Příjmy ruského rozpočtu plynoucí z ropy a plynu klesly nejvíce za poslední rok

Příjmy ruského rozpočtu plynoucí z ropy a plynu v srpnu meziročně klesly o více než tři procenta na 671,9 miliardy rublů (zhruba 273 miliard Kč), tedy na nejnižší úroveň od loňského června, protože Rusko v důsledku války na Ukrajině prodává ropu se slevou a omezuje dodávky plynu do Evropy. Vyplývá to podle agentury Bloomberg z údajů ruského ministerstva financí. Příjmy z ropy a plynu se na ruském státním rozpočtu podílejí více než třetinou.

Ilustrační foto

Odmítavý postoj některých tradičních evropských zákazníků k nákupům ruské ropy nutí Moskvu prodávat tuto surovinu s výraznými slevami na asijských trzích. Rusko tak nemůže plně těžit z vyšších cen ropy na světovém trhu.

Poklesu rozpočtových příjmů plynoucích z ropy a plynu nezabránily ani rekordně vysoké ceny plynu v Evropě. Plyn má na příjmech ruského rozpočtu menší podíl než ropa, ruská plynárenské společnost Gazprom navíc dodávky do Evropy v létě výrazně omezila, píše Bloomberg.

Tlak na pokles ruských rozpočtových příjmů plynoucích z ropy a plynu by se v budoucnosti mohl ještě zvýšit. Evropská unie se dohodla, že od 5. prosince přestane dovážet ruskou ropu a o dva měsíce později i ropné produkty. Ve stejných termínech navíc hodlá skupina vyspělých zemí G7 na ruskou ropu a ropné produkty zavést cenový strop.

Témata: Rusko | zemní plyn

Musk má další problém. Kvůli jeho příspěvku X přichází o inzerenty

18.11.2023 11:02 Společnosti jako Apple, Disney, Warner Bros Discovery a Lionsgate pozastavily své marketingové…

Inflace v říjnu zrychlila, činila osm a půl procenta

10.11.2023 10:13 V říjnu došlo k 8,5procentnímu meziročnímu nárůstu spotřebitelských cen, což představuje zrychlení…

Stanjura: Cena elektřiny pro podniky příští rok klesne

04.11.2023 13:46 Cena elektřiny pro energeticky náročné podniky v příštím roce by i přes navrhované zvýšení…

ČNB zhoršila výhled ekonomiky do konce roku

02.11.2023 17:38 Česká národní banka (ČNB) revidovala své ekonomické vyhlídky pro českou ekonomiku. Nová…

Související:

Nejnovější