První kolo voleb prezidenta bude 13. a 14. ledna

První kolo voleb prezidenta bude v pátek a v sobotu 13. a 14. ledna příštího roku. Termín dnes oznámil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Nástupce Miloše Zeman tak bude znám nejpozději o dva týdny později. Případné druhé kolo voleb bude v pátek a v sobotu 27. a 28. ledna.

Volby, ilustrační foto

Vystrčil chce, aby vyhlášení voleb vyšlo ve Sbírce zákonů nejpozději 1. července. Od té chvíle bude kampaň oficiální a všechny náklady na ni se budou započítávat do zákonem stanoveného finančního limitu, tedy 40 milionů korun za první kolo či 50 milionů korun za obě kola voleb.

Právě v této souvislosti se rozhodl předseda Senátu vyhlásit volby už nyní, aby všichni zájemci o úřad hlavy státu měli stejnou startovací čáru. Vystrčil ještě před třemi týdny zvažoval, že by volby vyhlásil až v srpnu. Chce ale, aby volební podmínky byly férové pro všechny adepty na úřad hlavy státu, kteří musejí kandidátní listinu předložit ministerstvu vnitra nejpozději 8. listopadu. O tom, kteří kandidáti splnili zákonné podmínky, bude rozhodnuto 25. listopadu.

Předseda Senátu podotkl, že někteří zájemci už kandidaturu ohlásili a shánějí podpisy na její podporu, zatímco "někteří jiní politici provozují aktivity, které minimálně nesou znaky kampaně". Reagoval tak zřejmě na počínání předsedy ANO Andreje Babiše. Jeho nejvážnějším soupeřem je z dvou desítek adeptů, kteří kandidaturu ohlásili nebo ji zvažují, někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel. Náklady na kampaň se budou podle Vystrčila minimálně od července započítávat i těm, kteří kandidaturu ohlásí později.

Kandidátům se podle Jana Outlého z Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí budou do nákladů započítávat i výdaje, které kandidáti použijí v kampani, ale pořídili si je ještě před jejím startem. Jako příklad zmínil třeba obytné vozidlo. Právě obytný vůz si koupil a polepil různými hesly poslanec Babiš, který s ním objíždí republiku. Podle Outlého je třeba, aby měli kandidáti na prezidenta do pěti dní od vydání termínu ve Sbírce zákonů zřízený transparentní účet pro kampaň. "Když někdo vstoupí do kampaně později, máme stanovisko, že nejpozději v den, kdy začne kampaň dělat, musí ten účet mít," řekl ČTK Outlý. Pokud by některý kandidát limit kampaně překročil, vystavuje se podle Outlého pokutě ve výši dvojnásobku překročení limitu.

Svého kandidáta zatím nepředstavily strany vládní koalice. "Nevím o tom, že by nějaký kandidát za vládní koalici nebo za koalici Spolu byl připraven, nebo měl již nominaci," uvedl Vystrčil. Nepotvrdil ani nevyvrátil, zda sám hodlá kandidovat. "Nejsem si úplně jistý, že je férové z hlediska volební kampaně, abych na tu otázku odpovídal," uvedl.

Podpisy nutné pro kandidaturu na prezidenta už začal sbírat odborový předák Josef Středula či ekonomka a bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Ucházet se o nejvyšší ústavní funkci hodlá také lékař a někdejší rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Podnikatel Tomáš Březina už ohlásil, že získal potřebných 50.000 podpisů pro kandidaturu na prezidenta. Právo nominovat má také minimálně 20 poslanců nebo deset senátorů, kandidátovi musí být v den hlasování nejméně 40 let.

Volbu prezidenta vyhlašuje předseda Senátu tak, aby se případné druhé kolo volby prezidenta konalo nejpozději 30 dnů před uplynutím volebního období úřadujícího prezidenta. To skončí Zemanovi 8. března. Současný prezident už znovu kandidovat nemůže.

Vystrčilovo rozhodnutí se takřka na den přesně shoduje s termínem předchozích prezidentských voleb v roce 2018. Tehdy se první kolo konalo 12. a 13. ledna, finále mezi Zemanem a bývalým předsedu Akademie věd a nynějším senátorem za STAN Jiřím Drahošem 26. a 27. ledna. Drahoš už znovu na rozdíl od dalších někdejších konkurentů v prezidentské volbě kandidovat nehodlá.

Pavel na ústavní soudce navrhne kandidáty, o nichž nebude mít pochyby

30.03.2023 16:08 Aktualizováno Prezident Petr Pavel hodlá navrhnout na ústavní soudce jen takové kandidáty, o jejichž kvalitách…

Česká pošta zruší desítky poboček ve velkých městech

30.03.2023 15:42 Česká pošta zruší nejvíce poboček v Praze, Ostravě, Brně a Plzni. V Praze má ubýt 35 pošt, v…

Pavel navštívil Senát, chce napravit vztahy mezi ním a Pražským hradem

30.03.2023 11:16 Prezident Petr Pavel dnes před senátory uvedl, že by chtěl napravit vztahy mezi prezidentem a…

Nafta je nejlevnější od ledna 2022, dál klesá i cena benzinu

30.03.2023 10:10 Aktualizováno Nafta u čerpacích stanic v Česku stojí nejméně od loňského ledna, za uplynulý týden v průměru…

Do Dukovan bude nově dodávat palivo americký Westinghouse

29.03.2023 19:31 Palivo pro Jadernou elektrárnu Dukovany bude od příštího roku nově dodávat americká firma…

Pošta kvůli rušení poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců

29.03.2023 18:02 Aktualizováno Česká pošta v souvislosti se snižováním počtu poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců. Další…

V Praze se protestovalo proti vládě, vystoupil i Babiš

29.03.2023 17:52 Aktualizováno Odboráři z celé republiky se dnes v poledne sešli před sídlem vlády, aby tam protestovali proti…

Pavel je dál na návštěvě Moravskoslezského kraje, sfáral do dolu v Darkově

29.03.2023 14:52 Aktualizováno Prezident Petr Pavel zahájil na Dole Darkov v Karviné druhý den návštěvy Moravskoslezského kraje.…

Fiala nechybí mezi premiéry, kteří vyzvali sociální sítě k boji s…

29.03.2023 12:48 Český premiér Petr Fiala (ODS) spolu s dalšími sedmi předsedy vlád evropských zemí v otevřeném…

Řehka upozornil, že obrana se týká celé společnosti. O hrozbách se mluvilo…

29.03.2023 12:42 Obrana státu ve vážné bezpečnostní krizi nikdy není jen záležitostí armády, ale celé společnosti. O…

Související:

Nejnovější