Putin čeká s budoucností agrese na Ukrajině na výsledek amerických voleb

Ruský prezident Vladimir Putin čeká s budoucností agrese na Ukrajině na výsledek amerického volebního klání v roce 2024. Zatím se zdá, že se odehraje mezi současným prezidentem Joem Bidenem a exprezidentem Donaldem Trumpem. Oba mají zhruba stejnou podporu, ale zatímco současný šéf Bílého domu stojí za pevnou podporou Ukrajiny, Trump ji ještě ani nepotvrdil. Navíc říká, že by ji vyřešil do čtyřiadvaceti hodin.

Vladimir Putin

Americká stanice CNN vyzpovídala několik amerických a evropských představitelů ohledně obav z toho, že pro Putina může Bidenova prohra ve volbách roku 2024 znamenat dobré zprávy. Ty se mohou týkat zejména omezení podpory Ukrajině ze strany USA, což by mohlo zlepšit vyjednávací pozici Ruské federace.

Volby jsou pro Rusko zřejmě klíčovým faktorem pro budoucnost jeho agrese. „USA zatím nemají jednoznačné informace o Putinově smýšlení, ani o tom, zda válku záměrně protahuje v naději na vítězství Donalda Trumpa nebo republikánů v prezidentských volbách,“ napsala CNN.

„Nepochybuji o tom, že se Putin snaží vydržet až do voleb v roce 2024,“ poznamenal jeden ze zdrojů americké stanice. „Je to takový slon v porcelánu pro USA, Ukrajinu a Evropu. Putin ví, že mu Trump pomůže. A vědí to i Ukrajinci a naši evropští partneři. Takže i když jsme nic takového výslovně neviděli, musíte podle mě předpokládat, že si to všichni myslí,“ uvedl druhý vysoce postavený zdroj.

Trump se v případě vítězství k podpoře Ukrajiny nezavázal, dokonce tvrdí, že by válku vyřešil „do 24 hodin“. „Podpora Ukrajiny by měla být podmíněna kongresovým vyšetřováním Bidena a jeho rodiny,“ nechal se bývalý republikánský prezident slyšet tento týden.

„Volby v příštím roce situaci komplikují, protože Rusové si myslí, že mají světlo na konci tunelu. Povzbuzuje to Putina, aby si myslel, že může Američany přečkat, protože politická podpora Ukrajiny bude v případě Trumpova vítězství ohrožena,“ vylíčil bývalý velvyslanec USA ve Varšavě Daniel Fried.

I blížící se volby mohou být jedním z faktorů, proč Američané zvyšují tlak na úspěch ukrajinské protiofenzívy. Evropané, Američané i Ukrajinci tak doufají ve výrazné územní zisky. „Bez těchto zisků lze předpokládat, že se Putin pokusí konflikt protahovat, dokud nebudou známy výsledky volebního klání – což v podstatě předejde jakémukoli pokusu o vyjednání ukončení bojů. Tato vyhlídka dodala naléhavost evropským pokusům dodávat na Ukrajinu stále silnější zbraně v naději, že se do příštího roku podaří změnit vývoj na bojišti,“ shrnul anonymně evropský představitel pro CNN.

Současné průzkumy hovoří o tom, že Trump i Biden mají v průzkumech veřejného mínění rovnoměrnou podporu 43 procent. „Ukrajinci chtějí vyhrát nebo mít něco, co změní dlužnou dynamiku, dříve než koncem tohoto roku. Jejich naléhavost má nejrůznější důvody – například to, že Ukrajinci umírají každý den – ale americká prezidentská volba je jedním z nich,“ popsal bývalý velvyslanec USA v Kyjevě Bill Taylor.

Německý soud poslal klimatickou aktivistku kvůli blokádám do vězení

22.09.2023 11:44 Klimatická aktivistka z environmentální skupiny Last Generation (Poslední generace) ve čtvrtek…

Polsko pokračuje v dodávkách zbraní Ukrajině, tvrdí Duda

22.09.2023 09:09 Polsko pokračuje v dodávkách zbraní Ukrajině v souladu se svými závazky. Uvedl to polský prezident…

Biden řekne Zelenskému v Bílém domě, co USA poskytnou Ukrajině

21.09.2023 22:08 Americký prezident Joe Biden odhalí obsah dalšího balíčku vojenské pomoci pro Ukrajinu, až se ve…

Polsko už nehodlá poskytovat Ukrajině další zbraně

21.09.2023 10:16 Polsko včera oznámilo, že přestane poskytovat zbraně Ukrajině. Děje se tak v době pokračujícího…

Zelenskyj v OSN oznámil, že připravuje globální mírový summit

19.09.2023 21:50 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj upozornil na Valném shromáždění OSN, které se koná v New…

Biden v OSN zdůraznil, že Rusko nese plnou zodpovědnost za válku na…

19.09.2023 19:00 Americký prezident Joe Biden ve svém projevu na Valném shromáždění OSN dnes zdůraznil, že jedině…

Zelenskyj chce, aby země promyslely vyloučení Ruska z OSN

19.09.2023 17:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí po příjezdu do New Yorku navrhl, aby členové…

Ázerbájdžánské síly zahájily raketové a dělostřelecké útoky na Náhorní…

19.09.2023 15:40 Ázerbájdžánské síly porušily příměří s Arménií a zahájily raketové a dělostřelecké útoky na Náhorní…

Americké úřady našly ztracenou stíhačku F-35

19.09.2023 14:01 Americké úřady uvedly, že v pondělí našly trosky ztracené stíhačky F-35, která se zřítila v…

Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku kvůli dovozu obilí

18.09.2023 21:50 Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu…

Související:

Nejnovější