Pro vstup do některých provozů nebo na některé akce na Slovensku už nebudou stačit pouze dvě dávky vakcíny proti covidu-19. Výjimka z restrikcí po prodělání tohoto onemocnění zase bude platit zpravidla 90 dnů, nyní je to dvojnásobek.
Vyplývá to z dnešního rozhodnutí vlády, která opatření schválila v souvislosti s očekávaným šířením nakažlivější koronavirové varianty omikron. Kabinet premiéra Eduarda Hegera zároveň zrušil zákaz shromažďování, který zavedl na konci listopadu po zhoršení epidemické situace.
Přísnější podmínky vstupu, které se už nyní týkají hostů ubytovacích zařízení, se nově budou vztahovat například na klienty wellness a fitness center, aquaparků, dále účastníků oslav, večírků, plesů či diskoték. Vstup do nich bude povolen pouze lidem po aplikaci posilující dávky vakcíny nebo naočkovaným osobám bez posilující dávky a s potvrzením o negativním výsledku testu na koronavirus nebo o prodělání covidu-19.
Pětimilionové Slovensko se v EU řadí k zemím s nejnižším podílem očkovaných obyvatel proti covidu-19. Třetí dávku vakcíny tam dostalo 1,15 milionu lidí.
Nová protiepidemická pravidla vstoupí v platnost 19. ledna a země by se jimi měla řídit nejdéle do uplynutí čtyř týdnů po vyvrcholení předpokládané další vlny koronavirové infekce.
Do restaurací, řady obchodů či kulturních stánků se nadále dostanou jen lidé plně naočkovaní proti covidu-19, tedy i bez přeočkování, nebo obyvatelé po prodělání onemocnění. Ve stejném režimu budou fungovat hromadné akce. Platnost covidových certifikátů se podobně jako v Česku zkrátí na devět měsíců. V práci by se neočkovaní zaměstnanci měli testovat na koronavirus alespoň dvakrát týdně, nyní je to jednou týdně.
Slovensko zaznamenalo vrchol třetí vlny koronavirové nákazy na začátku loňského prosince, kdy bylo v nemocnicích přes 3600 covidových pacientů. V posledních dnech se počty hospitalizovaných s covidem-19 pohybují kolem 2000.
Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.
Zatímco dnes nás ještě čekají letní teploty, v pátek se mírně ochladí. Na většině území se navíc bude během prázdnin objevovat občasný déšť nebo přeháňky, uvedl ČHMÚ.cz.
Michael Schumacher, sedminásobný mistr světa formule 1, který se od vážné nehody na lyžích v prosinci 2013 neobjevil na veřejnosti, se opět připomněl světu – tentokrát velmi výjimečným způsobem. Společně se svou manželkou Corinnou se podílel na charitativní akci, která má pomoci v boji proti demenci.
Americká popová hvězda Katy Perry se stala součástí historické mise společnosti Blue Origin, která 14. dubna 2025 vyslala první čistě ženskou posádku do vesmíru. Tato suborbitální mise NS-31 trvala přibližně 11 minut a dosáhla výšky 100 kilometrů nad Zemí, čímž překročila hranici vesmíru známou jako Kármánova linie.
V Česku již několik let platí zákon, který upravuje provozní dobu obchodů o vybraných svátcích. Teď jsou za dveřmi Velikonoce, kdy budou prodejny po většinu času otevřené. Během jednoho ze čtyř volných dnů ale nenakoupíte.
Česko se podruhé ve dvou dnech loučilo s výraznou osobností. Po Aničce Slováčkové se ve středu uskutečnilo poslední rozloučení s Aloisem Švehlíkem. Uznávaný herec zemřel počátkem měsíce ve věku 85 let.
Tragédie se stala ve středu odpoledne na příjezdu do Brna po dálnici D2. V koloně, která se utvořila kvůli úniku tekuté síry z cisterny, došlo ke smrtelné nehodě. Srážku dvou vozidel nepřežili tři lidé, další čtyři osoby utrpěly zranění.
Policie od noci z neděle na pondělí vyšetřuje případ vraždy ženy v Ostrově na Karlovarsku. Po činu zadržela podezřelého muže. Nyní vyšly najevo zajímavé informace o vztahu mezi obviněným a obětí a o tom, co předcházelo hrůznému činu.
Ve stínu tragického konce životního příběhu Anny Slováčkové přišla i jedna dobrá zpráva. Týká se její nevlastní starší sestry René. A jde o zprávu, po které by se Felixi Slováčkovi mělo alespoň nepatrně ulevit.
Meteorologové ve středu připomněli platnou výstrahu před nebezpečím požárů a přidali další varování. Zejména na Vysočině ve čtvrtek udeří silný vítr o rychlosti až 70 kilometrů za hodinu. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Česko se ve středu rozloučilo s respektovaným hercem Aloisem Švehlíkem, který zemřel počátkem měsíce ve věku 85 let. Smuteční obřad se za velké účasti hereckých kolegů uskutečnil před polednem v historické budově Národního divadla.
Říká se, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Pravdivost tohoto přísloví poznali Jakub Štáfek a především jeho druhorozená dcera. Lékaři holčičce diagnostikovali závažnou nemoc. Naštěstí je pokrok v lidském vědění takový, že již existuje léčba.