Ministr financí Olaf Scholz patří mezi nejoblíbenější politiky v zemi a svou Sociálnědemokratickou stranu Německa (SPD) vede podle aktuálních průzkumů k volebnímu vítězství. Svoji kandidaturu na kancléře oznámil na twitteru vloni 10. srpna. Záhy nato se proti němu vymezila kancléřka Angela Merkelová, podle které hrozí, že by Scholz mohl po volbách vládnout s postkomunistickou stranou Levice.
Scholz je pokládán za vítěze tří nedělních televizních předvolebních debat. Vyjádřil se mimo jiné k výši minimální hodinové mzdy, kterou, pokud se stane kancléřem, slíbil rychle navýšit na 12 eur (305 korun). V otázce daní obvinil svého rivala Armina Lascheta z CDU/CSU, že unie chce ulevit lidem s největšími příjmy, což označil za nesolidární a neufinancovatelné. V debatách vystupoval soudržně se Zelenými, se kterými by si dokázal představit i povolební spolupráci.
Letos v červnu byla Scholzovi připisována politická zodpovědnost za pád německé finanční společnosti Wirecard, která loni v červnu vyhlásila insolvenci, když se ukázalo, že jí chybí zhruba 1,9 miliardy eur (48,5 miliardy Kč), které vykazovala v účetnictví. Scholz v dubnu před sněmovním výborem odpovědnost odmítl, stejně jako obvinění, že BaFin a ministerstvo financí držely nad Wirecardem ochrannou ruku. To, že se společnosti dařilo tajit skutečné finanční poměry, ministr připsal pečlivě organizovaným podvodům a také tomu, že státní kontrolní úřady nebyly tehdy na rozkrytí podvodů dostatečně vybaveny.
Scholz je od března 2018 kromě resortu financí také vicekancléřem v současné vládě Merkelové. Členem SPD je od roku 1975.
Scholzova oblíbenost uvnitř strany i u veřejnosti v poslední době vzrostla díky jeho rozhodné podpoře nákladných vládních programů na záchranu ekonomiky, na kterou těžce dopadla pandemie covidu-19. Scholz tak učinil navzdory své předchozí přísné finanční politice v duchu jeho hesla "dáváme jen to, co máme," díky které země hospodařila s přebytky. Současná situace jej přiměla změnit kurz: "Tohle všechno je nákladné, ale když neuděláme nic, mohlo by to být ještě mnohem nákladnější," uvedl Scholz, v opozici k již zmíněnému návrhu daňových úlev pro bohaté, které navrhují konzervativci, a ve prospěch navýšení minimální mzdy.
Scholz je spolustraníky považován za zkušeného politika a v jeho prospěch hraje také obecná známost u německé veřejnosti.
V nedávném rozhovoru se Scholz označil za stoupence multilateralismu: "Jsem velkým zastáncem multilateralismu, kdy jsou bezpečnost a hospodářská politika výsledkem spolupráce," uvedl letos v červnu. Jedině jeho SPD je podle něj schopná Německo provést energetickou transformací a udržet zemi na vrcholu.
Od března 2011 do března 2018 byl Scholz starostou Hamburku. Pod jeho vedením se toto druhé největší německé město stalo oficiálním uchazečem o OH 2024, když dostalo přednost v interním souboji s Berlínem. Obyvatelé města ale kandidaturu zamítli v referendu. Radnice Hamburku se také v roce 2012 jako první v Německu dohodla s místní muslimskou komunitou na oficiálním uznávání jejích náboženských svátků.
Kritiku naopak vyvolaly jeho plány na výstavbu stovek bytů pro migranty, demonstranti plán označovali jako "ghetta Olafa Scholze". Výzvám k odstoupení také čelil v roce 2017 za to, že úřady nedokázaly během summitu G20 v Hamburku trvale udržet v ulicích pořádek.
Scholz se již jako student angažoval v mládežnické organizaci SPD, ve straně poté zastával funkci generálního tajemníka, byl jejím lídrem ve spolkové zemi Hamburk i jedním z místopředsedů sociální demokracie.
Od února do dubna 2018 byl poté, co v čele SPD skončil Martin Schulz, úřadujícím předsedou strany. Na podzim 2019 patřil k favoritům klání o křeslo předsedy SPD, o vedení strany se tehdy ucházel s málo známou braniborskou političkou Klarou Geywitzovou. Ve druhém kole volby však těsně podlehli kritikům vlády velké koalice Saskii Eskenové a Norbertu Walteru-Borjansovi.
V letech 1998 až 2001 a poté 2002 až 2011 byl poslancem Spolkového sněmu, z parlamentu odešel poté, co byl zvolen starostou Hamburku. V letech 2007 až 2009 byl ministrem práce a sociálních věcí v první vládě Merkelové. V roce 2013 se účastnil vyjednávání o druhé vládě velké koalice.
Narodil se 14. června 1958 v Osnabrücku a na univerzitě v Hamburku vystudoval práva. Poté působil jako advokát.
Podle agentury AFP je Scholz velmi umírněný a nepříliš charismatický. V případě volebního vítězství by otěže vlády převzal 16 let po svém učiteli a mentorovi Gerhardu Schröderovi.
Je ženatý a bezdětný.
Počasí o víkendu nepřinese nijak výrazné oteplení. Podle ČHMÚ.cz se ráno budou hojně objevovat mrazíky, odpoledne pak teploty vyrostou na maximálně 20 stupňů.
Rozlučka s hercem, producentem a dlouholetým prezidentem karlovarského filmového festivalu Jiřím Bartoškou (†78) v pražském Rudolfinu byla pro mnohé zúčastněné překvapivá. Namísto očekávané vystavené rakve s ostatky zesnulého na pódiu Dvořákovy síně se návštěvníkům naskytl pouze symbolický výjev: čestnou stráž tvořilo deset Křišťálových glóbů, hlavních cen festivalu, který Bartoška po desetiletí vedl.
Česko se v úterý loučilo s Jiřím Bartoškou, jehož dobrou přítelkyní z hereckého prostředí byla i Dagmar Havlová. Na kolegu zavzpomínala už po jeho smrti. Nyní oznámila, že se zúčastní i prvního ročníku karlovarského festivalu po Bartoškově odchodu.
Princ Harry obvinil britský bulvární deník The Sun z toho, že z pomsty zveřejnil lživý a ponižující článek, který jej spojoval s americkým rapperem Seanem „Diddym“ Combsem v rámci vysoce sledovaného případu obchodování se ženami. Informace vyplývají z nově zveřejněného soudního dokumentu, který je součástí širšího sporu mezi vévodou ze Sussexu a vydavatelstvím News Group Newspapers (NGN), patřícímu do impéria mediálního magnáta Ruperta Murdocha.
Jihomoravští hasiči ve středu zasahovali u požáru v průmyslovém areálu v Hustopečích na Břeclavsku. Desítky lidí se musely evakuovat, událost se naštěstí obešla bez zranění. Hasičům se povedlo uchránit majetek za 50 milionů korun.
Česko momentálně s napětím sleduje mistrovství světa v hokeji, jehož se jako hráč i trenér v minulosti opakovaně zúčastnil Vladimír Růžička. V posledních letech ale zažil ústup ze slávy. Šampionát i tak jistě sleduje, zatímco jeho manželka Marie vyrazila na dovolenou do Egypta. Letošní zážitek ze severoafrické země je zatím speciální.
Česko se v úterý naposledy rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou, od jehož smrti zítra uplynou dva týdny. Veřejné poslední rozloučení v Rudolfinu přitom zdaleka nebylo jedinou akcí, kterou rodina připravila k uctění památky zesnulého prezidenta karlovarského filmového festivalu.
Vlaky na koridorové trati mezi Prahou a Pardubicemi zastavila srážka soupravy s osobou. O nehodě jsme informovali. Podle nejnovějších informací se jednalo o nehodu tragickou. Sražená osoba nepřežila.
Karel Šíp už za několik dní oslaví 80. narozeniny a letos ho čeká také připomínka dvacetiletého výročí od odvysílání první epizody Všechnopárty. Moderátorovi ale nyní neuniklo, že některým televizním divákům leze krkem. Kromě nových dílů talk show se totiž pravidelně objevují ve vysílání i reprízy.
Slavného pacienta měli v uplynulých dnech v jedné z pražských nemocnic. Jan Bendig se potýkal s náhlou bolestí břicha a nakonec se rozhodl vyrazit k lékaři. Skončil na operačním sále.
Z Hollywoodu přišla smutná zpráva. Ve věku 76 let zemřel americký herec a komik George Wendt, který získal celkem šest nominací na televizní cenu Emmy za roli Norma Petersona v populárním seriálu Na zdraví.
Češi si v úterý zkomplikovali cestu za obhajobou zlata na mistrovství světa v hokeji, které letos hostí Švédsko a Dánsko. Až do pozdních večerních hodin museli čekat na to, kdo bude jejich soupeřem ve čtvrtečním čtvrtfinále. Nyní už je jasno.