Příběh o tom, jak se z vlků stali dnešní psi domácí, dostal nový rozměr - výzkum naznačuje, že naši chlupatí společníci nevznikli pouze z jedné populace divokých předků, ale ze dvou. Psi jsou geneticky nejpodobnější pradávným sibiřským vlkům, ale nejsou jejich přímými potomky. A spousta otázek zůstává, napsal britský list The Guardian.
Psi byli prvními zvířaty, která lidé domestikovali, což se pravděpodobně stalo někdy před 15.000 až 30.000 lety, když žili jako lovci a sběrači.
"Většina ostatních zvířat prošla domestikací až po nástupu zemědělství," řekl hlavní autor studie Anders Bergström z londýnského Institutu Francise Cricka. "Je podle mě velmi fascinující, že lidé v době ledové vyrazili ven a vytvořili si vztah s tímto divokým predátorem," poznamenal.
Jak k tomuto procesu došlo, však zůstává nejasné.
"Nevíme, kde se to stalo, co to bylo za skupinu lidí, která to udělala, jestli se to stalo jednou nebo vícekrát a podobně," řekl Bergström. "Takže to zůstává jednou z velkých záhad v lidské prehistorii," dodal.
Nejnovější výzkum není první, který se touto záhadou zabývá. Nedávná studie mimo jiné naznačila, že vlci byli domestikováni nezávisle na sobě v Asii a Evropě, ale pouze první z nich přispěl k původu moderních psů.
"Klíčovým zjištěním naší studie je naopak to, že psi mají dvojí původ," uvedl Bergström.
Bergström a jeho kolegové v časopise Nature uvádějí, že analyzovali 72 genomů pradávných vlků, kteří žili v Evropě, na Sibiři a v Severní Americe před 100.000 lety, z nichž 66 bylo poprvé sekvenováno. Tým je porovnal s genomy raných a moderních psů.
Výsledky ukazují, že celkově jsou psi geneticky nejpodobnější dávným sibiřským vlkům, i když se nejedná o jejich přímé předky.
"V podstatě to naznačuje, že psi byli domestikováni někde v Asii," řekl Bergström, i když podle něj není možné přesně určit místo.
Zatímco u některých z prvních psů, například na Sibiři, v Americe, východní Asii a severovýchodní Evropě, se ukázalo, že jejich předci pocházejí výhradně z asijských vlků, u jiných, zejména v Africe a na Blízkém východě a v menší míře i v Evropě, byl zjištěn další genetický příspěvek populace západních vlků šedých.
A co víc, příspěvek od této západní populace vlků se podle něj projevuje u všech dnešních moderních psů - i když největší je u těch z Blízkého východu a Afriky, jako je plemeno basenji.
Otázky však zůstávají. "Stále nedokážeme říci, zda došlo ke dvěma nezávislým domestikacím, po nichž následovalo sloučení těchto dvou populací, nebo zda se uskutečnil pouze jeden domestikační proces, po němž následovalo smíšení s divokými vlky," uvedl Bergström a dodal, že zbývá určit geografický původ našich psích společníků.
"Pátrání po tom, odkud přesně psi pocházejí, pokračuje," řekl.
Britský královský pár se v nadcházejících týdnech stáhne z veřejného života. Princ William a princezna Kate se po velmi nabitém období rozhodli zvolnit pracovní tempo a omezit své oficiální povinnosti na minimum. Důvod je prostý a čistě rodinný – jejich tři děti, dvanáctiletý George, desetiletá Charlotte a sedmiletý Louis, mají velikonoční prázdniny.
Potvrdila se další z mediálních spekulací. V připravované řadě StarDance bude divákům na očích také Sara Sandeva, herečka a snoubenka Jakuba Prachaře. Od středy tak známe již trojici účastníků.
U euforie českých fotbalistů, kterým se po 20 letech podařilo postoupit na světový šampionát, nechyběla ani Dara Rolins. Právě ona nabídla fanouškům jedinečný pohled do kabiny, kde se oslavovalo po úspěšném penaltovém rozstřelu proti Dánsku.
Je to potvrzeno! Petra Kvitová jen několik hodin poté, co do médií unikla informace o narození dvojčat, oficiálně oznámila, že je nyní trojnásobnou maminkou. Na sociální síti ukázala první fotku novorozených dětí a prozradila jejich jména.
Školou povinné děti se krátce před velikonočními prázdninami dozvěděli, že probíhající školní rok skončí dříve, než se původně předpokládalo. Výuka skončí v pátek 26. června, informovalo ministerstvo školství v úterý.
Český fotbal sní o další účasti na mistrovství světa, kde ho v minulosti reprezentoval i Petr Čech. Kariéru už ukončil, ale lidé ho stále vedou v patrnosti. Jedním z důvodů je i příběh jeho manželství, které se před časem rozpadlo.
Česko se po 20 letech vrací na fotbalové mistrovství světa. Rozhodly o tom dva penaltové rozstřely. Národní tým v úterním finále baráže dvakrát vedl nad Dánskem, soupeř vždy vyrovnal. V penaltách ale Češi vedli od první série. O postupu rozhodl Michal Sadílek.
Ještě vyšší teploty než o Velikonocích slibuje předpověď ve dnech, které budou bezprostředně následovat po svátcích. Odpolední maxima vyšplhají až na 23 stupňů. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Lucie Bílá se ještě před kulatými 60. narozeninami, které oslaví příští týden, dočkala zajímavého ocenění. Asi většina z nás by čekala, že bude souviset s jejími pěveckými schopnostmi. Tentokrát tomu tak ale není.
Premiéři Andrej Babiš (ANO) a Robert Fico (Smer-SD) obnovili společná jednání české a slovenské vlády. Kabinety se dnes sešly v Česku. Jednalo se o mnoha věcech, podepisovaly se dokumenty. Příští jednání proběhne na Slovensku.
Velikonoce se blíží každým dnem, přípravy vrcholí. Hodí se proto vědět, jak budou v dalších dnech fungovat obchody. Dobrou zprávou je, že nenakoupíte jen jednou během čtyř svátečních dnů.
Už pět osob podezřelých v případu požáru haly v Pardubicích se podařilo zajistit policistům. U nejnověji zadrženého člověka se čeká na výsledek vazebního řízení, další čtyři lidé se momentálně nacházejí ve vazbě.