Provoz v Česku komplikovala ledovka a sníh, práci měli i záchranáři

Dopravu na některých místech České republiky dnes zkomplikovala ledovka a sníh. Policisté evidovali zvýšené množství nehod, hromadná doprava měla zpoždění, některé spoje vůbec nevyjely. Problémy kvůli ledu byly i na železnici. V průběhu dne se situace uklidnila a většina silnic byla po poledni s velkou opatrností sjízdná. Některé ale mohou být dál zledovatělé nebo uzavřené.

Ilustrační fotografie.

Více výjezdů kvůli počasí měli také zdravotníci, kteří ošetřovali různá poranění po pádu na namrzlých chodnících. V Ústeckém kraji apelovali na lidi, aby raději zůstali doma.

Český hydrometeorologický ústav dnes navíc rozšířil upozornění před vznikem ledovky do středy. Při mrznoucích srážkách se podle něj může tvořit na většině území, přičemž na severu a severozápadě Čech může být opět silná. Meteorologové v této souvislosti opět upozornili na riziko úrazů při chůzi a vyšší počet nehod na silnicích.

Záchranáři měli kvůli náledí napilno už v uplynulých hodinách. V Karlovarském kraji za poslední dva dny vyjeli k 78 úrazům spojeným s námrazou, na jihu Moravy v noci na dnešek a dnes dopoledne ošetřili zhruba 40 pacientů a v Ústeckém kraji dnes vyjeli k devadesátce zraněných na ledovce. Pražští záchranáři podle mluvčí Jany Poštové dopoledne ošetřili 80 lidí, výrazně víc než jindy za celý den. Nejčastěji ošetřovali poranění rukou, nohou a hlavy.

Ledovka extrémně zaměstnává také silničáře, třeba v Karlovarském kraji najezdily vozy krajské údržby silnic přes 11.000 kilometrů a na silnice prvních až třetích tříd vysypaly 850 tun soli. Nejkomplikovanější situace tam zůstává v okolí Slavkovského lesa, kde silničáři nemají povoleno solit. Kvůli ochraně přírody se tu na posyp používá kamenná drť, která ale nezabírá na ledovku. V kraji zůstávají uzavřené silnice druhé třídy mezi Mnichovem a Prameny, Prameny a Čistou, Lazy a Lázněmi Kynžvart. Nesjízdné jsou také silnice třetí třídy mezi Novou Vsí a Bečovem, Mariánskými Lázněmi a Kladskou či Kostelní Břízou a Arnoltovem.

V Ústeckém kraji dnes policisté od půlnoci do 14:00 tzaznamenali dvě stovky dopravních nehod. Jedna z nehod například uzavřela silnici u obce Bělušice na Mostecku. Dva sypače tam skončily mimo vozovku a na místo přijíždějí další vozidla, která blokují provoz. Ostatní silnice v regionu jsou po ošetření většinou sjízdné se zvýšenou opatrností, vedlejší mohou být ale zledovatělé. Ráno ale ledovka v kraji způsobila problémy mimo jiné na linkách městské hromadné dopravy. Zpoždění měly autobusy a trolejbusy v Ústí nad Labem, stejně tak spoje v Chomutově, Jirkově nebo ve vesnicích v okolí Mostu a Litvínova.

Podobné to bylo i v Praze a Středočeském kraji, kde byly některé silnice ráno kvůli ledovce nesjízdné a téměř všechny autobusové linky příměstské MHD měly zpoždění nebo vůbec nevyjely. Situace se postupně stabilizovala, před polednem problémy hlásila podle Pražské integrované dopravy desítka spojů. Potíže se nevyhnuly ani železniční dopravě z Prahy do Berouna. Kvůli namrzlé troleji tu ráno zůstal stát osobní vlak, kvůli závadě tratě nejezdily rychlíky mezi Karlštejnem a Řevnicemi a spoje dopoledne nabíraly zpoždění mezi Prahou a Benešovem, odřeknuty byly vlaky z pražského Masarykova nádraží do Mělníka.

Spolu s ledovkou nebo námrazou ztížily na některých místech dopravu i závěje. Ráno byly kvůli nim uzavřeny v Pardubickém kraji tři silnice v okolí Hlinska. Dvě z nich silničáři dopoledne prohrnuli, uzavřená ale zůstává spojnice Pokřikova a Oldříše. Podle dispečera silničářů je tam stále nutné sníh odklízet, vítr tam totiž tvoří sněhové jazyky. S nimi by měli počítat řidiči také v okolí Lanškrouna, kde se místy vyskytuje ledová krusta, na Chrudimsku, Orlickoústecku, Vysokomýtsku a v Železných horách.

Počasí stálo i za zvýšeným počtem nehod. Od pondělního večera byla téměř osm hodin neprůjezdná dálnice D6 na Lounsku. V tříkilometrovém úseku u Lubence se srazilo několik vozidel, mezi nimi dva autobusy a dvě nákladní auta. Dva zraněné transportoval do nemocnice vrtulník. Provoz byl obnoven dnes v 01:30. Kvůli hromadné nehodě byla zavřená i D1 u Nového Jičína ve směru na Ostravu. Zprůjezdnit se ji podařilo přibližně po šesti hodinách v 05:15.

Na namrzlých silnicích auta havarovala i dnes. Většina nehod se ale obešla bez zranění jako třeba ve Žlunicích na Jičínsku, kde se ráno srazil autobus s osobním autem, nebo havárie osobního auta v Železnici na Jičínsku nebo srážka pěti aut na silnici I/13 ve směru od Děčína před Českou Kamenicí.

Témata: počasí | doprava

Bez proudu jsou aktuálně desítky tisíc českých domácností

04.02.2023 09:42 Aktualizováno Kvůli stromům popadaným na vedení evidoval ČEZ v Česku dnes ráno k 08:00 asi 70.000 domácností bez…

Řidiči mají kvůli počasí na silnicích problémy. Vítr shazuje stromy,…

03.02.2023 19:10 Aktualizováno Silný vítr dnes odpoledne zkomplikoval dopravu zejména v českých krajích. Popadané stromy zastavily…

Do armády budou moct lidé vstupovat i s viditelným tetováním

03.02.2023 16:41 Do armády budou moct lidé vstupovat i s viditelným tetováním. Náčelník generálního štábu Karel…

Lidé nejvíce věří Babišovi a Okamurovi, třetí je Zeman

03.02.2023 16:20 Z vrcholných politiků lidé nejvíce věří předsedovi ANO Andreji Babišovi, v průzkumu Centra pro…

Prezidentská kancelář vede tajné spisy k zastavení stíhání Zemanových…

03.02.2023 14:12 Prezidentská kancelář vede dokumenty ohledně případného zastavení stíhání spolupracovníků…

Miloš Zeman a Petr Pavel se sejdou 13. února v Lánech

03.02.2023 14:12 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman a jeho nástupce Petr Pavel se sejdou v pondělí 13. února dopoledne na zámku v…

Pavlův postoj k Číně patří k nejráznějším proměnám v Evropě, tvrdí…

03.02.2023 12:56 Jasné vymezení zvoleného českého prezidenta Petra Pavla vůči Číně je v souladu se současným trendem…

U Nepomuku se srazily osobní auto a autobus, na místě jsou zranění

03.02.2023 12:53 Nedaleko Nepomuku na jižním Plzeňsku se dnes kolem poledne srazilo osobní auto a autobus. Na místě…

Janeček podal ve středu stížnost k soudu kvůli průběhu voleb

03.02.2023 11:52 Neúspěšný uchazeč o účast v prezidentských volbách Karel Janeček podal ve středu stížnost k…

Po celé Ukrajině byl vyhlášen letecký poplach

03.02.2023 10:55 V Kyjevě byl krátce před jednáním prezidenta Volodymyra Zelenského s šéfkou Evropské komise Ursulou…

Související:

Nejnovější