Prigožin chce stáhnout wagnerovce z Ukrajiny

Jevgenij Prigožin
Jevgenij Prigožin, foto: Telegram
Libor Novák 13. června 2023 17:19
Sdílej:

Šéf ruské žoldnéřské skupiny wagnerovců Jevgenij Prigožin v úterý uvedl, že jeho lidé na Ukrajině zřejmě nezůstanou. Uvedl to krátce poté, co ministerstvo obrany vyzvalo, aby s ním žoldnéři podepsali smlouvu o začlenění do ruské armády.

Ruský resort obrany v sobotu podle Unianu uvedl, že šéf ministerstva Sergej Šojgu nařídil všem dobrovolnickým oddílům, aby s ministerstvem podepsaly do konce tohoto měsíce smlouvu. Prigožin ale nechce, aby se jeho jednotky podrobovaly ruskému ministerstvu obrany.

"Wagnerovci nepodepíšou se Šojguem žádné smlouvy. Šojgu nedokáže správně řídit vojenská uskupení," prohlásil podle BBC. Namísto toho zvažuje, že Ukrajinu i se svými žoldáky zcela opustí.

"Nejsem si jistý, že budeme na Ukrajině působit," řekl podle serveru SkyNews na dotaz, ve které oblasti bude skupina bojovat příště, poté, co se po několika měsících bojů stáhla z Bachmutu. "Pokud tomu dobře rozumím, ofenzivní potenciál Ukrajiny zdaleka není vyčerpán. Bude to trvat měsíc a půl nebo dva a budeme se muset rozhodnout, zda dosáhli svého výsledku, nebo ne," dodal směrem k ukrajinskému protiútoku.

Wagnerova skupina dosud sehrála v konfliktu na Ukrajině zásadní roli. Její šéf v posledních měsících opakovaně kritizuje ministra obrany Šojgua i náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova, které obviňuje z nekompetence a úmyslného nedostatečného zásobování wagnerovců.

Britské ministerstvo obrany v úterý na twitteru uvedlo, že spor mezi skupinou a ministerstvem dosáhl dosud nevídané úrovně. Prigožin podle Londýna obvinil ruskou armádu, že proti žoldnéřům použila "smrtící sílu".

"Vzhledem k nedostatku rezervních jednotek bude klíčovým faktorem konfliktu v nadcházejících týdnech míra, do jaké se budou wagnerovci zodpovídat ministerstvu obrany," napsali Britové.

Prigožin také dříve obvinil "zástupce ruského ministerstva obrany" z umístění min podél výstupních tras, kterými jeho vojska opouští Bachmut. Uvedl to server Kyiv Independent.

Velitel Wagnerovy skupiny tvrdí, že vojáci v květnu zaminovali silnici, kterou používají Prigožinovi žoldáci ke stažení z Bachmutu na východní Ukrajině. Zveřejnil také dokumenty o údajné přestřelce mezi wagnerovci a vojáky ruské armády. Tato tvrzení ale nebylo možné ověřit.

Stalo se
České celebrity
Michaela Nosková

Svatba Michaely Noskové. Muzikálová hvězda je opět vdaná

Svatbu neutajíte. Přesvědčila se o tom i muzikálová zpěvačka Míša Nosková, která vstoupila do svého druhého manželství. Když veselku uspořádáte v samém srdci Prahy, uchováte si takové tajemství jen těžko. 

Zahraničí
Donald Trump

Trump podle dokumentu FBI zřejmě věděl, co Epstein dělá

V USA se objevil dokument, podle kterého řekl americký prezident Donald Trump před dvaceti lety policistovi, že každý ví, co dělá sexuální delikvent Jeffrey Epstein. Jde o dokument FBI zveřejněný ministerstvem spravedlnosti, upozornila britská stanice BBC. 

Světové celebrity
James Van Der Beek

Zemřel herec James Van Der Beek, podlehl rakovině

Z Hollywoodu přišla ve středu smutná zpráva. Ve věku pouhých 48 let zemřel populární herec James Van Der Beek, který v posledních letech života bojoval s rakovinou tlustého střeva. O úmrtí herce informovala světová média, například britská stanice BBC. 

Světové celebrity
Fotografie, které zachycují Andrewa ve velmi kontroverzních pózách

Britská policie vydala nové prohlášení o obvinění Andrewa

Britská policie vydala zásadní prohlášení týkající se obvinění z nevhodného chování Andrewa Mountbattena-Windsora. Policie potvrdila, že ve spolupráci s prokuraturou (Crown Prosecution Service) provede posouzení informací, které naznačují možné zneužití pravomoci veřejného činitele. Cílem tohoto postupu je zjistit, zda existuje podezření ze spáchání trestného činu a zda bude nutné zahájit plnohodnotné vyšetřování.