Případné omezení dodávek plynu může ohrozit výrobu léků

Případné omezení dodávek plynu může podle České asociace farmaceutických firem (ČAFF) ohrozit dodávky léků. Rizikem jsou i vysoké ceny surovin a energií, informovala dnes v tiskové zprávě. Chce s ministerstvem průmyslu jednat o tom, aby výroba léků byla zařazena mezi strategické podniky. Žádá, aby v případě omezení dodávek plynu do ČR jí nebyly dodávky kráceny.

Léky, ilustrační fotografie.

K řešení situace vyzvala Evropskou komisi i evropská asociace výrobců léčiv Medicines for Europe.

"I kdyby farmaceutické společnosti snížily objem vyrobených léků, jejich výrobní linky a návazné procesy stále potřebují stejný objem zdrojů. Odběr plynu tak lze omezit jen ve vztahu k podpůrným činnostem, například vytápění administrativních prostor," uvedl výkonný ředitel ČAFF Filip Vrubel.

Půjde podle něj takto ušetřit maximálně pětinu spotřeby plynu. "Farmaceutický průmysl patří podle nás ke strategickému průmyslu a budeme iniciovat jednání s ministerstvem průmyslu a obchodu, aby dodávky výrobcům léčiv kráceny nebyly," dodal.

V souvislosti s válkou na Ukrajině se v Evropě zvýšily ceny plynu o 65 procent, energií o 30 procent. Inflace v Evropě vzrostla v mnoha zemích o více než sedm procent, v ČR ve srovnání se stejným měsícem v roce 2021 o šestnáct procent.

Asociace evropských výrobců léků proto v otevřeném dopise vyzvala EU, aby jejich sektoru pomohla. "Náš průmysl dodává téměř 70 procent léků na předpis za velmi nízkou cenu do zdravotnických systémů Evropské unie," uvedla v něm prezidentka Medicines for Europe Elisabeth Stampová.

Ohrožené tak podle výrobců mohou být dodávky i základních léků jako jsou antibiotika, léky na diabetes, revma kožní onemocnění, léky na bolest, ale i na některá onkologická či plicní onemocnění.

V polovině června na hrozící nedostatek některých léků upozornila i Česká lékárnická komora (ČLnK). V ČR jsou pro léky stanovené maximální ceny, takže výrobci dodávají v případě omezení výroby raději do zemí, kde jsou ceny vyšší, uvedla.

ČAFF také připomněla, že Evropa není ve výrobě léků soběstačná. "Jako příklad mohu uvést, že každá šestá léčivá látka používaná v Evropě se v EU vůbec nevyrábí. Třeba klíčová surovina pro penicilinová antibiotika se vyrábí v šesti závodech na světě, z toho čtyři jsou v Číně," uvedl Vrubel.

ČAFF zastupuje výrobce takzvaných generických nebo biosimilárních léčiv, které se vyrábějí po ztrátě patentu původního přípravku. Cena těchto léků je obvykle nižší než originálu, ceny ještě snižují státní regulace a tlak na úhrady od zdravotních pojišťoven. Na úrovni Evropy proto výrobci žádají uznání farmaceutické výroby jako klíčového odvětví EU a reformu modelu nákupu a tvorby cen těchto léčiv v jednotlivých zemích.

Témata: léky | zemní plyn

Policie nalezla pohřešovanou třináctiletou dívku z Kladenska

24.03.2023 15:55 Aktualizováno Policisté nalezli třináctiletou dívku z Kladenska, po které pátrali od čtvrtka. Je v pořádku. Doma…

Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta

24.03.2023 13:58 Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta na 288.000 korun. Jejich…

Válek tvrdí, že nedostatek některých léčiv potrvá do letních prázdnin

24.03.2023 12:18 Nedostatek některých léčiv bude podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) trvat do…

Nejvyšší stavební úřad nevznikne, rozhodla Sněmovna

24.03.2023 12:13 Aktualizováno Plánovaný Nejvyšší stavební úřad ani jemu podřízená soustava krajských úřadů nevzniknou. Jejich…

Fiala: Ruské únosy ukrajinských dětí jsou odporné, jsme připraveni jim…

24.03.2023 11:50 Země Evropské unie jsou připraveny podílet se na krocích, které by bránily únosům ukrajinských dětí…

Jurečka se hájí. Tvrdí, že při odvolání šéfa úřadu práce postupoval podle…

23.03.2023 18:42 Aktualizováno Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele…

Česká pošta od července zruší dva tisíce pracovních pozic

23.03.2023 18:35 Aktualizováno Česká pošta zruší od 1. července maximálně 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou nyní…

Pavel a Lipavský jednali o zahraniční politice

23.03.2023 18:28 Prezident Petr Pavel dnes jednal s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) o koordinaci…

Pražští strážníci podle Svobody neměli oprávnění zveřejnit video se…

23.03.2023 18:19 Aktualizováno Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit…

Do několika měsíců půjde vyzvedávat léky na český e-recept v některých…

23.03.2023 13:35 Do několika měsíců bude možné vyzvedávat léky na český e-recept v některých zemích EU, například…

Související:

Nejnovější