Průměrný denní počet zjištěných nových případů koronaviru v USA překonal hranici 700.000

Průměrný denní počet zjištěných nových případů koronaviru za posledních sedm dní v USA o víkendu poprvé od začátku pandemie překonal hranici 700.000, ukazují data Univerzity Johnse Hopkinse (JHU).

Covid-19

Nynější silná vlna nových nákaz způsobená variantou omikron zasáhla v podstatě všechny státy USA, mezi nejvíce postižené patří severovýchod USA, zejména státy New York, New Jersey a Rhode Island. Přestože omikron zřejmě způsobuje mírnější covid-19 než předchozí varianty, roste tlak na nemocnice, které se potýkají rovněž s nedostatkem personálu kvůli velkému počtu infikovaných.

Nejméně 40 z 50 amerických států nyní registruje dosud nejvyšší čísla nakažených od začátku pandemie, nebo se těmto rekordům blíží. Více než desetina nových případů pochází ze státu New York, kde musí řada nemocnic odkládat plánované operace kvůli náporu nových pacientů a chybějícímu personálu.

Okres Los Angeles o víkendu oznámil, že za poslední týden zaregistroval více než 200.000 nově infikovaných, dosud nejvíce. Počet lidí v nemocnicích se tam za týden zdvojnásobil na zhruba 3200 a každý pátý testovaný měl v posledních sedmi dnech pozitivní výsledek.

V amerických nemocnicích je nyní kvůli covidu-19 přes 130.000 lidí. Vyšší údaj USA zaznamenaly od začátku pandemie jen jeden den, a to loni 14. ledna.

Situace v nemocnicích se přitom bude zřejmě ještě zhoršovat, a to zejména na místech, kam vlna omikronu dorazila teprve nedávno. List The New York Times (NYT) porovnal data o počtu nových infekcí ve městech New York, Boston a Chicago, kam omikron dorazil nejdříve, s počty hospitalizovaných o 14 dní později a počty zemřelých po třech týdnech. Grafy podle listu ukazují, že poměr úmrtí a hospitalizovaných oproti počtu nakažených je o něco nižší, než při předchozích vlnách, vzhledem k obrovskému počtu infekcí však bude konečná bilance zřejmě velmi vážná.

Počty pacientů na jednotkách intenzivní péče i lidí napojených na umělou plicní ventilaci se v těchto městech blíží úrovni z minulé zimy, kdy USA zasáhla dosud nejhorší vlna pandemie. Kvůli velké nakažlivosti omikronu se rovněž virus prokáže často i u lidí, kteří do nemocnice přijdou původně kvůli jinému problému.

Podle lékařů se nicméně nyní pacientům přijímaným do nemocnic obecně daří lépe, než při vlnách způsobených předchozími variantami. Velká většina lidí, kteří končí na JIP, je podle NYT buď nenaočkovaná, nebo má výrazně poškozený imunitní systém.

Průměrný počet zemřelých se v USA nyní pohybuje kolem 1600 za den, kolem přelomu roku přitom činil 1250. Nárůst by však podle expertů mohl do určité míry souviset s výpadky v nahlašování dat v období svátků a není proto zcela vypovídající.

Někteří experti doufají, že by nynější vlna mohla rychle vyvrcholit a počty infekcí pak klesat podobnou rychlostí, jakou rostly. Například ve městě New York v posledních dnech již klesá sedmidenní incidence, což by mohlo být znamením, že vlna brzy ustoupí.

Maďarsko ratifikovalo vstup Švédska do NATO

26.02.2024 20:40 Poslanci maďarského Národního shromáždění v pondělí schválili vstup Švédska do Severoatlantické…

Kreml se distancoval od tlaku na matku Navalného kvůli pohřbu

26.02.2024 18:55 Kreml v pondělí označil za absurdní všechna tvrzení, že na matku ruského opozičního politika…

Ukrajinci vyčíslili počet válečných zločinů spáchaných ruskými vojáky

26.02.2024 15:36 Ukrajinští státní zástupci zaznamenali přes 120.000 případů válečných zločinů spáchaných ruskými…

Fico pobouřil část Slováků svými výroky k válce na Ukrajině

26.02.2024 11:41 Slovensko bylo dnes deníkem Sme označeno za pátou kolonu Ruska. List to uvedl v reakci na…

Zelenskyj naznačil, že se chystá další ukrajinská protiofenziva

26.02.2024 09:08 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli uvedl, že Rusko se dostalo k plánům na loňskou…

Zelenskyj poprvé vyčíslil ztráty ukrajinské armády ve válce

25.02.2024 21:19 Poprvé za dva roky války na Ukrajině prozradil prezident napadené země Volodymyr Zelenskyj, kolik…

Navalnyj zemřel přirozenou smrtí, řekl šéf ukrajinské rozvědky

25.02.2024 18:50 Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj zemřel ve vězení na Sibiři přirozenou smrtí, tvrdí šéf…

Trump vyhrál primárky v Jižní Karolíně, domovském státě soupeřky

25.02.2024 11:07 Exprezident Donald Trump o víkendu naplnil očekávání a zvítězil v dalších republikánských…

Rodina dostala Navalného tělo. Není však jasné, jak ho bude moci pohřbít

24.02.2024 20:52 Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile…

Zelenskyj je i po dvou letech války přesvědčen, že Ukrajina zvítězí

24.02.2024 15:55 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu pronesl projev u příležitosti druhého výročí…

Související:

Nejnovější