Lídři proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny dnes ohlásili hromadnou evakuaci obyvatelstva do Ruska kvůli obavě z útoku ukrajinské armády. Videovzkazy oznamující evakuaci ale byly předtočené a vznikly už před několika dny, zjistilo rádio Svobodná Evropa z metadat. Dodalo, že ruští představitelé se "tvářili, že o evakuaci nevěděli", podle korespondenta rádia Marka Krutova je tak celé dnešní dění zinscenováno.
Ruský prezident Vladimir Putin v reakci nařídil ruskému ministrovi pro mimořádné události, aby v Rostovské oblasti poblíž Ukrajiny zařídil pro nově příchozí vše potřebné. Vládu pak požádal, aby pro každého příchozího z Donbasu zajistila jednorázový příspěvek 10.000 rublů (zhruba 2785 Kč), informovala ruská tisková agentura TASS.
Vůdce neuznávané Doněcké lidové republiky Denis Pušilin evakuaci zdůvodnil obavou, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by mohl v nejbližší době vydat rozkaz k ofenzívě proti separatistům. Ukrajinský ministr zahraničí informaci o chystaném útoku odmítl jako dezinformaci.
První autobusy s ruskými občany mají podle agentury Interfax z území ovládaných separatisty vyjet ve 20:00 moskevského času (18:00 SEČ). Agentura doplnila, že evakuace již začala například v internátní škole pro sirotky v Doněcku.
"Od dnešního dne se organizuje hromadný, centrálně řízený odjezd obyvatelstva do Ruska. V prvé řadě se evakuují ženy, děti a starší lidé," řekl Pušilin.
Nedlouho po neuznávané Doněcké lidové republice oznámila evakuaci i takzvaná Luhanská lidová republika, která byla taktéž vyhlášena proruskými separatisty.
"Ve snaze zabránit obětem mezi civilisty vyzývám obyvatele republiky, aby v co nejkratší době opustili území a vydali se do Ruské federace," citovala prohlášení lídra luhanských povstalců Leonida Pasečnika agentura AFP.
Rádio Svobodná Evropa z metadat videovzkazů obou lídrů ale zjistilo, že záběry byly předtočené. Ačkoliv se na nich evakuace zahajuje "dnes" a jeden z lídrů označil i konkrétní datum, tedy 18. únor, videa vznikla už 16. února. "Všechno, co se dnes děje, je jasně a nepochybně zinscenováno," napsal na twitteru korespondent rádia Mark Krutov.
Both DNR and LNR leaders filmed their "evacuation videos" on February 16th, as Telegram metadata shows. Denis Pushilin even says "today, on February 18th..." . Everything that happens today is clearly and undoubtfully staged. https://t.co/F77gSjyTTN
— Mark Krutov (@kromark) February 18, 2022
"Evakuace kvůli vyhrocení situace byla vyhlášena 18. února. Toto datum je ve výzvě vůdce doněckých separatistů Denise Pušilina označeno jako "dnes". Obě videa – výzvy Pušilina a Leonida Pasečnika – však byla natočena 16. února jak vyplývá z metadat," uvedla Svobodná Evropa. "Ruští představitelé však bezprostředně po jejím pátečním zveřejnění situaci nekomentovali a tvářili se, že o evakuaci nic nevěděli," dodala.
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba na twitteru odmítl jako dezinformace ruské propagandy tvrzení separatistů o nadcházející ofenzívě ukrajinské armády či o sabotážích ukrajinských či polsky hovořících diverzantů v chemických provozech v Donbasu. "Ukrajina neprovádí ani nechystá takové akce. Počítáme pouze s diplomatickým řešením konfliktu," zdůraznil.
Putin nařídil ministrovi pro mimořádné události, aby v Rostovské oblasti přiléhající k ukrajinským územím ovládaným separatisty zajistil pro příchozí ubytování, teplou stravu a zdravotní pomoc, uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Proruští separatisté dnes vedle toho obvinili ukrajinskou armádu, že druhým dnem porušuje příměří a ostřeluje osady na povstaleckém území. Ukrajinská armáda naopak tvrdí, že separatisté za uplynulých 24 hodin porušili příměří v 60 případech. Jeden voják utrpěl zranění. Nad situací vyjádřil své znepokojení Kreml, který nechal u hranic s Ukrajinou rozmístit desítky tisíc vojáků, čímž vyvolal na Západě obavy z invaze.
Ta by podle západních zdrojů mohla začít právě pod záminkou ochrany ruských občanů a krajanů v Donbasu. Ruský prezident Vladimir Putin při setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem prohlásil, že ukrajinská armáda páchá v Donbase "genocidu". Moskva nicméně popírá, že by měla v úmyslu Ukrajinu napadnout. Ruští poslanci ale tento týden vyzvali Putina, aby uznal nezávislost povstaleckých republik.
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.