Průzkum ukázal, jak moc Češi holdují kávě

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 30. září 2021 11:51
Sdílej:

Více než polovina Čechů (53,1 procenta) vypije denně dvě až tři kávy. Zhruba dvě procenta si jich dá denně šest a více, necelá čtvrtina pak pije jednu denně a 12 procent si kávu denně nedá. Uvádí to zářijový průzkum společnosti Ipsos pro Jacobs Douwe Egberts, který u příležitosti pátečního mezinárodního dne kávy představili zástupci společnosti novinářům.

Odpovídalo v něm 1050 lidí. Spotřeba kávy v ČR činila podle dat Českého statistického úřadu předloni 2,2 kilogramu na obyvatele. Ve Finsku, které je světovou spotřební jedničkou, činí roční konzumace 12 kilogramů.

Jak uvedl Lumír Františák z kávové firmy, jsou Češi zvyklí pít kávu spíše v první polovině dne. "Více než polovina z nás si kávu dává nejčastěji ráno, u snídaně nebo jednoduše po probuzení," uvedl. Kávu dopoledne si pak dává necelá čtvrtina konzumentů, další zhruba čtvrtina odpoledne a po obědě. Necelé procento pak večer.

Na otázku, kde Češi pijí nejčastěji kávu, odpovídali nejvíce, že doma (jde o více než dvě třetiny případů), necelých 30 procent z nich pak pije kávu podle průzkumu nejvíce v práci, v kavárnách a restauracích pak jde o 1,7 procenta konzumace, venku včetně pití při jízdě autem pak 1,2 procenta lidí.

Největší produkci kávy měla ve sklizňovém období 2019/2020 Brazílie, kde šlo o více než třetinu z necelých 10 milionů světové výroby. Druhým největším producentem byl Vietnam s typem kávy Robusta, na třetí příčce následuje Kolumbie.

Evropané vypijí třetinu světové produkce kávy. Nejvyšší roční spotřeba je pak ve skandinávských zemích. Podle Františáka tomu tak je kvůli tomu, že ve 20. letech minulého století se kvůli prohibici například Finové naučili chodit na kávu místo "na pivo", jak je tomu v ČR. Navíc se v této zemi káva nejdříve prodávala v lékárnách, lidí si ji tak spojili s pomocí svému zdraví. "Ve Finsku mají uzákoněné, že v pracovní den mají dvě desetiminutové přestávky na kávu," doplnil.

Prodejci kávy a čajů Jacobs Douwe Egberts CZ loni klesly meziročně tržby o zhruba desetinu na 1,72 miliardy korun. Zisk však vzrostl o 63 procent na 37,9 milionu korun, uvedla firma již dříve ve své výroční zprávě, kterou umístila do Sbírky listin. Nyní představila svou značku L´OR Professional.

Témata:
Stalo se
Krimi
Oto Klempíř

Bouračku Klempířova ministerského auta zavinil jeho řidič

Pondělní nehodu ministerského auta, v němž cestoval ministr kultury Oto Klempíř, zavinil jeho řidič. Policie ji vyřešila přímo na místě. Klempíř se po nehodě dopravil na ministerstvo jinak, ale nakonec zamířil do nemocnice. Vyšetření naštěstí neodhalilo žádný závažný problém.

Zahraničí
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán tlačí na Zelenského dopisem. Chce, aby do Maďarska pustil ropu

Maďarský premiér Viktor Orbán ve čtvrtek prostřednictvím dopisu vyzval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby znovu pustil ropu do Maďarska. Kyjev si také má podle Orbána odpustit jakékoliv další útoky na maďarskou energetickou bezpečnost. 

Světové celebrity
Princ Harry

Britský princ Harry poslal u příležitosti čtvrtého výročí zahájení ruské invaze Ukrajině vzkaz

Britský princ Harry u příležitosti čtvrtého výročí zahájení ruské invaze na Ukrajinu ocenil tamní obyvatele a prohlásil, že jejich síla je inspirací pro celý svět. V poselství adresovaném rehabilitačnímu centru Superhumans, které se stará o zraněné válečné veterány, Harry uvedl, že Ukrajina ukázala lidstvu, jak vypadá skutečná odolnost.

Zahraničí
Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové mají Pokrovsk pod kontrolou. Další postup ale nebude jednoduchý

Pokrovsk je zcela v rukou ruských vojáků, míní experti z Institutu pro studium války (ISW). Neplatí však domněnky Moskvy, že po pádu města se invazní armádě otevře cesta k zásadnímu postupu dále na západ. Nic takového se podle odborníků neděje.