Prodej piva v Česku za první tři čtvrtletí stoupl o šest, v hospodách pak o 32 procent

Prodej piva od ledna do konce září meziročně vzrostl o šest procent. Nejvýrazněji, o 32 procent stouply, prodeje čepovaného piva v restauracích. O čtyři procenta naopak klesly prodeje v obchodech. V dnešní tiskové zprávě to uvedl Svaz pivovarů a sladoven.

Ilustrační fotografie, photo by Bohdan Stocek

Prodeje piva jsou však podle svazu nadále pod úrovní před vypuknutím pandemie koronaviru. Téměř polovina pivovarů podle průzkumu svazu očekává horší hospodářské výsledky za druhé pololetí a většina také očekává další růst výdajů na energie.

Podle ředitelky svazu Martiny Ferencové je letošní rok pro pivovary úspěšný na úkor prodejů baleného piva a maloobchodního prodeje. "Po dvou covidových letech se nám tedy letos část zákazníků vrátila zpět z domácí konzumace do hospod," uvedla. Zároveň však upozornila na to, že prodeje piva za první tři čtvrtletí letoška jsou stále o více než 12 procent pod úrovní z roku 2019 před vypuknutím pandemie koronaviru.

Svaz se svých členů v průzkumu ptal, jak moc velký problém pro podniky představují rostoucí ceny energií. Třetina firem uvedla, že v prvním pololetí letošního roku jim stouply náklady o více než 100 procent, 40 procent uvedlo, že náklady jim stouply o 50 až 100 procent, zbytku zdražily energie o méně než 50 procent. Další růst nákladů očekává 86 procent podniků, jen 13 procent předpokládá, že ceny se měnit nebudou. Zhoršení vývoje svého hospodaření v druhém pololetí letošního roku podle průzkumu očekává 47 procent pivovarů a sladoven, 40 procent očekává, že se jim bude dařit stejně jako v prvním pololetí. Více než polovina firem má také obavy z dostupnosti energií a podle třetiny firem hrozí nedostatek chmele a sladu pro výrobu piva.

Pivo letos zdražilo několik velkých pivovarů. Na konci srpna to oznámil Plzeňská prazdroj. Od 1. října zdražil většinu produktů zhruba o osm procent, v průměru o 1,70 koruny na půllitru. Pivovary Staropramen od 1. září zdražily většinu sudových a tankových piv v průměru o 5,4 procenta a od 1. října zdražily také balené pivo průměrně o 5,9 procenta. Budějovický Budvar od listopadu zdražil v průměru o deset procent.

Svaz upozorňuje na to, že výroba piva patří mezi energeticky náročné sektory a dostupnost elektřiny a plynu je pro jejich výrobu klíčová. Podle Ferencové chce s vládou vyjednávat o navýšení podpor investic, díky kterým by se snížila energetická závislost tohoto sektoru na tradičních zdrojích energií. "Pivovary dlouhodobě usilují o dosažení uhlíkové neutrality, prostřednictvím snižování energetické náročnosti výroby a přechodem na alternativní zdroje energií. V současné situaci je ale potřeba tento přechod urychlit," uvedla.

Průzkumu svazu se účastnilo 15 respondentů, z nichž jeden pivovar měl do deseti zaměstnanců, osm mělo 51 až 250 zaměstnanců a zbylých šest pivovarů mělo více než 250 zaměstnanců.

Témata: pivo | pivovary

Policie a Praha 10 řešily obsazení prázdného domu ve Strašnicích squattery

26.11.2022 18:28 Aktualizováno Squatteři organizovaní skupinou Opravdu Dobré Squaty (ODS) dnes obsadili prázdný bytový dům v…

V Krkonoších už se poprvé lyžovalo v nové zimní sezoně

26.11.2022 15:35 První lyžaři v nové zimní sezoně si dnes mohli vyzkoušet část sjezdovky Anděl na Černé hoře. V…

Zákon o volbě prezidenta by se mohl změnit, připustil to Rakušan

26.11.2022 12:50 Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se chce po volbách sejít se svými podřízenými ohledně změn v…

Šéf NKÚ: Vláda prozatím rezignovala na konsolidaci veřejných financí

26.11.2022 10:28 Vláda prozatím rezignovala na konsolidaci veřejných financí. Až k ní přistoupí, bude tato…

Exekutoři průměrně vymáhají od jedné osoby skoro půl milionu korun

26.11.2022 08:10 Průměrná částka bez penále, úroků a dalších poplatků, kterou po dlužníkovi vymáhá exekutor,…

Praktický lékař dosud nevidí data o všech očkováních svého pacienta. Podle…

25.11.2022 17:52 Praktický lékař dosud nevidí data o všech očkováních svého pacienta, jen vakcíny proti covidu-19.…

Prezidentské volby se zúčastní devět kandidátů. 12 uchazečů vnitro zamítlo

25.11.2022 17:18 Aktualizováno Budoucím prezidentem se stane jeden z devíti kandidátů, které dnes k volbám zaregistrovalo…

Při obřím zátahu zatkla policie v deseti zemích včetně Česka 44 lidí

25.11.2022 16:10 Při obřím mezinárodním zátahu zatkla policie v deseti převážně evropských zemích 44 lidí…

Česká pošta bude garantovat doručení před Vánoci pro balíky podané do 21.…

25.11.2022 15:41 Česká pošta bude letos zaručovat doručení balíku do Štědrého dne, pokud bude podaný nejpozději 21.…

Babiš se zatím bude vyhýbat debatám. Ještě neví, co bude v lednu

25.11.2022 14:27 Aktualizováno Předseda opozičního hnutí ANO a uchazeč o post hlavy státu Andrej Babiš se do konce roku nezúčastní…

Související:

Nejnovější