První debata mezi Bidenem a Trumpem. Kandidáti nešetřili osobními útoky

Americký prezident Joe Biden a exprezident USA Donald Trump se ve čtvrtek večer utkali v první televizní debatě před listopadovými prezidentskými volbami, ve kterých si zopakují souboj před čtyřmi lety. Ani jeden z kandidátů nešetřil kritikou a osobními útoky na adresu svého oponenta.

Joe Biden

Debata se uskutečnila v sídle televize CNN v Atlantě v americkém státě Georgia. Na jejím začátku si kandidáti nepodali ruce.

Jednou z témat byla válka na Ukrajině. Trump prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin by nikdy nenapadl Ukrajinu, pokud by Spojené státy měly "skutečného prezidenta". Zároveň znovu zopakoval, že v případě vítězství ve volbách by tuto válku byl schopen vyřešit, a to dokonce ještě před lednovou inaugurací. Neprozradil však, jak toho chce dosáhnout.

Podle exprezidenta by měl Biden zatlačit na evropské spojence, aby vynakládali více prostředků na podporu Ukrajiny.

Biden označil Putina za válečného zločince, který má na svědomí životy tisíců lidí. Upozornil, že vojenské tažení Ruska v případě úspěchu neskončí jen na Ukrajině.

Prezident USA se zároveň ohradil vůči Trumpově výzvě na evropské spojence. "Tohle je člověk, který chce vystoupit z NATO... Nemá ani ponětí, o čem to do pekla říká," reagoval.

V souvislosti s válkou v Pásmu Gazy Trump obvinil Bidena z toho, že se staví na stranu Palestinců, protože údajně odmítl pomoci Izraeli "dokončit práci" ve válce proti hnutí Hamás. "Nechce to udělat. Stal se z něj Palestinci - ale nemají ho rádi, protože je to velmi špatný Palestinec, je slabý," uvedl bývalý americký prezident.

Trump odmítl přímo odpovědět na otázku, zda by v rámci řešení konfliktu mezi Izraelem a Hamásem podpořil vznik Palestinského státu, píše CNN.

Biden vyzdvihl návrh dohody o příměří v Pásmu Gazy, který sám na konci května představil a podpořil. Třífázový návrh zahrnuje celkové příměří, stažení izraelských sil ze všech obydlených oblastí Pásma Gazy, propuštění rukojmí.

Diskuse se kromě dalších témat jako ekonomika a migrace týkala i útoku na Kapitol z ledna 2021, který byl vyvrcholením Trumpovy snahy o zvrácení výsledků voleb z listopadu 2020.

Trump řekl, že výsledky letošních voleb bude akceptovat pouze v případě, že budou spravedlivé a legální, přičemž zopakoval svá nepodložená tvrzení o rozsáhlých podvodech a pochybeních při výsledcích posledních prezidentských voleb.

Biden tvrdí, že Trump povzbuzoval své příznivce, aby vtrhli do Kapitolu, přičemž seděl v Bílém domě a nejednal, když viděl, co se děje. "Nic neudělal a tito lidé by měli být ve vězení," uvedl.

Debata se nevyhnula ani věku obou kandidátů a jejich způsobilosti k vykonávání prezidentských povinností. Trump (78) vyzval Bidena (81), aby se podrobil kognitivnímu testu. "Absolvoval jsem dva testy, kognitivní testy. Jak víte, oba jsem zvládl, zveřejnili jsme je. On se nezúčastnil žádných. Chtěl bych, abys udělal jeden, jen jeden, opravdu lehký, například prošel prvních pět otázek. Nedokázal to," řekl.

Exprezident však odmítl prozradit, jaký test absolvoval a jaký byl jeho výsledek, takže jeho tvrzení nelze ověřit. Biden v této souvislosti poznamenal, že Trump je jen o tři roky mladší.

Agentura AP konstatovala, že Biden podal v debatě nevyrovnaný výkon, čímž vykrystalizoval obavy mnoha Američanů, že ve věku 81 let je příliš starý na výkon funkce prezidenta. Během svých vyjádření se často zastavoval.

Trump svou rétorikou připomněl americkým občanům bouřlivé čtyři roky v prezidentském úřadě, čímž se snažil získat skeptické voliče.

Témata: Joe Biden | Donald Trump | USA

Německo si připomnělo 80. výročí pokusu o atentát na Hitlera

20.07.2024 21:38 Německo v sobotu slavilo 80. výročí pokusu o atentát na nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Při této…

Izraelská armáda zaútočila na jemenské město

20.07.2024 19:56 Jemenské přístavní město Hudajdá, které kontrolují povstalci, bylo v sobotu bombardováno. Místní…

Před 50 lety odstartovala invaze Turecka na Kypr

20.07.2024 17:39 Národnostně smíšený Kypr získal nezávislost na Spojeném království v roce 1960. O 14 let později…

Při izraelském bombardování v Pásmu Gazy umřely desítky Palestinců

20.07.2024 15:08 Při izraelském bombardování v oblasti uprchlického tábora Nusajrát v Pásmu Gazy v pátek zahynulo…

Rabování, střelba, zabíjení. V Pásmu Gazy se šíří anarchie

20.07.2024 11:56 Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) v pátek upozornil, že v Pásmu Gazy se šíří …

Trump měl "velmi dobrý telefonický rozhovor" se Zelenským

20.07.2024 09:38 Republikánský kandidát na post prezidenta USA Donald Trump na své sociální síti Truth Social uvedl,…

Biden z izolace naznačil, že z boje o Bílý dům nehodlá odstupovat

19.07.2024 22:00 Americký prezident Joe Biden, který je v izolaci kvůli nákaze covidem-19, dal pátečním prohlášením…

Ruský útok na Mykolajiv si vyžádal tři mrtvé. Zemřelo i dítě

19.07.2024 20:27 Rusko i v pátek pokračovalo v útocích na ukrajinská města. Tři lidé nepřežili letecký úder proti…

ICJ: Izrael porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území

19.07.2024 17:49 Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje…

Rusové poslali amerického novináře Gershkoviche na 16 let za mříže

19.07.2024 15:19 Americký novinář deníku Wall Street Journal Evan Gershkovich byl v pátek v Rusku odsouzen na 16 let…

Související:

Nejnovější