Pro zahraniční společnosti, které působí v Číně, nemohly bezprecedentní víkendové protesty přijít v horší dobu, napsal dnes zpravodajský server BBC. V zemi se už tři roky s přestávkami táhnou protipandemické uzávěry a opatření, kvůli nimž se Čína stala pro zahraniční pracovníky nehostinnou. Zvláště problematický byl poslední rok, kdy zbytek světa protipandemická opatření uvolnil.
"Za dvanáct let svého působení v Číně jsem nikdy nezažil takovou míru sociálního a ekonomického rozvratu. Mimořádné občanské nepokoje, ke nimž v současné době dochází, vyvolala únava z přísné protipandemické politiky," řekl BBC šéf britské obchodní komory Steven Lynch. "Je to nejnižší úroveň nálady, jakou jsme kdy zažili, rozhodně to platí pro britské podniky," dodal.
Vedle nepokojů investory znepokojuje nárůst nakažených v Číně. V posledních dnech se jejich počet pohybuje kolem 40.000, což je pro zemi rekordní číslo. S ohledem na politiku nulové tolerance vůči covidu-19, kterou razí čínský prezident Si Ťin-pching, hrozí další narušení výroby, služeb i běžného chování spotřebitelů.
Zástupci čínské státní zdravotnické rady dnes na tiskové konferenci uvedli, že urychlí očkování starších a rizikových osob. Ohlásili také propagační kampaň, která má u seniorů zlomit pochybnosti ohledně očkování.
Stížnosti na oficiální protipandemickou politiku podle zástupců úřadu plynou spíše z jejího "nadmíru horlivého zavádění v praxi", než ze samotných opatření. Na otázku, zda protesty přimějí úřady k přehodnocení politiky, odpověděla mluvčí Národní zdravotní komise, že se politika "doladí" s ohledem na její společenský a ekonomický dopad.
Řada firem se chce na obrovském čínském trhu udržet, i když přísná protipandemická opatření komplikují mezinárodní provoz.
"Mnohým společnostem se i přes překážky daří velmi dobře. Podívejte se na Starbucks, Nike a Mercedes," konstatoval Frank Lavin, který dříve působil na americkém ministerstvu obchodu jako náměstek pro mezinárodní obchod. Zmíněné a další společnosti zde fungují na základě plánu, který s obdobnými komplikacemi počítá. Menší a střední zahraniční podniky, které takový plán nemají, se v Číně potýkají s problémy, dodal Lavin.
Růst Číny v druhou největší ekonomiku světa se do značné míry opíral o zahraniční investice a tyto firmy nyní chtějí sklidit odměnu, napsala BBC. Země je rostoucím trhem pro automobily, oblečení, luxusní zboží a elektroniku, neboť řadoví Číňané bohatnou. Čina je nadto obrovským výrobním centrem s relativně levnou pracovní silou a zavedenými dodavatelskými řetězci.
Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé.
Dvakrát na travnatých londýnských kurtech zcela triumfovala, ale derniéra Petry Kvitové na Wimbledonu neměla dlouhého trvání. Česká tenistka, která již avizovala, že letos definitivně ukončí kariéru, končí na nejslavnějším grandslamu hned v prvním kole.
Velké komplikace v pražské dopravě způsobila pondělní nehoda nákladního vozidla na Jižní spojce. Jedno velké omezení se přitom teprve chystá. V úterý ve 20 hodin se Jižní spojka v jednom směru uzavře, aby mohlo pokračovat odklízení následků havárie.
Červenec je od půlnoci v plném proudu a meteorologové už vidí až téměř do konce sedmého kalendářního měsíce. Podle nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se po aktuální tropické epizodě vrátí počasí k tomu, co je pro tuto roční dobu nejobvyklejší.
Českou kuchařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku pouhých 50 let zemřel Roman Hadrbolec, jehož kuchařská profese dostala i k hollywoodským filmovým hvězdám první kategorie.
Červenec, který právě dnes začal, v sobě skrývá dva státní svátky. Na řadu přijdou již tento týden, konkrétně o víkendu. I proto si lidé nejsou jistí, zdali budou otevřené větší obchody. Česká obchodní inspekce (ČOI) potvrdila, že lidé si bez problémů nakoupí.
Hned první červencový den má svého slavného oslavence, který navíc letos slaví kulatiny. Karlosi Vémolovi je právě dnes 40 let. Nejlepší dárek si zřejmě nadělil sám na červnovém turnaji Oktagonu, kde definitivně porazil úhlavního rivala Attilu Végha. Nakonec ho ale potěšilo i něco, co je hmotné.
Úmorné vedro bude Česko sužovat přinejmenším do čtvrtka. Meteorologové nově na středu vyhlásili výstrahy před vysokými a velmi vysokými teplotami pro téměř celé území republiky a před nebezpečím požárů pro jihozápadní polovinu území.
Českým šoubyznysem otřásla v posledních dnech smutná zpráva. Ve věku pouhých 28 let náhle zemřel kadeřník slavných Jakub Zábranský. V péči měl například zpěváka Jana Bendiga či současnou partnerku Jaromíra Jágra.
Marek Ztracený je zpět. Úřadující Slavík se poprvé od koncertů v Edenu vrátil na pódia. Bylo to opět v Praze, konkrétně na Výstavišti v Holešovicích. Vystoupení se neobešlo bez zajímavých momentů, ale také bez problémů.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračoval i v červnu, který právě skončil. Těhotenství oznámila někdejší televizní moderátorka Michaela Ochotská či herečka Barbora Pleva Mottlová. Právě druhá jmenovaná nyní prozradila, jak radostnou novinku odhalila svému manželovi Davidovi.
Na začátku letních prázdnin se stala další tragická událost. V pondělí zemřel malý chlapec v autokempu v Sedmihorkách na Semilsku. O život přišel po pádu do vody. Na místě zasahovaly záchranné složky.