První oběť povodní v Česku. Další lidé se pohřešují

Policie ČR, ilustrační fotografie.
Policie ČR, ilustrační fotografie., foto: Adam Mráček / INCORP images
Marek Novotný 16. září 2024 09:08
Sdílej:

Současné rozsáhlé záplavy si vyžádaly první oběť. V řece Krasovka na Bruntálsku utonul jeden člověk a policie nyní eviduje sedm pohřešovaných. Informaci dnes v Českém rozhlasu Radiožurnál (ČRo) potvrdil policejní prezident Martin Vondrášek. Dosud bylo známo, že jsou pohřešováni čtyři lidé.

„Evidujeme sedm pohřešovaných,“ uvedl Vondrášek. „Jeden pohřešovaný po skoku do řeky Otavy, jeden senior z domu seniorů v Kobylé nad Vidnavkou a jeden člověk po pádu do vody v Krnově. Co se týče obětí, bohužel máme utonulého v řece Krasovka na Bruntálsku,“ doplnil.

Vondrášek také připomněl tři pohřešované z auta, které v sobotu spadlo do rozbouřené vody v obci Lipová-lázně na Jesenicku, a čtyřiapadesátiletého muže, který v sobotu spadl do rozvodněného Jankovického potoka v Jankovicích na Uherskohradišťsku.

Od začátku povodní v České republice bylo také evakuováno více než 10 500 osob, uvedl generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Několik stovek lidí bylo také zachráněno.

„Je důležité rozlišovat mezi evakuací a záchranou. Evakuace je proces, kdy je člověk potenciálně ohrožen, zatímco záchrana nastává, když mu hrozí bezprostřední nebezpečí,“ vysvětlil Vlček. „Často se vracíme na místa, kde lidé nejprve odmítli preventivní evakuaci, a pak je musíme zachraňovat,“ dodal.

Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) vyzvali občany, aby dodržovali výzvy k evakuaci. V Karlovicích aktuálně zasahuje vrtulník, který zachraňuje obyvatele z domů, kde odmítli evakuaci, uvedl Rakušan na tiskové konferenci po jednání Ústřední povodňové komise.

Podle Rakušana je preventivní evakuace lepší než čekat na zásah záchranářského vrtulníku za nepříznivých podmínek, protože záchranáři mají mnoho dalších kritických míst, kde je jejich přítomnost potřeba.

Fiala opakovaně apeloval na občany, aby poslouchali pokyny starostů, hasičů a záchranářů a neriskovali. Zároveň uvedl, že se pohřešuje několik lidí, ale aktuální informace o jejich pátrání nemá. „Situace je velmi nebezpečná a není možné ji zlehčovat. Setkáváme se s případy, kdy lidé odmítají evakuaci, která je ale nařizována jen v případech, kdy je to skutečně nezbytné,“ řekl Fiala.

Rozsáhlé evakuace proběhly v Krnově, Opavě, Českém Těšíně a Bohumíně. Rakušan upozornil, že další evakuace budou pravděpodobně nutné i v jiných ohrožených oblastech. Hasiči, policie a záchranáři mají jako prioritu záchranu životů, řekl Rakušan a dodal, že materiální pomoc pro odříznuté oblasti bude doručena co nejdříve.

Stalo se
České celebrity
Monika Absolonová

Nečekané přiznání Moniky Absolonové. Fanoušci už vědí, co jí bylo

Monika Absolonová v průběhu května přeložila jeden ze svých koncertů na pozdější datum z blíže nespecifikovaných zdravotních důvodů. Nyní je zpátky za mikrofonem, ale jedna věc na první pohled zaujme. Populární zpěvačka proto nemlžila a přiznala, že byla na operaci. 

Počasí
Bouřka, ilustrační fotografie.

Bude bouřit. Předpověď počasí na sobotu slibuje změnu

Počasí v Česku bylo v uplynulých dnech na konec května velmi teplé a zároveň se na řadě míst obešlo zcela beze srážek. Dnes může místy pršet i intenzivně, protože meteorologové očekávají bouřky. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Světové celebrity
Nicolas Cage

Nicolas Cage přiznal, že si potají změnil jméno!

Nicolas Cage prozradil, že si v loňském roce nechal oficiálně a legálně změnit své jméno na Nicolas Cage, a to jak v profesním, tak v osobním životě. Držitel Oscara, který se narodil jako Nicolas Kim Coppola, se k tomuto kroku rozhodl proto, že již nechtěl být vnímán jako pouhý klaunský bratranec na okraji slavné hollywoodské rodiny. Herec v rozhovoru pro magazín Variety uvedl, že je nyní Nickem Cagem v běžném životě i před kamerou a že považuje za lepší být patriarchou své vlastní malé rodiny.

Světové celebrity
Katie Price

Proč skončil manžel Katie Price za mřížemi? Pravda vyšla najevo!

Britská celebrita Katie Price po dvou týdnech nejistoty promluvila o zmizení svého manžela Leeho Andrewse a šokovala veřejnost tvrzením, že byl v celách předběžného zadržení vyslýchán kvůli podezření ze špionáže. Podle jejích slov, které jí tlumočil tchán Peter, se úřady ve Spojených arabských emirátech domnívaly, že Andrews provádí výzvědnou činnost. Skutečnost je však podle zjištění britských médií mnohem méně dramatická a údajné obvinění ze špionáže se ukázalo jako nepravdivé.