Protiruské sankce kvůli Ukrajině by teď podle Blinkena nebyly konstruktivní

Ruská armáda, ilustrační fotografie
Ruská armáda, ilustrační fotografie, foto: mil.ru
ČTK 23. ledna 2022 17:12 | akt. 23. ledna 2022 17:41
Sdílej:

Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes televizi CNN řekl, že uvalit ekonomické sankce na Rusko by v tuto chvíli podrývalo schopnost Západu odradit Moskvu od případné agrese vůči Ukrajině.

Západ vyjádřil hluboké znepokojení z hromadění ruských sil na hranici s Ukrajinou a varoval Moskvu, že případná invaze na Ukrajinu by měla pro Rusko vážné důsledky. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, popírá, že by chystalo invazi do sousední země.

"Pokud jde o sankce, tak smyslem těchto sankcí je odradit Rusko od agrese. Takže pokud budou uvaleny, ztratíte odrazující účinek," uvedl Blinken v rozhovoru se CNN.

Ministr zahraničí zároveň poznamenal, že pokud na Ukrajinu přijde agresivním způsobem jediný další příslušník ruských sil, vyvolá to vážnou odezvu.

Na dotaz televize CBS, zda mají Spojené státy v souvislosti s Ukrajinou svázané ruce, jelikož potřebují ruskou podporu v rozhovorech o íránském jaderném programu, Blinken odpověděl, že "ani v nejmenším".

O jaderné dohodě s Íránem z roku 2015 se od loňska jedná ve Vídni. Spojené státy od dohody, kterou s Íránem podepsaly spolu s Ruskem, Čínou, Francií, Británií a Německem jednostranně odstoupily v roce 2018 za vlády prezidenta Donalda Trumpa a obnovily proti Íránu sankce. Ten pak začal dohodu porušovat. Cílem vídeňských rozhovorů, kterých se USA účastní nepřímo, je dohodu oživit. Írán požaduje zrušení amerických sankcí, Západ mezitím apeluje na Teherán, aby dohodu začal opět dodržovat.

V rozhovoru s televizí NBC Blinken ujistil, že Německo nepochybně sdílí ohledně Ukrajiny obavy Washingtonu. Vyjádření některých německých představitelů i neochotu Německa poskytnou Ukrajině zbraně německé výroby kritizoval v sobotu šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba. V souvislosti se svými výroky o poloostrově Krym nebo ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi pak rezignoval šéf německého námořnictva Kay-Achim Schönbach.

Německý kancléř Olaf Scholz dnes v rozhovoru s listem Süddeutsche Zeitung vyzval při zvažování protiruských sankcí k opatrnosti. "Musíme také zvážit důsledky, které to pro nás bude mít," citovala Scholze agentura Reuters. Kancléř doplnil, že jakékoli sankce by měly dopad i na Německo.

Stalo se
Světové celebrity
Meghan Markle sdílela dosud nezveřejněnou scénu, která byla vystřižena z jejího seriálu na Netflixu.

Meghan riskuje totální morální i profesní krach, varují experti

Nadcházející cesta Meghan Markle do Austrálie, plánovaná na příští měsíc, měla být původně nablýskanou prezentací jejího nového životního stylu a značky „As Ever“. Místo oslavy „holčičího víkendu“ a propagace kalifornské elegance se však vévodkyně ze Sussexu ocitla uprostřed kontroverze, která může definitivně zpečetit její pověst i vztahy s královskou rodinou. 

Světové celebrity
Princ Harry

Harryho flirtování s novinářkou se propíralo i u soudu

V závěrečných dnech ostře sledovaného soudního procesu týkajícího se ochrany soukromí vypluly na povrch překvapivé detaily z minulosti britského prince Harryho. Londýnský soud se zabýval sérií osobních zpráv na sociální síti Facebook, které si vévoda ze Sussexu vyměňoval s novinářkou Charlotte Griffiths. Tato komunikace probíhala mezi prosincem roku 2011 a lednem 2012, tedy v době, kdy byl princ ještě svobodným mládencem a aktivním vojákem.

Světové celebrity
Paul McCartney

Paul McCartney se rozhodl ukončit 50letou válku The Beatles s firmou Apple

Legendární hudebník Sir Paul McCartney učinil zásadní krok k definitivnímu ukončení padesátiletého sporu s technologickým gigantem Apple. Třiaosmdesátiletý člen skupiny The Beatles se stal hlavní hvězdou oslav padesátého výročí založení této americké společnosti. Přímo v centrále Apple Park v Kalifornii byl Macca slyšen během zvukové zkoušky, při které trénoval nesmrtelné hity jako Help, Lady Madonna nebo Get Back.

Počasí
Ilustrační fotografie.

Nová předpověď počasí na neděli. Meteorologové dali doporučení

Meteorologové se v nejnovější předpovědi na neděli rozhodli přijít i s doporučením. Zatímco druhý víkendový den bude slunečný a teplý, v příštím týdnu nastane zvrat. Odborníci předem varují před vpádem chladného vzduchu do Česka.