Pro ukončení války na Ukrajině děláme všechno, řekl Lukašenko

Bělorusko dělá všechno, co je v jeho silách, aby pomohlo ukončit válku na Ukrajině, snahu o mír ale hatí Kyjev svým nezájmem o mírová jednání. V rozhovoru pro agenturu AP to dnes řekl běloruský vůdce Alexandr Lukašenko.

Alexandr Lukašenko (aranžované snímky běloruské propagandy)

Hlava státu, který je důležitým spojencem Ruska a v prvních fázích konfliktu umožnil rozsáhlou invazi ruských jednotek na Ukrajinu ze svého území, také znovu odmítla, že by vojenské cvičení, které běloruská armáda zahájila ve středu, bylo jakoukoli hrozbou pro sousední země.

"Jakoukoli válku kategoricky považujeme za nepřijatelnou. Udělali jsme a dál děláme všechno pro to, aby válka nebyla. Právě díky mé maličkosti začala jednání mezi Ruskem a Ukrajinou," řekl Lukašenko. "Ale proč Ukrajina, na jejímž území de facto válka probíhá, máme tam vojenskou operaci, umírají lidé - proč Ukrajina na těchto jednáních nemá zájem?," dodal.

Na běloruském území se konalo několik úvodních setkání ruských a ukrajinských vyjednavačů krátce po vypuknutí konfliktu, rozhovory o možném příměří ale nevedly k žádnému zásadnímu průlomu.

Lukašenko od počátku války stojí pevně na straně ruského prezidenta Vladimira Putina, Minsk dokonce poskytl své území a základny ruským vojskům a letectvu jako zázemí k útokům proti Ukrajině. Západ proto zemi pokládá za stranu válečného konfliktu a na Bělorusko uvalil sankce.

Autoritářský vládce Běloruska ale v rozhovoru trval na tom, že konflikt vypukl proto, že Ukrajina "Rusko provokovala", což tvrdí od počátku invaze. Po setkání s ruským prezidentem Putinem začátkem března řekl, že Kyjev plánoval napadnout Bělorusko a že ruský vpád tomuto útoku zabránil. Žádné důkazy ale nepředložil.

Na otázku, jak hodnotí postup ruských jednotek na Ukrajině, se Lukašenko vyjádřil v intencích Moskvy. "Nejsem do problematiky zasvěcen natolik, aby mohl říct, zda jde vše podle plánu, jak tvrdí Rusové a jak to cítím i já sám. Chci ale znovu zdůraznit, že se zdá, že se tato operace protahuje," uvedl.

Běloruský vůdce také hovořil o vojenském cvičení, které armáda zahájila ve středu. "Nikoho neohrožujeme a nebudeme to dělat ani v budoucnu. Ani nemůžeme - víme, kdo jsou naši protivníci, takže vyvolat nějaký konflikt, nějakou válku na Západě naprosto není v zájmu běloruského státu. Západ může klidně spát," řekl Lukašenko.

Část ruských vojsk vtrhla v počátečních fázích agrese na sever Ukrajiny právě z běloruského území, invazi předcházelo rozsáhlé společné cvičení Běloruska a Ruska na běloruském území.

Při tureckém útoku na Kurdy v Iráku zemřelo šest lidí

21.05.2022 21:58 Na severu Iráku dnes při útoku tureckých ozbrojených sil přišlo o život šest lidí včetně tří…

Ve Švýcarsku a Izraeli byl potvrzen první případ opičích neštovic

21.05.2022 21:27 Aktualizováno Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové případy…

Šanghaj nechala zavřít obchody v obchodní čtvrti kvůli šíření koronaviru

21.05.2022 20:23 Čínské úřady dnes kvůli šíření koronaviru nařídily zavřít všechny supermarkety a obchody v…

Turecký prezident Erdogan mluvil s představiteli Švédska a Finska o NATO

21.05.2022 19:30 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes telefonicky hovořil s představiteli Švédska a Finska o…

Zelenskyj: Rusko blokuje v ukrajinských přístavech 22 milionů tun obilí a…

21.05.2022 19:12 Rusko blokuje v ukrajinských přístavech 22 milionů tun obilí. Podle serveru The Kyiv Independent to…

Australský premiér Morrison uznal porážku ve volbách

21.05.2022 17:42 Aktualizováno Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního…

ON-LINE 87. den války: Ruská armáda připravuje útok přes řeku Severní Doněc

21.05.2022 17:41 Aktualizováno Spojené státy poskytnou Ukrajině další mnohamiliardovou pomoc, což umožní zákon, který dnes…

Rusko zakázalo vstup tisícovce Američanů včetně Bidena do země

21.05.2022 15:26 Aktualizováno Rusko zakázalo vstup do země téměř tisícovce amerických občanů, včetně prezidenta Joea Bidena,…

Představitelé Japonska, USA a dalších zemí při vystoupení Ruska opustili…

21.05.2022 15:13 Představitelé Japonska, Spojených států a dalších tří zemí dnes při vystoupení ruského zástupce…

Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině za téměř 40 miliard…

21.05.2022 13:19 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal zákon o poskytnutí finanční pomoci Ukrajině v objemu…

Související:

Nejnovější