Protiruské sankce jsou účinné a poškozují více Rusko než EU, zní z Německa

Německá vláda považuje sankce uvalené na Rusko kvůli jeho útoku na Ukrajinu za účinné a předpokládá, že ruská ekonomika v letošním roce klesne až o 15 procent. Domnívá se rovněž, že sankce poškozují více Rusko než Evropskou unii. Vyplývá to podle agentury DPA z odpovědi německého ministerstva hospodářství na dotaz poslance Sörena Pellmanna ze strany Levice. Ten nicméně vládní hodnocení dopadů sankcí zpochybňuje.

Rusko, ilustrační fotografie.

"Sankce výrazně poškozují ruské hospodářství a jejich účinky budou pokračovat. Seriózní prognózy předpovídají recesi ruské ekonomiky, konkrétně pokles ruského hrubého domácího produktu v rozsahu od šesti do 15 procent v roce 2022," citovala agentura DPA z odpovědi. Upozornila rovněž, že Rada Evropské unie letos počítá s poklesem ruské ekonomiky o více než 11 procent.

Evropská unie od začátku války na Ukrajině schválila již šest balíků protiruských sankcí, včetně embarg na uhlí a ropu. "Sankce mají mimo jiné vliv na průběh války, protože dlouhodobě oslabují vojenské kapacity a průmyslovou základnu (Ruska)," uvedlo ministerstvo v odpovědi. "Sankce EU a jejích partnerů jsou záměrně koncipovány tak, že mají mnohem větší dopady na Rusko než na EU," dodalo. Vláda nicméně připouští, že kvůli vzájemným hospodářským vazbám mají sankce dopady i na země, které je uvalují.

"To, že spolková vláda dál tvrdí, že sankce poškodí Rusko více než nás, je scestné," řekl Pellmann agentuře DPA. "Potřebujeme poctivou inventuru dopadů sankcí. Zruinování domácností a výroby v naší zemi Ukrajině nijak nepomůže,"dodal.

Válka na Ukrajině a související sankce vedly k výraznému nárůstu cen energie v Evropě. Řada evropských zemí včetně Německa se nyní obává nedostatku plynu v zimních měsících. Německá vláda už v červnu kvůli problémům s dodávkami plynu z Ruska vyhlásila stav výstrahy, což je druhý ze tří varovných stupňů krizového plánu pro dodávky plynu.

Šéf německé centrální banky Joachim Nagel tento týden v rozhovoru s listem Rheinische Post varoval rovněž, že pokud se prohlubí energetická krize, německá ekonomika zřejmě v zimě vstoupí do recese. Předpověděl rovněž, že meziroční míra inflace v Německu by se na podzim mohla vyšplhat na deset procent. Upozornil, že dvoucifernou inflaci zaznamenalo Německo naposledy před více než 70 lety.

V červenci meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu zpomalilo na 7,5 procenta z červnových 7,6 procenta. Inflace tak klesla už druhý měsíc za sebou. Hospodářský růst v Německu se ve druhém čtvrtletí zastavil poté, co se v prvním čtvrtletí hrubý domácí produkt zvýšil o 0,8 procenta. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.

Témata: Německo | Rusko | sankce

Možnosti, jak vycestovat z Ruska, se lidem utíkajícím před odvody tenčí

27.09.2022 13:48 Od minulé středy, kdy ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil první mobilizaci v Rusku od druhé…

Švédsko varuje před úniky plynu z Nord Streamu. Kreml připustil sabotáž

27.09.2022 13:32 Aktualizováno Švédská námořní správa dnes vydala varování v souvislosti se dvěma úniky zemního plynu z…

V Polsku byl uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, přivede plyn z Norska

27.09.2022 12:56 V Polsku byl dnes slavnostně uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, který se stane důležitou…

Merz kritizoval ukrajinské běžence, nyní se omluvil

27.09.2022 12:38 Předseda německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) a šéf parlamentní opozice Friedrich Merz v…

Sonda trefila asteroid. NASA testuje obranu Země

27.09.2022 11:52 Aktualizováno Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla dnes podle plánu měsíc planetky Didymos, šlo o…

Miliony Britů si kvůli rostoucím nákladům musí hledat druhou či další práci

27.09.2022 11:46 Nejméně 5,2 milionu lidí v Británii se rozhodlo najít si druhou práci nebo i několik dalších…

Země V4 se chtějí angažovat při opravě ukrajinské techniky

27.09.2022 11:28 Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko se chtějí angažovat při opravě ukrajinské techniky či při…

V Japonsku se státním pohřbem rozloučili se zavražděným expremiérem…

27.09.2022 10:29 Aktualizováno Modlitbami a čestnou salvou dnes Japonsko uctilo památku bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Abe zemřel…

Medveděv: Pochybuji, že NATO zasáhne, když na Ukrajině použijeme jaderné…

27.09.2022 10:19 Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně, uvedl dnes podle agentury TASS…

Portréty Karla III. se objeví na britských bankovkách za dva roky

27.09.2022 10:10 Bankovky s portrétem nového britského krále Karla III. by se měly dostat do oběhu v polovině roku…

Související:

Nejnovější