Proruští separatisté obvinili další dva zajaté Brity ze žoldnéřství

Proruští separatisté z východní Ukrajiny obvinili další dva zajaté Brity z toho, že bojovali na Ukrajině jako žoldnéři. Patrně jim proto může hrozit trest smrti. S odvoláním na ruská státní média to dnes uvedl server BBC News.

Věznice, ilustrační fotografie.

Soud v samozvané Doněcké lidové republice (DNR) v červnu nepravomocně odsoudil k trestu smrti dvojici Britů a Maročana, kteří podle něj bojovali na Ukrajině jako žoldnéři.

Dylan Healy, který na Ukrajině pomáhal jako dobrovolník, a Andrew Hill padli před časem do zajetí proruských sil. Healyho zajali v dubnu na kontrolním stanovišti. Ve stejný den zveřejnily proruské jednotky video s Hillem ve vojenské uniformě. Ve videu uvádějí, že se sám vzdal.

Podle agentury TASS uvedl anonymní představitel DNR, že oba muži budou souzeni za "žoldnéřskou činnost". Podle téhož zdroje oba odmítají spolupracovat s vyšetřovateli. Ruské úřady zatím obvinění oficiálně nepotvrdily.

Britské ministerstvo zahraničí zprávy o obvinění obou mužů ze žoldnéřství odsoudilo. "Odsuzujeme zneužívání válečných zajatců a civilistů k politickým účelům a upozornili jsme na to Rusko," uvedl mluvčí úřadu. "Jsme v neustálém kontaktu s ukrajinskou vládou ohledně jejich případů a plně podporujeme Ukrajinu v jejím úsilí o jejich propuštění," dodal.

Britská nevládní organizace Presidium Network informovala o Healyho zadržení na konci dubna. Zástupci organizace uvedli, že Rusové zadrželi Healyho a dalšího britského dobrovolníka na kontrolním stanovišti jižně od Záporoží. Na Ukrajině se podle nich Briti podíleli na distribuci jídla, zdravotnických potřeb a pomoci při evakuaci civilistů.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že Hill byl zajat v Mykolajivské oblasti na jihu Ukrajiny. Na zveřejněném videu má na sobě maskáče a ruku v ortéze. Říká v něm, že pochází z Plymouthu, se svou partnerkou má čtyři děti a na Ukrajinu odcestoval dobrovolně, aby zemi pomohl.

Další dva Brity, Shauna Pinnera a Aidena Aslina, odsoudil spolu s Maročanem Ibráhímem Sádúnem k trestu smrti soud proruských separatistů na počátku června. Čelili přitom stejným obviněním jako Healy a Hill. Podle britských úřadů působili tito muži na Ukrajině jako příslušníci ukrajinské armády, a proto se na ně vztahují ženevské úmluvy. Ty mimo jiné zakazují, aby byli zajatí vojáci souzeni za obvyklé vojenské činy. Proruští separatisté tvrdí, že Britové bojovali na Ukrajině jako žoldnéři a úmluvy se na ně nevztahují.

Evropský soud pro lidská práva (ECHR) požaduje, aby Rusko popravě dvou Britů zabránilo. Ruský prezident Vladimir Putin ale v červnu podepsal zákon, podle něhož Rusko nebude v souvislosti s vyloučením z Rady Evropy plnit rozhodnutí ECHR přijatá po 15. březnu letošního roku.

Soud v USA nařídil upravit a zveřejnit dokumenty o prohledání Trumpova…

18.08.2022 21:55 Soud ve West Palm Beach na Floridě dnes nařídil ministerstvu spravedlnosti, aby do poledne 25.…

OSN musí podle Zelenského zajistit ochranu Záporožské jaderné elektrárny

18.08.2022 20:44 Aktualizováno Organizace spojených národů musí zajistit bezpečnost ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny a…

Bouře v Rakousku má pět obětí včetně dvou dětí

18.08.2022 20:31 Aktualizováno Prudké bouře si dnes v Rakousku vyžádaly nejméně pět lidských životů. V jihorakouské spolkové zemi…

Na Charkov opět padaly rakety, zabily 17 osob

18.08.2022 19:59 Aktualizováno Počet civilních obětí ruských raketových útoků z noci a rána na druhé největší ukrajinské město…

Stojíme po boku Ukrajiny, řekl Erdogan po schůzce se Zelenským

18.08.2022 19:42 Aktualizováno Turecko stojí po boku Ukrajiny, řekl dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po setkání s…

Chorvatsko investuje desítky milionů eur do zajištění zásobování plynem

18.08.2022 19:11 Chorvatsko investuje 180 milionů eur (4,4 miliardy Kč) do zásobování plynem. Vybuduje nový plynovod…

Požáry letos v Evropské unii zničily 700 tisíc hektarů lesů

18.08.2022 18:57 Letošní požáry zničily v Evropské unii 700.000 hektarů lesních porostů. Ve zprávě to uvedla…

Rusko a Ukrajina se obviňují z přípravy provokace v Záporožské elektrárně

18.08.2022 18:52 Aktualizováno Moskva dnes obvinila Kyjev, že chce v pátek podniknout rozsáhlou provokaci v Záporožské jaderné…

Rusko tvrdí, že dál jedná s USA o výměně vězněné basketbalistky

18.08.2022 17:43 Moskva a Washington pokračují v neveřejných diplomatických jednáních o výměně vězňů, jejíž součástí…

Scholz při hovoru s izraelským premiérem odsoudil Abbásův výrok o…

18.08.2022 16:56 Německý kancléř Olaf Scholz dnes v telefonátu s izraelským premiérem Jairem Lapidem znovu odsoudil…

Související:

Nejnovější