Příjmy domácností ve vyloučených lokalitách jsou o třetinu nižší než u běžné populace

Čisté tržní příjmy domácností v sociálně vyloučených lokalitách jsou o třetinu nižší než u běžné populace. Některé domácnosti mají tak nízké příjmy, že je nad hranici chudoby nezvednou ani sociální dávky. Uvádí to studie think tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR. Vliv na příjmy domácností v sociálně vyloučených lokalitách má zejména horší vzdělanost a nižší ekonomická aktivita obyvatel.

Ilustrační foto

Studie srovnává podmínky domácností ze sociálně vyloučených lokalit, kde v ČR žije téměř jedno procento obyvatel, oproti běžným domácnostem. Ve vyloučených lokalitách žije podle studie v průměru větší podíl mladších a nižší podíl důchodců. Obyvatelé tam mají výrazně nižší průměrné dosažené vzdělání. Vzdělání bez maturity má ve vyloučených lokalitách 85 procent lidí, zatímco v běžné populaci 40 procent. Až čtyřikrát častěji se tam odborníci setkávají s nezaměstnaností a ekonomickou neaktivitou.

"Horší vzdělanostní úroveň a nižší ekonomická aktivita se samozřejmě podepisují na čistých tržních příjmech domácností. Ty jsou v sociálně vyloučených lokalitách o třetinu nižší než u běžné populace. Důchody, sociální dávky a ostatní příjmy na tom nic zásadního nemění," uvedla jedna z autorek studie Klára Kalíšková.

Autorky studie konstatují, že tuzemský sociální systém na lidi ohrožené chudobou cíli poměrně dobře. Nárok na jednu sociální dávku má podle nich 94 procent domácností ohrožených chudobou ve vyloučených lokalitách, zatímco v běžné populaci je to 73 procent. V běžných domácnostech, kterým chudoba nehrozí, má nárok na některou sociální dávku asi čtvrtina domácností. Většinou se navíc jedná o dávky, které nesouvisí se snižováním chudoby, jako jsou dávky pro rodiny s dětmi či nemocenská.

Bez započítání sociálních dávek je v sociálně vyloučených lokalitách pod hranicí chudoby 56,5 procenta domácností. Po započtení se podíl snižuje na 52 procent. Pokud by domácnosti čerpaly všechny dávky, na které mají nárok, ohrožení chudobou by kleslo na 45,6 procenta.

"Některé domácnosti mají tak nízké příjmy, že je systém sociálních dávek nevyzdvihne nad hranici chudoby, nicméně je k této hranici přiblíží," vysvětlila další autorka Lucie Zapletalová.

Problém s tím, že lidé nepobírají dávky, i když na ně mají nárok, se týká i běžných domácností. Největší rozdíl mezi nárokem a pobíráním autorky zaznamenaly u příspěvku na bydlení. Ve vyloučených lokalitách na něj má nárok až polovina domácností, dostává jej jen 12 procent. Velké rozdíly jsou podle autorek i u dávek hmotné nouze a přídavků na děti.

Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) je nezávislý akademický think tank zaměřující se na analýzy, vyhodnocování a vlastní návrhy veřejných politik. Je projektem Národohospodářského ústavu Akademie věd České republiky, který spolu s Centrem pro ekonomický výzkum a doktorské studium Univerzity Karlovy (CERGE) tvoří společné akademické pracoviště CERGE-EI.

Hnutí ANO chce na mítincích vyhradit místo pro odpůrce. Podle Vondráška je…

08.08.2022 21:50 Hnutí ANO nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. V dnešním videu na…

Většina Čechů s příjmy vystačí, lidí s finančními problémy ale přibývá

08.08.2022 17:22 Většina Čechů s příjmy zatím vystačí, lidí s finančními problémy ale meziročně přibylo. Vyplývá to…

Hasiči prochází uhašené sektory v Českém Švýcarsku, předají je správě NP

08.08.2022 15:59 Hasiči dnes v Českém Švýcarsku prochází sektory, které po uhašení požáru čekají na předání správě…

Na konci června bylo zhruba 683.200 lidí v exekuci, méně než na konci…

08.08.2022 15:46 V Česku ubylo lidí s exekucemi. Na konci června jich bylo zhruba 683.200, tedy o 14.800 méně než na…

Jeden z uhašených sektorů v Českém Švýcarsku předali hasiči správě NP

08.08.2022 15:12 Hasiči dnes ráno předali správě národního parku České Švýcarsko jeden ze sektorů, kde hasili. Jde o…

Praha a Středočeský kraj zakázaly rozdělávat oheň

08.08.2022 14:09 Pražský magistrát zakázal od dnešních 11:00 na území hlavního města rozdělávání ohňů a kouření v…

Europoslanec Polčák vypovídal v kauze údajné korupce v pražském dopravním…

08.08.2022 13:43 V kauze údajné korupce v pražském dopravním podniku (DPP) dnes na policii vypovídal europoslanec…

Policisté projdou školením o zásazích na shromážděních

08.08.2022 13:34 Velitelé městských a obvodních policejních ředitelství a územních odborů dostanou školení o…

Prezident Zeman vetoval novelu o snížení a valorizaci plateb státu do…

08.08.2022 13:25 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman vetoval novelu, která má letos snížit platby státu do zdravotnictví a od roku…

Policii je nově možné informovat o zločinech na Ukrajině přes on-line…

08.08.2022 13:00 eská policie zpřístupnila on-line dotazník, přes který jí lze předávat poznatky k trestným činům…

Související:

Nejnovější