Příští týden se v Praze uskuteční porada velvyslanců z evropských zemí

V Černínském paláci se příští pondělí a úterý uskuteční porada českých velvyslanců z evropských zemí. Bude se téměř výhradně věnovat přípravě českého předsednictví v Radě Evropské unie, které nastane ve druhé polovině letošního roku. Informovalo o tom dnes ministerstvo zahraničí.

Jan Lipavský (vlevo) na jednání vlády.

Poradu zahájí ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), projev bude mít též ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN). Oba dnes také spolu o přípravách předsednictví jednali. Mezi hlavní cíle patří budování silné pozice Česka v Evropě, podpora vědy, výzkumu a inovací a bezpečnost v Evropě, uvedl večer na twitteru Lipavský.

V ČR se velvyslanci naposled sešli loni v srpnu, tehdy se ale porady zúčastnili i vedoucí zastupitelských úřadů v zemích mimo Evropu.

Letošní porada velvyslanců se bude podle ministerstva zahraničí téměř výhradně věnovat přípravě českého předsednictví v Radě EU. Velvyslanci budou podle úřadu jednat o aktuálních otázkách evropské agendy, regionálních tématech předsednictví a o jednotlivých sektorových politikách Evropské unie týkajících se klimatu, vnitřního trhu, energetiky, životního prostředí, migrace, koheze nebo rozpočtu.

Porady diplomatů se kromě zástupců úřadu vlády a jmenovaných ministrů zúčastní i experti dalších resortů, kterých se předsednictví v klíčových agendách týká.

Česko podle Beka při předsednictví musí ukázat evropským partnerům, že je zralou zemí schopnou moderovat diskusi a hledat kompromis členských zemí. Za priority předsednictví považuje vypořádání s následky koronavirové krize, politiku související se změnami klimatu a řešení problematiky migrace a bezpečnosti.

Velkou výzvou je předsednictví také podle Lipavského. Premiér Petr Fiala (ODS) dříve poznamenal, že pokud by se vyčleněné peníze na předsednictví ukázaly jako nedostatečné, je vláda připravena finance přidat. Vláda ANO a ČSSD v srpnu navýšila rozpočet o 200 milionů na 1,4 miliardy korun.

Témata: diplomacie | vláda ČR

Norský soud se začal zabývat žádostí o podmíněné propuštění Breivika

18.01.2022 22:05 Aktualizováno Norský soud se dnes dopoledne začal zabývat žádostí o podmíněné propuštění teroristy Anderse…

Kanada vyslala na Ukrajinu malý vojenský kontingent

18.01.2022 21:30 Kanada vyslala na Ukrajinu malý kontingent speciálních jednotek. Učinila tak poté, co minulý týden…

Francie eviduje za poslední den 464.769 nových případů koronavirové nákazy

18.01.2022 20:56 Francie eviduje za poslední den 464.769 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvíce za celé…

Británie dnes eviduje 438 nově zemřelých v souvislosti s covidem

18.01.2022 20:05 Británie dnes eviduje 438 nově zemřelých v souvislosti s covidem-19, což je podle agentury Reuters…

Vakcíny proti covidu-19 založené na technologii mRNA nezpůsobují…

18.01.2022 18:54 Vakcíny proti covidu-19 založené na technologii mRNA nezpůsobují komplikace v těhotenství u…

Stoltenberg: NATO chce Rusku předložit písemné návrhy k bezpečnosti

18.01.2022 17:55 Severoatlantická aliance chce v brzké době předložit Rusku písemné návrhy ke sporům v otázkách…

WHO vyzvala výrobce vakcín k urychlenému poskytnutí dat

18.01.2022 17:15 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes vyzvala výrobce vakcín proti covidu-19 k urychlenému…

Francie chce shodu EU na korporátní dani do března, část zemí je skeptická

18.01.2022 15:35 Aktualizováno Státy Evropské unie by se mohly na nových pravidlech pro zdanění nadnárodních podniků dohodnout do…

Německo pomůže firmám, na které doléhají vysoké ceny energií

18.01.2022 15:31 Aktualizováno Německo pomůže firmám, na které doléhají vysoké ceny energií a kde hrozí problémy energeticky…

Hlůšková je stále v Pákistánu, dosud nedostala výjezdní víza

18.01.2022 15:15 Aktualizováno Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Související:

Nejnovější

reklama