Průměrný počet nově odhalených nákaz v USA se dostal k hranici 600.000 na den

Průměrný počet nově odhalených nákaz koronavirem ve Spojených státech se dostal k hranici 600.000 na den a pokračující rekordní vlna epidemie dál zvyšuje tlak na americké nemocnice, kde po téměř roce opět leží více než 120.000 nakažených pacientů.

Ilustrační foto

Denní počty úmrtí spojených s covidem-19 zůstávají relativně nízké, podle deníku The New York Times (NYT) nicméně v posledních dnech stoupají. Americká města mají za prudkého rozmachu nákazy problémy udržet v chodu služby, jako je hromadná doprava.

Rostoucí počty infekcí pozorují prakticky všechny státy USA, přičemž nejvyšší čísla v přepočtu na obyvatele evidují severovýchodní státy Rhode Island, New York a New Jersey. Celoamerické přírůstky se na konci loňského roku dostaly nad předchozí rekord z minulé zimní vlny a po čtvrtku podle agentury Reuters v USA na každý z posledních sedmi dní připadalo zhruba 595.000 zachycených infekcí, podle NYT to bylo asi 611.000.

Explozi nákazy pohání koronavirová varianta omikron, která je podle dosavadních studií nakažlivější než dříve převládající delta, ovšem nezpůsobuje tak často těžké onemocnění. Při extrémně vysokých počtech nakažených to aktuálně v USA znamená, že bilance hospitalizací rychle stoupá a blíží se k rekordu z loňské zimy. Podle údajů na webu listu The Washington Post (WP) bylo ve čtvrtek v amerických nemocnicích něco přes 126.000 pacientů s koronavirem. Součet nicméně zahrnuje i lidi hospitalizované z jiných důvodů, než je covid-19, u kterých se nákaza potvrdila později.

WP ve čtvrtečním článku popisuje, že nová vlna se ve zdravotnictví projevuje jinak než ty předchozí a že zprávy z různých regionů USA vytváří výrazně odlišné obrázky. V některých nemocnicích podle článku tvoří většinu hospitalizací s koronavirem právě zmiňované "vedlejší" případy nákazy, zároveň skoro čtvrtina poskytovatelů nemocniční péče tento týden hlásila naléhavé personální problémy. Situace "nutí nemocnice odmítat sanitky, rušit zákroky a varovat potenciální pacienty, aby nechodili, protože nemohou zaručit pohotovou péči," píše list.

USA zaznamenaly od začátku pandemie přes 830.000 úmrtí po nákaze virem SARS-CoV-2. Ve srovnání s minulou zimou zatím případy úmrtí aktuálně přibývají relativně pomalu, podle NYT nicméně od konce prosince průměrný počet nových úmrtí vzrostl asi o 200 na aktuálních 1400 denně. V zemi s více než 330 miliony obyvatel je přibližně 74 procent populace očkováno alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu-19, tu posilující dostalo 22 procent obyvatel.

Nepříznivý vývoj epidemie způsobuje problémy nejen v nemocnicích, ale i v řadě dalších sektorů, které se potýkají s vysokými absencemi v důsledku nemoci či povinné izolace pracovníků. Ve městě New York tento týden nemohla pracovat asi pětina strojvedoucích a operátorů místního metra, tedy kolem 1300 zaměstnanců, uvedl dopravní podnik. Výsledkem je přerušení provozu na třech z 22 linek a omezení na některých dalších.

Podobné komplikace neřeší jen New York, popisuje list NYT. V Dallasu byla ve čtvrtek v karanténě asi desetina místního hasičského a záchranářského sboru, uvedl mluvčí s tím, že to je nejvyšší podíl od začátku pandemie. Stovky hasičů a policistů vyřadil koronavirus z pracovního procesu i v Los Angeles, starosta Cincinnati nedávno vyhlásil dvouměsíční mimořádný stav v reakci na personální problémy u krizových složek.

Agentura AFP zase informuje, že podle údajů analytické skupiny Burbio tento týden 4500 amerických škol přešlo na distanční výuku nebo alespoň na jeden den zrušilo vyučování. V Chicagu dnes odpadne škola už třetí den po sobě pro více než 300.000 dětí kvůli pokračujícím neshodám ohledně formy výuky mezi vedením města a učiteli. Podle koordinátora protiepidemického týmu Bílého domu Jeffa Zientse nicméně tento týden zůstávalo otevřených 96 procent amerických škol.

Média zároveň upozorňují na vyjádření několika bývalých poradců amerického prezidenta Joea Bidena, podle nichž by Spojené státy měly přehodnotit svou strategii boje proti koronaviru ve snaze najít "nový normál" života v éře covidu-19. Ve trojici článků publikovaných odborným časopisem The Journal of the American Medical Association toto stanovisko vyjádřila šestice uznávaných odborníků, kteří byli součástí Bidenova týmu v přechodném období před jeho inaugurací. USA by podle autorů měly opustit "nekonečný stav nouze" a snahu covid-19 zcela vymýtit.

Ukrajinci se pochlubili dalším sestřelem ruského letadla

27.02.2024 17:09 Ukrajinská armáda sestřelila další ruský letoun Su-34. Podle serveru Ukrajinska pravda o tom v…

NATO nemá v plánu poslat vojáky na Ukrajinu

27.02.2024 14:47 Severoatlantická aliance (NATO) neplánuje vyslat vojáky na Ukrajinu, uvedl v úterý její generální…

Biden věří v zahájení příměří v Pásmu Gazy

27.02.2024 11:37 Americký prezident Joe Biden doufá, že od začátku příštího týdne by v Pásmu Gazy mohlo zavládnout…

Macron nevyloučil nasazení vojáků západních zemí na Ukrajině

27.02.2024 09:13 Francouzský prezident Emmanuel Macron nevylučuje možnost nasazení pozemních jednotek své země na…

Maďarsko ratifikovalo vstup Švédska do NATO

26.02.2024 20:40 Poslanci maďarského Národního shromáždění v pondělí schválili vstup Švédska do Severoatlantické…

Kreml se distancoval od tlaku na matku Navalného kvůli pohřbu

26.02.2024 18:55 Kreml v pondělí označil za absurdní všechna tvrzení, že na matku ruského opozičního politika…

Ukrajinci vyčíslili počet válečných zločinů spáchaných ruskými vojáky

26.02.2024 15:36 Ukrajinští státní zástupci zaznamenali přes 120.000 případů válečných zločinů spáchaných ruskými…

Fico pobouřil část Slováků svými výroky k válce na Ukrajině

26.02.2024 11:41 Slovensko bylo dnes deníkem Sme označeno za pátou kolonu Ruska. List to uvedl v reakci na…

Zelenskyj naznačil, že se chystá další ukrajinská protiofenziva

26.02.2024 09:08 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli uvedl, že Rusko se dostalo k plánům na loňskou…

Zelenskyj poprvé vyčíslil ztráty ukrajinské armády ve válce

25.02.2024 21:19 Poprvé za dva roky války na Ukrajině prozradil prezident napadené země Volodymyr Zelenskyj, kolik…

Související:

Nejnovější