Provoz v Česku komplikovala ledovka a sníh, práci měli i záchranáři

Dopravu na některých místech České republiky dnes zkomplikovala ledovka a sníh. Policisté evidovali zvýšené množství nehod, hromadná doprava měla zpoždění, některé spoje vůbec nevyjely. Problémy kvůli ledu byly i na železnici. V průběhu dne se situace uklidnila a většina silnic byla po poledni s velkou opatrností sjízdná. Některé ale mohou být dál zledovatělé nebo uzavřené.

Ilustrační fotografie.

Více výjezdů kvůli počasí měli také zdravotníci, kteří ošetřovali různá poranění po pádu na namrzlých chodnících. V Ústeckém kraji apelovali na lidi, aby raději zůstali doma.

Český hydrometeorologický ústav dnes navíc rozšířil upozornění před vznikem ledovky do středy. Při mrznoucích srážkách se podle něj může tvořit na většině území, přičemž na severu a severozápadě Čech může být opět silná. Meteorologové v této souvislosti opět upozornili na riziko úrazů při chůzi a vyšší počet nehod na silnicích.

Záchranáři měli kvůli náledí napilno už v uplynulých hodinách. V Karlovarském kraji za poslední dva dny vyjeli k 78 úrazům spojeným s námrazou, na jihu Moravy v noci na dnešek a dnes dopoledne ošetřili zhruba 40 pacientů a v Ústeckém kraji dnes vyjeli k devadesátce zraněných na ledovce. Pražští záchranáři podle mluvčí Jany Poštové dopoledne ošetřili 80 lidí, výrazně víc než jindy za celý den. Nejčastěji ošetřovali poranění rukou, nohou a hlavy.

Ledovka extrémně zaměstnává také silničáře, třeba v Karlovarském kraji najezdily vozy krajské údržby silnic přes 11.000 kilometrů a na silnice prvních až třetích tříd vysypaly 850 tun soli. Nejkomplikovanější situace tam zůstává v okolí Slavkovského lesa, kde silničáři nemají povoleno solit. Kvůli ochraně přírody se tu na posyp používá kamenná drť, která ale nezabírá na ledovku. V kraji zůstávají uzavřené silnice druhé třídy mezi Mnichovem a Prameny, Prameny a Čistou, Lazy a Lázněmi Kynžvart. Nesjízdné jsou také silnice třetí třídy mezi Novou Vsí a Bečovem, Mariánskými Lázněmi a Kladskou či Kostelní Břízou a Arnoltovem.

V Ústeckém kraji dnes policisté od půlnoci do 14:00 tzaznamenali dvě stovky dopravních nehod. Jedna z nehod například uzavřela silnici u obce Bělušice na Mostecku. Dva sypače tam skončily mimo vozovku a na místo přijíždějí další vozidla, která blokují provoz. Ostatní silnice v regionu jsou po ošetření většinou sjízdné se zvýšenou opatrností, vedlejší mohou být ale zledovatělé. Ráno ale ledovka v kraji způsobila problémy mimo jiné na linkách městské hromadné dopravy. Zpoždění měly autobusy a trolejbusy v Ústí nad Labem, stejně tak spoje v Chomutově, Jirkově nebo ve vesnicích v okolí Mostu a Litvínova.

Podobné to bylo i v Praze a Středočeském kraji, kde byly některé silnice ráno kvůli ledovce nesjízdné a téměř všechny autobusové linky příměstské MHD měly zpoždění nebo vůbec nevyjely. Situace se postupně stabilizovala, před polednem problémy hlásila podle Pražské integrované dopravy desítka spojů. Potíže se nevyhnuly ani železniční dopravě z Prahy do Berouna. Kvůli namrzlé troleji tu ráno zůstal stát osobní vlak, kvůli závadě tratě nejezdily rychlíky mezi Karlštejnem a Řevnicemi a spoje dopoledne nabíraly zpoždění mezi Prahou a Benešovem, odřeknuty byly vlaky z pražského Masarykova nádraží do Mělníka.

Spolu s ledovkou nebo námrazou ztížily na některých místech dopravu i závěje. Ráno byly kvůli nim uzavřeny v Pardubickém kraji tři silnice v okolí Hlinska. Dvě z nich silničáři dopoledne prohrnuli, uzavřená ale zůstává spojnice Pokřikova a Oldříše. Podle dispečera silničářů je tam stále nutné sníh odklízet, vítr tam totiž tvoří sněhové jazyky. S nimi by měli počítat řidiči také v okolí Lanškrouna, kde se místy vyskytuje ledová krusta, na Chrudimsku, Orlickoústecku, Vysokomýtsku a v Železných horách.

Počasí stálo i za zvýšeným počtem nehod. Od pondělního večera byla téměř osm hodin neprůjezdná dálnice D6 na Lounsku. V tříkilometrovém úseku u Lubence se srazilo několik vozidel, mezi nimi dva autobusy a dvě nákladní auta. Dva zraněné transportoval do nemocnice vrtulník. Provoz byl obnoven dnes v 01:30. Kvůli hromadné nehodě byla zavřená i D1 u Nového Jičína ve směru na Ostravu. Zprůjezdnit se ji podařilo přibližně po šesti hodinách v 05:15.

Na namrzlých silnicích auta havarovala i dnes. Většina nehod se ale obešla bez zranění jako třeba ve Žlunicích na Jičínsku, kde se ráno srazil autobus s osobním autem, nebo havárie osobního auta v Železnici na Jičínsku nebo srážka pěti aut na silnici I/13 ve směru od Děčína před Českou Kamenicí.

Témata: počasí | doprava

Feri míří do vězení. Obdržel výzvu k nástupu do výkonu trestu

24.05.2024 18:26 Exposlanec Dominik Feri již obdržel výzvu k nástupu do výkonu trestu, informovala agentura ČTK.…

Pavla propustili po nehodě z nemocnice, program prezidenta se nemění

24.05.2024 11:30 Prezident Petr Pavel byl dnes dopoledne propuštěn z pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) do…

Nemocem z povolání i loni vévodil covid, vyplývá z dat

22.05.2024 18:49 V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních…

Feri dostane výzvu k nástupu do výkonu trestu bez odkladu

22.05.2024 11:27 Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán…

Zatykač na Netanjahua je podle Fialy děsivý a absolutně nepřijatelný

20.05.2024 19:32 Návrh hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana vydat zatykač na…

SZÚ: Situace s černým kašlem se ustálila. Potvrzeno další úmrtí

20.05.2024 16:38 V Česku během uplynulého týdne přibylo 1383 nových případů černého kašle, informoval Státní…

Průzkum: ANO by volilo 32 procent lidí

19.05.2024 16:08 Nejsilnější opoziční hnutí ANO by na přelomu dubna a května volila téměř třetina voličů, vyplývá z…

Ženíšek je novým ministrem pro vědu ve Fialově vládě

16.05.2024 13:35 Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval poslance Marka Ženíška (TOP 09) novým…

Varování před požáry prodlouženo. Platit bude až do pátku

14.05.2024 12:12 Meteorologové už v úterý prodloužili platnou výstrahu před nebezpečím požárů na většině území České…

Soud v případu vraždy v Plzni poslal obviněného do vazby

10.05.2024 17:14 Soud poslal muže, jehož policisté obvinili z úterní vraždy v Plzni, do vazby. K vraždě došlo v…

Související:

Nejnovější