Průzkum: Každý čtvrtý Evropan tvrdí, že jeho finanční situace je nejistá

Každý čtvrtý Evropan považuje svou finanční situaci za nejistou a více než polovina si myslí, že do tohoto bodu dospěje v následujících měsících. S odvoláním na průzkum agentury Ipsos o tom Informoval britský list The Guardian. Až 80 procent lidí také uvedlo, že již museli učinit těžká rozhodnutí ohledně omezení výdajů.

lidé, Photo by rayul

Průzkum provedený v šesti evropských zemích ukázal znepokojivý obrázek "kontinentu na pokraji sil" v době, kdy se stále prohlubuje krize rostoucích životních nákladů způsobená drahými energiemi, vysokou inflací a ruskou invazí na Ukrajinu, poznamenává list.

Více než polovina z 6000 respondentů uvedla, že jejich kupní síla v posledních třech letech klesla. Jako příčinu uvedli vysoké ceny potravin, pohonných hmot, energií i nájmů. Agentura Ipsos průzkum provedla pro francouzskou neziskovou organizaci Secours Populaire, která se zabývá bojem proti chudobě. Zúčastnili se ho lidé z Francie, Německa, Řecka, Itálie, Polska a Británie.

Zhruba 80 procent lidí uvedlo, že už byli nuceni učinit významné kompromisy. Až 62 procent lidí odpovědělo, že omezili cestování, a 47 procent respondentů říká, že méně topí. Dalších 42 procent účastníků průzkumu uvádí, že už si museli půjčit peníze od přátel a rodiny, 40 procent si našlo další práci a 29 procent lidí vynechává jedno jídlo denně.

Celkem 64 procent lidí uvedlo, že se "často" nebo "někdy" nemohou rozhodnout, které výdaje ještě zredukovat, protože už omezili, co mohli. Nejméně 28 lidí odpovědělo, že už v polovině měsíce utratili více peněz, než mohli. Až 27 procent Evropanů se obává ztráty bydlení.

V průměru asi 27 procent respondentů uvedlo, že jejich finanční a materiální situace je "nejistá", což průzkumníci definují jako moment, ve kterém může "jeden neočekávaný výdaj všechno změnit". Celkem 55 procent dotazovaných řeklo, že si musí dávat pozor, aby se jejich finanční situace v příštích měsících nezměnila ve vratkou. Této možnosti se nejvíce obávají Italové a Řekové, nejméně znepokojeni jsou Britové a Francouzi.

Napětí v současné době pociťují zejména rodiče, ukázal průzkum. Až 72 procent z nich uvedlo, že se museli omezit. Nejméně 76 procent zredukovalo vlastní odpočinkové aktivity a 72 procent snížilo návštěvy kadeřníka, kosmetičky nebo obchodů s oblečením, aby zachovali kvalitu života svých dětí. Téměř 50 procent rodičů také řeklo, že se omezují v jídle, aby nakrmili své děti.

Asi 66 procent respondentů pak uvádí, že byli nuceni omezit aktivity svých dětí, včetně výletů a dovolených. V průměru se téměř 50 procent dotázaných rodičů obávalo, že v budoucnu nedokážou uspokojit potřeby svých dětí.

Studie ukázala nápadné rozdíly mezi jednotlivými zeměmi, pokud jde o to, které skupiny jsou považovány za nejvíce ohrožené propadem do chudoby. V Německu to jsou důchodci, v Itálii mladí lidé a v Británii rodiny s jedním rodičem.

Témata: lidé

Zástupce OSN musel kvůli ruským raketám jednat v Kyjevě v krytu

05.12.2022 21:45 Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských…

Začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Sarkozym kvůli…

05.12.2022 20:57 Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu…

Dron zničil na letišti Engels dva bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

05.12.2022 20:42 Aktualizováno Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu,…

Apple uvažuje o přesunu části výroby tabletů iPad z Číny do Indie

05.12.2022 20:26 Americká technologická společnost Apple jedná s indickými představiteli o možnosti přesunu části…

Na Ukrajině platil poplach, ruské střely zabily dva lidi u Záporoží

05.12.2022 20:22 Aktualizováno Rusko dnes kolem poledne znovu podniklo vzdušné útoky na Ukrajinu. V Záporožské oblasti na jihu…

Německá policie uzavřela trhy v Düsseldorfu kvůli hrozbě útokem

05.12.2022 19:13 Aktualizováno Policie v západoněmeckém Düsseldorfu dnes odpoledne na několik hodin uzavřela vánoční trhy v centru…

V Německu po napadení mužem z Eritreje zemřela školačka

05.12.2022 18:48 Život 14leté dívky a těžké zranění o rok mladší spolužačky si dnes ráno vyžádal útok muže v…

Labouristé by rádi zrušili jednu z komor britského parlamentu

05.12.2022 18:26 Britská opoziční Labouristická strana navrhuje zrušení Sněmovny lordů, nevolené horní komory…

Putin přijel osobně zkontrolovat Kerčský most

05.12.2022 17:57 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes přijel osobně zkontrolovat Kerčský most, který spojuje Ruskem…

Putin podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz propagace LGBT+ témat

05.12.2022 15:23 Ruský prezident Vladimir Putin dnes podle očekávání podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz…

Související:

Nejnovější