Protesty kvůli uzávěrám v Číně znepokojují zahraniční firmy

Pro zahraniční společnosti, které působí v Číně, nemohly bezprecedentní víkendové protesty přijít v horší dobu, napsal dnes zpravodajský server BBC. V zemi se už tři roky s přestávkami táhnou protipandemické uzávěry a opatření, kvůli nimž se Čína stala pro zahraniční pracovníky nehostinnou. Zvláště problematický byl poslední rok, kdy zbytek světa protipandemická opatření uvolnil.

Ilustrační foto

"Za dvanáct let svého působení v Číně jsem nikdy nezažil takovou míru sociálního a ekonomického rozvratu. Mimořádné občanské nepokoje, ke nimž v současné době dochází, vyvolala únava z přísné protipandemické politiky," řekl BBC šéf britské obchodní komory Steven Lynch. "Je to nejnižší úroveň nálady, jakou jsme kdy zažili, rozhodně to platí pro britské podniky," dodal.

Vedle nepokojů investory znepokojuje nárůst nakažených v Číně. V posledních dnech se jejich počet pohybuje kolem 40.000, což je pro zemi rekordní číslo. S ohledem na politiku nulové tolerance vůči covidu-19, kterou razí čínský prezident Si Ťin-pching, hrozí další narušení výroby, služeb i běžného chování spotřebitelů.

Zástupci čínské státní zdravotnické rady dnes na tiskové konferenci uvedli, že urychlí očkování starších a rizikových osob. Ohlásili také propagační kampaň, která má u seniorů zlomit pochybnosti ohledně očkování.

Stížnosti na oficiální protipandemickou politiku podle zástupců úřadu plynou spíše z jejího "nadmíru horlivého zavádění v praxi", než ze samotných opatření. Na otázku, zda protesty přimějí úřady k přehodnocení politiky, odpověděla mluvčí Národní zdravotní komise, že se politika "doladí" s ohledem na její společenský a ekonomický dopad.

Řada firem se chce na obrovském čínském trhu udržet, i když přísná protipandemická opatření komplikují mezinárodní provoz.

"Mnohým společnostem se i přes překážky daří velmi dobře. Podívejte se na Starbucks, Nike a Mercedes," konstatoval Frank Lavin, který dříve působil na americkém ministerstvu obchodu jako náměstek pro mezinárodní obchod. Zmíněné a další společnosti zde fungují na základě plánu, který s obdobnými komplikacemi počítá. Menší a střední zahraniční podniky, které takový plán nemají, se v Číně potýkají s problémy, dodal Lavin.

Růst Číny v druhou největší ekonomiku světa se do značné míry opíral o zahraniční investice a tyto firmy nyní chtějí sklidit odměnu, napsala BBC. Země je rostoucím trhem pro automobily, oblečení, luxusní zboží a elektroniku, neboť řadoví Číňané bohatnou. Čina je nadto obrovským výrobním centrem s relativně levnou pracovní silou a zavedenými dodavatelskými řetězci.

Témata: Čína | firmy

Zelenskyj podle Scholze souhlasí s tím, že západní zbraně nemají být…

05.02.2023 17:02 Aktualizováno Kyjev nepoužije přislíbené zbraně dlouhého dostřelu k útokům na Rusko, pouze na ruské jednotky na…

Putin podle Bennetta slíbil, že nedá zavraždit Zelenského

05.02.2023 12:51 Ruský prezident Vladimir Putin údajně slíbil bývalému izraelskému premiérovi Naftalimu Bennettovi,…

Rusové zasáhli dům v centru Charkova, jeden zraněný

05.02.2023 09:55 Aktualizováno Ruské síly podnikly raketový útok na centrum Charkova na východě Ukrajiny a zasáhly tam bytový dům,…

USA se postaraly o špionážní balón, jak slíbil Biden. Sestřelily ho nad…

04.02.2023 21:33 Aktualizováno Spojené státy dnes sestřelily nad Atlantickým oceánem čínský balón, který byl podle nich vybavený…

Demokraté schválili nové pořadí primárek, úpravy navrhoval i Biden

04.02.2023 20:38 Vedení americké Demokratické strany dnes schválilo nové pořadí stranických shromáždění a primárek…

Papež je v Jižním Súdánu, setkal se s vysídlenými dětmi

04.02.2023 19:37 Papež František se dnes v Jižním Súdánu setkal s tamními dětmi vysídlenými kvůli ozbrojeným…

Kvůli válce na Ukrajině potřebuje humanitární pomoc 17,7 milionu lidí

04.02.2023 17:02 Kvůli válce na Ukrajině potřebuje humanitární pomoc 17,7 milionu lidí a 7,5 milionu Ukrajinců…

Sunak telefonicky hovořil se Zelenským o urychlení pomoci Ukrajině

04.02.2023 16:22 Britský premiér Rishi Sunak dnes telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem…

Ukrajina a Rusko si vyměnily 179 zajatců, výměnu podle Moskvy umožnily SAE

04.02.2023 15:18 Aktualizováno Rusko propustilo ze zajetí 116 ukrajinských zajatců, uvedl dnes šéf ukrajinské prezidentské…

Mladičká Australanka zemřela po útoku žraloka

04.02.2023 15:09 Šestnáctiletá dívka dnes zemřela v západoaustralském městě Fremantle poté, co na ni ve zdejší řece…

Související:

Nejnovější