Protesty v Íránu vyvolávají zahraniční nepřátelé, tvrdí Chameneí

Protesty v Íránu vyvolávají zahraniční "nepřátelé" a jejich cílem je svrhnout islámskou republiku, prohlásil dnes nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. V televizním projevu zároveň zdůraznil, že tito lidé se ale "přepočítali". Protivládní akce se v zemi konají již několik týdnů.

Írán

Nejprve Íránci vyšli do ulic kvůli prudkému zdražování základních potravin, později začaly mít demonstrace politický nádech. Na konci května pak propukly další protesty po zřícení desetipatrové budovy na jihozápadě Íránu, v jejíchž troskách zahynulo 37 lidí.

"Nyní nepřátelé doufají, že zemi zasadí úder v souvislosti s lidovými protesty... v tom se ale přepočítali, stejně jako již několikrát v minulosti," citovala Chameneího agentura Reuters. Nejvyšší íránský duchovní vůdce svůj projev přednesl u příležitosti 33. výročí úmrtí ajatolláha Rúholláha Chomejního, který vůdcem revoluce z roku 1979.

Podle Chameneího vedou nepřátelé vůči Íránu i "psychologickou válku". Konkrétně zmínil obvinění Teheránu z pirátství poté, co Írán poblíž svého pobřeží zadržel dva ropné tankery plující pod řeckou vlajkou. Stalo se tak nedlouho poté, co Spojené státy u řeckých břehů zabavily naopak íránskou ropu. "Kdo je tady pirát? Vy jste nám ukradli naši ropu. My jsme si ji od vás vzali zpátky. Vzít si zpátky ukradené zboží není krádež," uvedl íránský duchovní vůdce.

Demonstrace v íránských městech nabyly na intenzitě v polovině května v reakci na oznámení úřadů, že ceny výrobků z mouky a také ceny oleje na vaření, kuřecího masa, vajec a mléčných výrobků se zvýší až o 300 procent. Potraviny na Blízkém východě prudce zdražují kvůli výpadkům v globálním dodavatelském řetězci a ruské invazi na Ukrajinu, která je významným vývozcem potravin. Podle nepotvrzených informací při íránských protestech již zemřelo několik lidí.

Protestující postupně rozšiřovali své výzvy, požadovali větší politickou svobodu, konec islámské republiky i rezignaci vedení země. Na videozáběrech zveřejněných na internetu demonstranti zapalovali podobizny Chameneího a vyzývali k návratu Rézu Pahlavího, syna někdejšího šáha, který žije v exilu. Režim šáha Mohammada Rézy Pahlavího svrhla v roce 1979 íránská islámská revoluce. Od té doby je v Íránu u moci šíitské duchovenstvo.

Témata: Írán

KLDR popravuje lidi kvůli drogám či náboženství, říká nová zpráva Soulu

30.03.2023 12:24 Severní Korea popravuje lidi kvůli drogovým deliktům, sdílení jihokorejských médií i kvůli jejich…

Unijní země se shodly na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie

30.03.2023 11:22 Aktualizováno Evropská unie by měla v roce 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných…

Rusové postoupili u Bachmutu, přiznal ukrajinský generální štáb

30.03.2023 10:13 Ruské síly postoupily u Bachmutu, ukrajinští vojáci však celkově drží obranné linie u tohoto řadu…

Papež František by se měl zotavit do Velikonoc

30.03.2023 09:52 Papež František, který ve středu skončil v nemocnici kvůli infekci dýchacích cest, se nejspíš během…

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala…

29.03.2023 21:50 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil…

Biden oznámil vznik nového fondu na podporu světové demokracie

29.03.2023 21:44 Americký prezident Joe Biden dnes u příležitosti jím pořádaného virtuálního Summitu pro demokracii…

Papež je v nemocnici kvůli nemoci dýchacích cest. Covid nemá

29.03.2023 21:23 Papež František je na několik dní hospitalizovaný kvůli onemocnění dýchacích cest. Informoval o tom…

Do okupované Záporožské JE přijel šéf MAAE, chce zajistit její ochranu

29.03.2023 20:52 Aktualizováno Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi dnes navštívil Záporožskou…

Reznikov: Ukrajinská protiofenziva začne patrně v dubnu či květnu

29.03.2023 17:27 Ukrajina by mohla přejít do protiofenzivy v dubnu nebo květnu, až pro to nastanou výhodnější…

Putin poprvé připustil, že sankce by mohly dopadnout na ruskou ekonomiku

29.03.2023 16:14 Ruský prezident Vladimir Putin připustil, že se sankce mohou ve střednědobém výhledu negativně…

Související:

Nejnovější