Pro svět by ve strategii boje proti covidu-19 mělo být prioritou naočkovat co nejvíce lidí podle základního schématu a teprve poté nabízet posilovací dávky ohroženým skupinám. Řekl to dnes zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) pro krizové situace Mike Ryan, podle kterého svět kvůli nové variantě koronaviru omikron zřejmě čeká velká epidemická vlna.
"Měli bychom se zaměřit na to, aby ti, kdo očkovaní nejsou, se nechali co nejrychleji naočkovat a pak bychom měli dávat posilovací dávky ohroženým skupinám," uvedl Ryan podle agentury Reuters. Dodal, že nová varianta koronaviru omikron časem nahradí doposud dominantní deltu. Vlády by se podle něho měly znovu soustředit na základní ochranná opatření, jako je nošení ochrany nosu a úst, a zajistit, že nemocnice budou připravené na rostoucí počty pacientů.
I pokud by se potvrdilo, že varianta omikron způsobuje mírnější průběh nemoci, není pochyb o tom, že v důsledku nového zrychlování epidemie přibyde v nadcházejících týdnech lidí vyžadujících hospitalizaci, řekl Ryan. "Zdravotnictví každé jednotlivé země se musí připravit, pravděpodobně nás čeká velká vlna epidemie způsobená omikronem," upozornil.
Na variantu omikron upozornili vědci z Jihoafrické republiky minulý měsíc, od té doby se z několika zemí na jihu afrického regionu rozšířila do 57 států. V samotné Africe za poslední týden počet lidí nakažených koronavirem vzrostl o 83 procent, uvedla agentura DPA s odvoláním na statistiky WHO. Hlášeno je 196.000 nových případů. Zatímco v JAR případů přibývá tak rychle jako nikdy předtím, panuje "mírný optimismus", že nová vlna si vyžádá méně úmrtí i pacientů s těžkým průběhem covidu-19, řekla Matshidiso Moetiová, regionální ředitelka WHO pro Afriku.
Flavia Senkubugeová, profesorka veřejného zdraví na univerzitě v Pretorii, uvedla, že v nemocnicích se nyní léčí neočkovaní lidé, trvá to v průměru čtyři až pět dnů. Při předchozí vlně hospitalizace trvala průměrně devět dnů. Proč tomu tak je, není podle ní jasné, nevylučuje, že mnoho lidí už má imunitu z předchozího neodhaleného onemocnění.
Oběti zesnulého amerického finančníka a odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina plánují setkání s britským premiérem Andym Burnhamem. Cílem jejich iniciativy je dosáhnout zahájení plnohodnotného veřejného vyšetřování týkajícího se Andrewa Mountbatten-Windsora, dříve známého jako princ Andrew. Skupina zastupující téměř tucet obětí, mezi nimiž působí i známá aktivistka Lisa Phillips, hodlá s předsedou vlády v nadcházejících měsících jednat o zajištění úplné transparentnosti a spravedlnosti.
Nejmladší dcera hollywoodského herce Bruce Willise, dvaatřicetiletá Tallulah Willis, vstoupila do svazku manželského s hudebníkem Justinem Aceem. Slavnostního dne se zúčastnil i její jednačtyřicetiletý otec, který již několik let svádí boj s těžkým onemocněním. Snímky ze svatebního víkendu zachycují rodinnou atmosféru i dojemné momenty mezi otcem a dcerou.
Využívání populární hudby na sociálních sítích ze strany Bílého domu a kampaně prezidenta Donalda Trumpa vyvolalo rozruch mezi známými hudebními osobnostmi. Zatímco řada umělců vystoupila proti použití svých skladeb s ostrou veřejnou kritikou, zpěvačka Taylor Swift zvolila výrazně tišší přístup. Skladby z jejího repertoáru z oficiálních videozáznamů a příspěvků tichostí zmizely, aniž by zpěvačka či její tým vydali jakékoliv veřejné prohlášení.
Organizátorka hudebního festivalu Glastonbury Emily Eavísová vyvrátila spekulace, že by hlavní hvězdou chystaného ročníku v roce 2027 měla být zpěvačka Madonna. Přestože slavná popová ikona dříve naznačila plány na významné vystoupení ve Velké Británii, debut na nejslavnějším britském festivalu ji nečeká. Eavísová zároveň potvrdila, že jména všech tří hlavních účinkujících pro nadcházející ročník jsou již definitivně dojednána.
Britský zpěvák a bývalý člen skupiny Take That Robbie Williams se svěřil s tím, že mu byla diagnostikována porucha autistického spektra. Web People o jeho zdravotním stavu informoval po proběhlém setkání s fanoušky a novináři, kde zpěvák popsal své dlouholeté pocity i zvládání vnitřních mentálních stavů. Podle svých slov vnímá obdrženou diagnózu jako krok k pochopení vlastních psychických pochodů a jako vysvětlení pro své dosavadní chování.
Americká zpěvačka a ikonická osobnost country hudby Dolly Parton musela na poslední chvíli zrušit svou osobní účast na slavnostním otevření nové atrakce ve svém zábavním parku Dollywood. Osemdesátiletá umělkyně neodcestovala na plánované setkání s fanoušky na základě přímého doporučení svého ošetřujícího lékaře z Nashvillu.
Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle a princ Harry se zúčastnili slavnostního galavečera při příležitosti 40. výročí nadace hudebníka Davida Fostera ve kanadské Victorii.
Britský televizní pořad The One Show připomněl inspirativní příběh z roku 2016, který výrazně ovlivnil život osmnáctileté Rosie Kingové. Dívka tehdy v živém vysílání otevřeně promluvila o svém životě s autismem a Tourettovým syndromem, stejně jako o náročné šikaně a izolaci, kterým čelila během školních let.
Britská televizní osobnost Katie Price opět plní stránky společenských rubrik kvůli spekulacím o možném rozpadu jejího v pořadí čtvrtého manželství. Zprávy o krizi se podle webu Mirror objevily sedm měsíců poté, co vstoupila do svazku s třiačtyřicetiletým Lee Andrewsem. Hovořit o stavu partnerství odmítl i tiskový mluvčí osmačtyřicetileté známé tváře, který na přímý dotaz novinářů reagoval pouze stručným vyjádřením bez komentáře.
Britský zpěvák Sir Rod Stewart podstoupil zákrok na srdci, kvůli kterému byl nucen zrušit nadcházející koncerty v rámci svého aktuálního turné. Jednaosmdesátiletá hudební legenda se fanouškům omluvila prostřednictvím oficiálního prohlášení na svém profilu na sociálních sítích. Hudebník absolvoval rutinní zavedení koronárního stentů, což potvrdili také jeho zástupci.
Hollywoodský herec Brad Pitt po sedmi letech abstinence přiznal, že se vrátil k pití alkoholu. Dvaašedesátiletý držitel Oscara ve svém nedávném rozhovoru pro časopis Esquire uvedl, že se k alkoholu vrátil v mnohem střídmější míře. Sám přiznal, že si nyní dopřeje pouze několik sklenic vína a vyhýbá se nadměrné konzumaci, neboť si uvědomil své limity i hodnotu klidných ranních hodin.
Jako na smilování se v Česku čeká na deštivé počasí, které by podle předpovědi mohlo dorazit po tomto tropickém víkendu. Meteorologové ale mírní očekávání. O trvalý déšť nepůjde, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).