Proruští separatisté evakuaci zinscenovali? "Dnešní" videa natočili dopředu

Lídři proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny dnes ohlásili hromadnou evakuaci obyvatelstva do Ruska kvůli obavě z útoku ukrajinské armády. Videovzkazy oznamující evakuaci ale byly předtočené a vznikly už před několika dny, zjistilo rádio Svobodná Evropa z metadat. Dodalo, že ruští představitelé se "tvářili, že o evakuaci nevěděli", podle korespondenta rádia Marka Krutova je tak celé dnešní dění zinscenováno.

Proruští separatisté videa o evakuaci předtočili dopředu, ukazují metadata

Ruský prezident Vladimir Putin v reakci nařídil ruskému ministrovi pro mimořádné události, aby v Rostovské oblasti poblíž Ukrajiny zařídil pro nově příchozí vše potřebné. Vládu pak požádal, aby pro každého příchozího z Donbasu zajistila jednorázový příspěvek 10.000 rublů (zhruba 2785 Kč), informovala ruská tisková agentura TASS.

Vůdce neuznávané Doněcké lidové republiky Denis Pušilin evakuaci zdůvodnil obavou, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by mohl v nejbližší době vydat rozkaz k ofenzívě proti separatistům. Ukrajinský ministr zahraničí informaci o chystaném útoku odmítl jako dezinformaci.

První autobusy s ruskými občany mají podle agentury Interfax z území ovládaných separatisty vyjet ve 20:00 moskevského času (18:00 SEČ). Agentura doplnila, že evakuace již začala například v internátní škole pro sirotky v Doněcku.

"Od dnešního dne se organizuje hromadný, centrálně řízený odjezd obyvatelstva do Ruska. V prvé řadě se evakuují ženy, děti a starší lidé," řekl Pušilin.

Nedlouho po neuznávané Doněcké lidové republice oznámila evakuaci i takzvaná Luhanská lidová republika, která byla taktéž vyhlášena proruskými separatisty.

"Ve snaze zabránit obětem mezi civilisty vyzývám obyvatele republiky, aby v co nejkratší době opustili území a vydali se do Ruské federace," citovala prohlášení lídra luhanských povstalců Leonida Pasečnika agentura AFP.

Rádio Svobodná Evropa z metadat videovzkazů obou lídrů ale zjistilo, že záběry byly předtočené. Ačkoliv se na nich evakuace zahajuje "dnes" a jeden z lídrů označil i konkrétní datum, tedy 18. únor, videa vznikla už 16. února. "Všechno, co se dnes děje, je jasně a nepochybně zinscenováno," napsal na twitteru korespondent rádia Mark Krutov. 

"Evakuace kvůli vyhrocení situace byla vyhlášena 18. února. Toto datum je ve výzvě vůdce doněckých separatistů Denise Pušilina označeno jako "dnes". Obě videa – výzvy Pušilina a Leonida Pasečnika – však byla natočena 16. února jak vyplývá z metadat," uvedla Svobodná Evropa. "Ruští představitelé však bezprostředně po jejím pátečním zveřejnění situaci nekomentovali a tvářili se, že o evakuaci nic nevěděli," dodala.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba na twitteru odmítl jako dezinformace ruské propagandy tvrzení separatistů o nadcházející ofenzívě ukrajinské armády či o sabotážích ukrajinských či polsky hovořících diverzantů v chemických provozech v Donbasu. "Ukrajina neprovádí ani nechystá takové akce. Počítáme pouze s diplomatickým řešením konfliktu," zdůraznil.

Putin nařídil ministrovi pro mimořádné události, aby v Rostovské oblasti přiléhající k ukrajinským územím ovládaným separatisty zajistil pro příchozí ubytování, teplou stravu a zdravotní pomoc, uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Proruští separatisté dnes vedle toho obvinili ukrajinskou armádu, že druhým dnem porušuje příměří a ostřeluje osady na povstaleckém území. Ukrajinská armáda naopak tvrdí, že separatisté za uplynulých 24 hodin porušili příměří v 60 případech. Jeden voják utrpěl zranění. Nad situací vyjádřil své znepokojení Kreml, který nechal u hranic s Ukrajinou rozmístit desítky tisíc vojáků, čímž vyvolal na Západě obavy z invaze.

Ta by podle západních zdrojů mohla začít právě pod záminkou ochrany ruských občanů a krajanů v Donbasu. Ruský prezident Vladimir Putin při setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem prohlásil, že ukrajinská armáda páchá v Donbase "genocidu". Moskva nicméně popírá, že by měla v úmyslu Ukrajinu napadnout. Ruští poslanci ale tento týden vyzvali Putina, aby uznal nezávislost povstaleckých republik.

Témata: Ukrajina

Do pomoci na Ukrajině se zapojuje WHO, OSN chce poslat humanitární…

08.06.2023 19:57 OSN souhlasila s nasazením humanitárních pracovníků na pomoc při záplavách v Chersonské oblasti,…

Ukrajinská protiofenziva ve čtvrtek začala, uvádí americká média

08.06.2023 17:20 Dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva podle některých amerických médii začala. Potvrdit to měli…

Útok nožem ve Francii: Děti leží na jednotce intenzivní péče

08.06.2023 16:24 Aktualizováno Šest lidí, konkrétně čtyři děti a dva dospělí, utrpělo zranění při čtvrtečním dopoledním útoku u…

Putinova velká tisková konference má letos proběhnout

08.06.2023 15:03 Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek řekl novinářům, že zatím nebyl stanoven termín každoroční…

Papež vtipkuje, cítí se dobře, řekl lékař den po operaci

08.06.2023 12:06 Papež František se po středeční operaci břicha kvůli kýle cítí dobře, řekl ve čtvrtek jeho…

Zelenskyj kritizuje mezinárodní organizace pro nečinnost po zničení…

08.06.2023 09:19 Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady…

Papež František podstoupil operaci, dnes ještě absolvoval audience

07.06.2023 19:49 Aktualizováno Papež František ve středu podstoupil operaci břicha kvůli kýle. Tříhodinový zákrok se obešel bez…

Ukrajina se kvůli zničení Kachovské přehrady obrací na Haag

07.06.2023 18:33 Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin ve středu rozhodl, že jeho úřad poskytne…

EU schválila vakcínu proti RS viru pro seniory

07.06.2023 14:52 Evropská komise v úterý schválila první vakcínu, která má lidi starší 60 let ochránit před infekcí…

Drony měly v Moskvě zasáhnout byty rozvědčíků, naznačují americké informace

07.06.2023 13:38 Dronový útok, který zažila minulý týden v úterý Moskva, podle amerických informací cílil na…

Související:

Nejnovější