Pro Evropu zůstanou ceny elektřiny vysoké i ve střednědobém výhledu

Velkoobchodní ceny elektřiny v Evropě zůstanou ve střednědobém výhledu pravděpodobně vysoké. Předpověděla to dnes mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service. Poukázala mimo jiné na technické problémy jaderných elektráren ve Francii a rizika kolem dodávek zemního plynu.

Energetika, ilustrační fotografie.

"Očekáváme, že velkoobchodní ceny elektřiny zůstanou ve střednědobém výhledu na historicky vysokých úrovních, ačkoli mezi jednotlivými zeměmi budou výrazné rozdíly," uvedla Moody's. Předpověděla také, že spotřeba elektřiny se v letošním a příštím roce sníží kvůli dobrovolným úsporným opatřením a poklesu poptávky ze strany průmyslu způsobenému vysokými cenami.

Cena kontraktu na elektřinu pro německý trh s dodáním v příštím roce, která je pro Evropu klíčová, v úterý uzavřela obchodování na 329 eurech (zhruba 5800 Kč) za megawatthodinu (MWh). Byla tak o dvě třetiny nižší ve srovnání se srpnovým rekordem 1050 eur, ale téměř čtyřnásobná proti zhruba 87 eurům před rokem, vyplývá z údajů společnosti Refinitiv Eikon.

Ve Francii jsou podle Moody's průměrné ceny elektřiny od letošního ledna o 23 procent vyšší než cena klíčového německého kontraktu, a to kvůli problémům jaderných elektráren francouzské elektrárenské společnosti EDF. Podle analytiků Moody's se předpokládá, že tento rozdíl se v příštím roce bude dál zvyšovat.

Moody's ve zprávě upozorňuje, že Francie se kvůli výpadkům dodávek z jaderných elektráren stala čistým dovozcem elektřiny, zatímco v uplynulých 20 letech byla jejím čistým vývozcem. Předpovídá, že v příštím roce čistý dovoz elektřiny do Francie poroste, uvedla agentura Reuters.

Evropské země se teďsnaží zmírňovat negativní dopady vysokých cen elektřiny na domácnosti a podniky. Česká vláda stanovila u elektřiny cenový strop 6000 Kč za MWh, který bude platit po celý příští rok.

Témata: elektřina | energetika

Obchody ujišťují, že ceny potravin s nižší DPH klesnou

07.09.2023 18:57 Zástupci osmi významných obchodních řetězců se během dnešního jednání na ministerstvu zemědělství…

Inflace v eurozóně zůstala na svém, činí 5,3 procenta

31.08.2023 13:18 V srpnu se míra inflace v eurozóně nezměnila a setrvala na úrovni 5,3 procenta, oznámil dnes v…

V průběhu minulého týdne došlo v Česku opět ke zdražení pohonných hmot

24.08.2023 12:55 V průběhu minulého týdne došlo v Česku opět ke zdražení pohonných hmot. Průměrná cena benzinu se…

Související:

Nejnovější