v posledních týdnech upozorňují například na výpadky v dodávce nejčastěji předepisovaných antibiotik i dalších léků.

"Lékárník může zaměnit léčivý přípravek pouze s výslovným souhlasem pacienta a po pečlivé kontrole shody náhradního léčivého přípravku s předepsaným léčivým přípravkem," vysvětlil prezident komory Aleš Krebs. Lék podle něj musí mít stejnou lékovou formu a stejnou účinnou látku. "V praxi to znamená, že pokud lékař předepsal tablety, nesmíme pacientovi vydat například tobolky, roztok nebo čípky," doplnil.

Po dohodě s lékařem může lékárník nabídnout i jinou lékovou formu, například roztok místo tablet nebo přípravek s jinou účinnou látkou s podobným účinkem. Pokud s vydáním jiného léku pacientovi lékař nesouhlasí, může recept už předem označit slovem "nezaměňovat".

Takzvaná generická substituce může být někdy pro pacienta i levnější, protože lék má nižší doplatek. "Někteří pacienti nemají ke generické substituci důvěru a domnívají se, že generické léčivé přípravky jsou zcela odlišné od originálních léčivých přípravků. Můžou být výdejem náhradního léčivého přípravku zmatení, a je tak na lékárnících, aby v takovém případě postupovali v zájmu pacienta a neohrozili jeho bezpečnou léčbu," doplnil viceprezident komory Martin Kopecký. Problematické to může být podle něj zejména v případě, kdy by pacient užíval oba léky se stejným účinkem, ale jiným názvem.

"Existují však i léčivé přípravky, které by se neměly zaměňovat. Mezi ně patří například imunosupresiva, antiepileptika, léky ovlivňující srdeční rytmus nebo třeba léky na štítnou žlázu, tedy léčivé přípravky, u kterých by substituce mohla znamenat kvantitativní změnu účinku nebo výskyt nežádoucích účinků," doplnil. Lékárníci je nedoporučují také u mastí nebo krémů.

"Kromě běžné komunikace s pacientem má i možnost nahlížet do jeho lékového záznamu," doplnil Krebs. V soupisu všech pacientovi předepsaných léků, který provozuje Státní ústav pro kontrolu léčiv, může lékárník například zkontrolovat, zda nemocný neužívá léky, které spolu vzájemně působí nevhodně.

Nejčastějším důvodem, proč v lékárně není dostupný od lékaře předepsaný lék, jsou podle komory problémy ve výrobě či distribuci nebo významný nárůst poptávky. Kvůli globalizované výrobě léků se často účinná látka pro léky různých výrobců vyrábí v jediné továrně, v některých případech tak není dostupný ani původní lék, ani generikum.

Témata: léky

Ministr Kupka povolil stavbu posledního úseku D1 u Přerova

05.12.2022 21:59 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) potvrdil v reakci na šest rozkladů stavební povolení pro…

Státní příspěvek pro klokánky by se mohl od ledna zvýšit o deset procent

05.12.2022 13:39 Státní příspěvek pro klokánky a podobná zařízení pro okamžitou pomoc dětem (ZDVOP) by se mohl od…

České korunovační klenoty budou vystaveny v lednu ve svatovítské katedrále

05.12.2022 12:49 Aktualizováno České korunovační klenoty budou vystaveny 17. až 21. ledna. Lidé si je budou moct netradičně…

Letadlo easyJet do Bristolu nouzově přistálo v Praze kvůli možnému…

05.12.2022 06:37 Aktualizováno Letadlo společnosti easyJet směřující z Polska do Británie bylo v noci na dnešek odkloněno na…

Na Černé hoře o víkendu tisíc lyžařů a výletníků. Lyžařská sezóna…

04.12.2022 18:36 Zhruba 1000 lyžařů a výletníků přijelo o víkendu na Černou horu u Janských Lázní v Krkonoších. K…

V Česku už jsou na plánovaném cvičení první ukrajinští vojáci

04.12.2022 15:42 Ve vojenském prostoru Libavá v Olomouckém kraji už jsou ukrajinští vojáci na plánovaném cvičení,…

Ministerstvo průmyslu eviduje přes 1000 žádostí velkých firem o podporu…

04.12.2022 13:20 Ministerstvo průmyslu a obchodu v polovině týdne evidovalo přes 1000 žádostí velkých firem o…

Za uplynulých sedm dní získalo dočasnou ochranu 2171 ukrajinských uprchlíků

04.12.2022 10:08 Za uplynulých sedm dní získalo dočasnou ochranu 2171 ukrajinských uprchlíků, kteří před válkou…

Dvě třetiny Čechů se letos kvůli ekonomické situaci na vánoční oslavy…

03.12.2022 20:35 Aktualizováno Dvě třetiny Čechů se letos kvůli ekonomické situaci na vánoční oslavy uskromní. Vyplývá to z…

V Otrokovicích v bytovce hořelo, jeden mrtvý a tři zranění

03.12.2022 20:31 V místní části Otrokovic v Kvítkovicích dnes vpodvečer zasáhl požár opuštěný bytový dům. Hasiči z…

Související:

Nejnovější