Průměrná úroková sazba hypoték v lednu stoupla na 3,43 procenta

Průměrná úroková sazba hypoték v lednu stoupla na 3,43 procenta z prosincových 2,99 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu, podle kterého byl nárůst nejvyšší od roku 2003, tedy od doby fungování ukazatele. Hypoindex se sestavuje podle jiné metodiky než Hypomonitor, který Česká bankovní asociace zveřejnila minulý týden v pátek.

Ilustrační foto

"Razantnější dopad zvyšování nabídkových sazeb hypoték nyní dopadl plnou silou i na Fincentrum Hypoindex. Průměrná úroková sazba celkem výrazně překonala hranici tří procent a pro leden 2022 se ustálila na hodnotě 3,43 procenta. To činí nárůst o 0,44 procentního bodu, což překonalo i rekordní hodnotu z minulého měsíce. Je ovšem jasné, že podobné zvyšovaní můžeme čekat i v dalších měsících," uvedl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. Sazby hypoték přitom podle něj dále porostou a druhou polovinu roku by mohly zahájit s hodnotou kolem 5,5 procenta.

Zrychlení růstu hypotečních sazeb se projevilo i na objemu poskytnutých hypoték. Za leden banky poskytly 7045 úvěrů za 22,89 miliardy korun. Ve srovnání s předchozím měsícem je to pokles o zhruba třetinu v objemu i počtu úvěrů. "Otázkou zůstává, zda i zbytek roku bude pokračovat v takto nízkých číslech a zda po rekordním loňském roku nepřijde opět rok rekordní jen na opačné straně spektra," uvedl Sýkora.

Leden podle něj patří zpravidla ke slabším měsícům na hypotečním trhu. Ve srovnání s loňským lednem sice objem poskytnutých hypoték nepatrně poklesl, například ale ve srovnání s rokem 2019 vzrostl objem na více než dvojnásobek. "V příštích měsících ale zřejmě dojde k výraznějšímu ochlazení hypotečního trhu. Úrokové sazby rostou a porostou. Od dubna navíc začnou platit přísnější podmínky poskytování hypoték, které některým zájemcům zamezí v získání hypotéky," upozornil Sýkora.

Průměrná výše hypotéky se po prosincovém propadu opět v lednu zvýšila o zhruba 35.500 korun na 3,249 milionu korun. Dosud rekordní výše průměrné hypotéky byla v listopadu 2021, a to 3,272 milionu korun.

 

Témata: hypotéky

Související:

Nejnovější