Jevgenij Prigožin se podle dohody, která ukončila včerejší vzpouru, má přesunout do Běloruska. Pokud tam s ním odejde dostatek bojovníků, budou představovat hrozbu pro Kyjev. Mohl by se totiž opakovat útok na Ukrajinu z Běloruska, upozornil bývalý generál Richard Dannatt.
Rusko se v sobotu potýkalo s ozbrojenou vzpourou od brzkých hodin. Prigožin předtím prohlásil na telegramu, že ruské ministerstvo obrany zaútočilo na jeho síly. Ministerstvo to popírá. Ruský prezident Vladimir Putin v dopoledním projevu přiznal "složitou situaci" v Rostově na Donu. Wagnerovci tam obsadili veškerá klíčová místa včetně velitelství zodpovědného za vojenské operace na Ukrajině. Následně se vydali směrem na Moskvu.
Večer Prigožin oznámil, že svým jednotkám nařídil, aby zastavily postup na hlavní město a vrátily se na své základny. Stalo se tak po domluvě s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem, který s ním jednal na základě mandátu od Putina. Dohoda má zaručit bezpečí bojovníkům z Wagnerovy skupiny i jejich šéfovi, který se podle ní přesune do Běloruska. Trestní stíhání jeho osoby bylo zrušeno.
"Sice opustil jeviště, aby se přesunul do Běloruska, ale je to konec Prigožina a Wagnerovy skupiny? Fakt, že jde do Běloruska, je důvodem ke znepokojení," uvedl bývalý britský armádní generál Richard Dannatt pro Sky News.
Analytik připomněl, že zatím nevíme, kolik bojovníků půjde za svým šéfem. Pokud jich bude dost na to, aby si Prigožin zachoval značnou bojovou sílu, představuje podle lorda Dannatta hrozbu pro ukrajinské křídlo v blízkosti Kyjeva.
"Přestože to vypadá, že je ta záležitost (kolem vzpoury) vyřešená, myslím si, že je to daleko od pravdy. Ukrajina musí sledovat své křídlo opravdu obezřetně a mít k dispozici manévrové síly, které by odrazily obnovený útok ze směru od Běloruska," dodal Dannatt.
Boje na Ukrajině o víkendu pokračují navzdory rebelii v Rusku. Podle britského ministerstva obrany se ukrajinské jednotky přeskupily a obnovily zásadní ofenzivní operace ve třech oblastech na jižní a východní Ukrajině. Ruské síly se v okolí Kreminy v Luhanské oblasti pokusily o vlastní útok.
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.