Putin a Si Ťin-pching pojedou na summit G20 na Bali

Čínský prezident Si Ťin-pching a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se hodlají zúčastnit podzimního summitu velkých světových ekonomik G20 na indonéském ostrově Bali. Agentuře Bloomberg to řekl indonéský prezident Joko Widodo. Mnohé západní země v čele se Spojenými státy usilují o to, aby Indonésie, která letos skupině předsedá, Rusko ze zasedání vyloučila kvůli jeho invazi na Ukrajinu.

Vladimir Putin

Britské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že Putin nemá morální právo se summitu G20 účastnit.

"Si Ťin-pching přijede. Prezident Putin mi také řekl, že přijede," uvedl Widodo. Je to poprvé, co vůdce čtvrté nejlidnatější země světa potvrdil, že se oba státníci plánují na listopadovém summitu objevit. Účast čínského i ruského prezidenta na setkání, které se má konat 15. a 16. listopadu, později potvrdil agentuře Reuters i Andi Widjajanto, bývalý tajemník vlády a neoficiální poradce prezidenta Widoda.

Přítomnost Si Ťin-pchinga a Putina na vrcholném jednání může vyvolat roztržku s americkým prezidentem Joem Bidenem a dalšími demokratickými lídry, kteří se mají všichni poprvé osobně setkat od zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Odmítavý postoj k Putinově účasti na summitu dnes vyjádřil Londýn. "Rusko nemá morální právo sedět na summitu G20, dokud přetrvává jeho agrese na Ukrajině," uvedla podle agentury Reuters mluvčí britského ministerstva zahraničí. "Vítáme úsilí Indonésie postarat se o to, aby byly na setkáních G20 probírány dopady ruské války, a také náznaky, že Ukrajinu by na summitu lídrů G20 mohl zastupovat prezident (Volodymyr) Zelenskyj," zdůraznila rovněž mluvčí.

Indonésie se snaží zaujmout pozici prostředníka mezi Moskvou a Kyjevem. Widodo proto na summit pozval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Putin by se tak mohl vůbec poprvé od zahájení invaze, která začala před téměř šesti měsíci, setkat se svým ukrajinským protějškem tváří v tvář.

Čínské ministerstvo zahraničí neodpovědělo na žádost o komentář k plánům Si Ťin-pchinga, který od začátku pandemie necestoval za hranice své země. Očekává se, že si čínský vůdce ještě před cestou na Bali během sjezdu vládnoucí komunistické strany, který se koná jednou za pět let, zajistí třetí funkční období v čele země. Termín stranického sjezdu nebyl oznámen, ale poslední dva se konaly na přelomu října a listopadu.

Mluvčí Kremlu se odmítl vyjádřit, ale jiný zdroj obeznámený se situací potvrdil, že Putin v současné době plánuje se zasedání G20 osobně zúčastnit. Putin a Widodo ve čtvrtek v telefonickém rozhovoru diskutovali o přípravách listopadového summitu, uvedl Kreml v prohlášení, v němž se nezmiňuje, zda se ruský vůdce akce zúčastní.

Napětí roste také mezi USA a Čínou, a to i přesto, že si Biden a Si ponechávají otevřenou možnost, že se na okraj summitu na Bali uskuteční jejich první osobní schůzka. Čína přerušila rozhovory s USA o obraně a řadě dalších oblastí po nedávné návštěvě předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu. Bílý dům zase kritizoval vojenská cvičení Pekingu v okolí ostrova.

Si Ťin-pching by se po summitu mohl přesunout do Bangkoku na summit Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). S Bidenem by se mohl setkat také na okraj tohoto jednání, uvedl s odvoláním na nejmenované zdroje deník The Wall Street Journal (WSJ).

"Soupeření velkých zemí je skutečně znepokojivé," řekl 61letý Widodo. "To, co chceme, je, aby tento region byl stabilní, mírový, abychom mohli budovat hospodářský růst. A myslím, že nejen Indonésie: asijské země chtějí totéž," dodal.

Putin poprvé od invazi na Ukrajinu vycestoval do země, která není…

07.12.2023 18:37 Ruský prezident Vladimir Putin přijel ve středu večer do Saúdské Arábie a sešel se s korunním…

Lotyšsko reagovalo na Putinovy výhrůžky

07.12.2023 17:00 Lotyšský prezident Edgars Rinkevičs označil hrozby ruského prezidenta za pokus o zastrašování a…

Američané zatím nepošlou Ukrajině další peníze. Senát je kvůli…

07.12.2023 09:14 Republikáni v Senátu ve středu zablokovali rozsáhlou finanční pomoc Ukrajině a Izraeli, kterou…

Zelenskyj: Rusko počítá s tím, že příští rok nastane "kolaps" jednoty…

06.12.2023 21:51 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl ve středu lídrům skupiny G7, že Rusko zvýšilo tlak na…

Maďarsko měsíce odkládá ratifikaci vstupu Švédska do NATO. Stockholm ho…

06.12.2023 18:08 Maďarský parlament dlouhé měsíce odkládá ratifikaci vstupu Švédska do Severoatlantické aliance.…

Sasko chce delší kontroly na hranicích s Českou republikou

06.12.2023 15:38 Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců,…

V EU panuje velké riziko teroristických útoků do Vánoc, tvrdí eurokomisařka

06.12.2023 09:47 Před Vánoci existuje v EU "obrovské riziko" teroristických útoků, varovala evropská komisařka pro…

Zelenskyj odvolal plánovaný projev před americkým Senátem

05.12.2023 21:46 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na poslední chvíli zrušil plánovaný úterní projev pro…

Rusové nasadili ve válce na Ukrajině přes 100 tisíc vězňů

05.12.2023 18:00 Rusko od začátku invaze na sousední Ukrajinu naverbovalo přes sto tisíc trestanců. Vyplývá to z…

Izrael má plán pro tunely vyhloubené teroristy z Hamásu

05.12.2023 12:32 Izrael má na severu Pásma Gazy připravenou soustavu velkých čerpadel, pomocí kterých by mohl…

Související:

Nejnovější