Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů se zvýšila o 0,42 procentního bodu na 7,28 procenta

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 11. července 2022 11:38
Sdílej:

Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v květnu dále vzrostla. Podle Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů se zvýšila o 0,42 procentního bodu na 7,28 procenta. Experti společnosti neočekávají v blízké budoucnosti zásadní změnu ve vývoji sazeb u úvěrů na cokoliv, pomalý růst sazeb tak s největší pravděpodobností nepoleví.

Nárůst byl v minulém měsíci větší než v dubnu. Na obdobné úrovni pohybovala hodnota sazeb naposledy v létě roku 2018. Důvodem ke zvyšování úrokových sazeb je zejména zvýšení dvoutýdenních repo sazeb České národní banky o 1,25 procentního bodu.

Bankovní rada ČNB na svém posledním zasedání oznámila navýšení na sedm procent, čímž opakovaně zareagovala na nárůst inflačních tlaků v české ekonomice. Ačkoli bylo zvýšení sazby deklarováno předem minimálně o tři čtvrtě procentního bodu, ve skutečnosti přišlo ještě další půlprocentní navýšení. Trend se následně promítá i v úrokových sazbách bank. Většina z nich ovšem zavádí úrokové sazby od určité výše, v konečné výši úroku zohledňují celkové zhodnocení klienta nebo například pojištění úvěru.

Vlivem rostoucí inflace a zvyšujících se cen energií stoupá počet domácností, které se dostávají do finanční tísně. Kvůli zdražování téměř všech komodit, které se promítá ve všech odvětvích, naráží lidé na možnosti svých rozpočtů, uvedla analytička hypotečních a spotřebitelských úvěrů Broker Consulting Michaela Pudilová. V případě pokrytí výdajů na chod domácnosti není podle ní rozhodně krátkodobé řešení ve formě spotřebitelského úvěru vhodné. Může sice pokrýt jednorázovou platbu za vyúčtování energií, ale spíš je to rychlá cesta do dluhové pasti, varovala.

Možná více než kdy jindy má smysl finanční plánování, díky kterému lze v budoucnu překlenout i období, kdy se může finančně dařit méně. "Na místě je důslednější plánování příjmů a výdajů v rozpočtech jednotlivých domácností a jednotlivců," upozornila Pudilová.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Patrik Hezucký

Vzpomínka na Patrika Hezuckého. Kolegyně řekla, co zřejmě nevěděl

Budou to brzy čtyři měsíce, co se Česko rozloučilo s moderátorem Patrikem Hezuckým. Nejvíce pocítila ztrátu rodina, ale vyrovnat se s jeho odchodem museli i kolegové z Evropy 2. A zdaleka nejde jen o Leoše Mareše jako nejbližšího spolupracovníka. 

Kultura
Ilustrační foto

Překvapivé rozhodnutí soudu. Úspěšný film Sbormistr se nesmí vysílat v TV

Zásadní posun nastal v kauze kolem úspěšného filmu Sbormistr. Jeden z pražských soudů zakázal předběžným opatřením jeho šíření prostřednictvím televizního vysílání. Dosáhla toho žena, která tvrdí, že děj snímku je bez jejího souhlasu inspirován jejím životním příběhem. 

Zahraničí
Austrálie, ilustrační foto

Australan ignoroval výhru v loterii. O miliony dolarů ale nepřišel

Ten pohádkový příběh řeší celá Austrálie. U protinožců mají nového multimilionáře, který v loterii Powerball vyhrál jackpot ve výši 50 milionů dolarů. Muž přitom o výhře zprvu pochyboval. Dokonce smazal email s dobrou zprávou, protože se domníval, že jde o spam. 

Společnost
Česká televize

Hledání náhrady za Moravce pokračuje. Štěstí zkusí další moderátor

Česká televize se během uplynulého víkendu musela poprvé popasovat s absencí Václava Moravce, který se po více než 20 letech rozhodl ve veřejnoprávní televizi skončit. Na Kavčích horách už každopádně mají jasno o dlouhodobější náhradě za moderátora politických debat.