Ruský prezident Vladimir Putin chce dojednat dočasné příměří s Ukrajinou, aby se mohl připravit na další rozsáhlou ofenzivu začátkem nadcházejícího roku, uvedl dnes portál Meduza s odkazem na nejmenované zdroje blízké Kremlu a ruské vládě.
Ruští představitelé v poslední době ujišťují, že si přejí obnovu přerušených diplomatických jednání s Kyjevem. Ukrajina ale uvádí, že mírová jednání v době, kdy její vojska postupují, pro ni nejsou výhodná. Ukrajina koncem léta přešla do protiofenzivy a vytlačila ruské vojáky ze severovýchodu země i z části jihu.
Kreml se nyní snaží přesvědčit západní lídry a tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby dotlačili Ukrajinu zpět k jednacímu stolu, napsala Meduza. Putinův argument přitom je, že je potřeba předejít dalším civilním obětem. Putin ale přitom nehodlá válku ukončit, chce dosáhnout jen dočasného příměří, aby získal čas na novou rozsáhlou ofenzivu v únoru a březnu 2023.
Ruské úřady jsou během jednání ochotny nabídnout stažení ruských vojáků alespoň z části ovládnuté Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny, uvedl jeden ze zdrojů Meduzy. Putin ale chce, aby si Rusko uchovalo kontrolu nad celým Donbasem na východě Ukrajiny, a o ukrajinském poloostrově Krym, který Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo už v roce 2014, se nehodlá bavit vůbec.
Putin v polovině září na setkání s indickým premiérem Naréndrou Módím o bojích na Ukrajině řekl, že Rusko udělá "vše pro to, aby to všechno skončilo co nejdřív". Kyjev zároveň Putin obvinil, že se snaží "dosáhnout vojenskou cestou svých cílů" a diplomatická jednání odmítá.
Jednání o mírovém řešení války na Ukrajině mezi Moskvou a Kyjevem skončila bez výsledku už na jaře. Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak v rozhovoru s Meduzou poukázal na to, že nyní by pro Ukrajinu dojednání příměří v té podobě, v jaké ho chce Rusko, nebylo výhodné.
"Co vůbec Ukrajině dá příměří podle ruského scénáře? Fixaci de facto nové linie rozdělení a rychlé vytvoření ruských zákopů na dočasně okupovaných územích," sdělil Podoljak. "Opravdu si někdo může myslet, že na to přistoupíme? Obzvlášť teď na pozadí protiofenzivy," podtrhl Podoljak.
Ukrajina nicméně opakuje, že rozhovory jako takové neodmítá, nechce ale jednání založená na ruských ultimátech. Na začátku října navíc ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal nařízení, které znemožňuje diplomatická jednání ukrajinských představitelů jmenovitě s Putinem.
Exprezident Miloš Zeman se po středeční operaci ohlásil svým příznivcům z jedné z pražských nemocnic. Zákrok byl podle jeho slov i díky skvělému lékařskému týmu úspěšný. Zeman se zároveň vyjádřil k jedné z událostí na politické scéně.
TOP 09 si zvolila nového předsedu, který nahrazuje končící Markétu Pekarovou Adamovou. Stranu od soboty povede poslanec Matěj Ondřej Havel, byl jediným kandidátem na nejvyšší stranickou funkci.
Právě dnes se koná už tradiční Sbírka potravin, která spojuje obchodníky, dobrovolníky i širokou veřejnost s cílem pomoci lidem v nouzi. Český systém darování potravin a potravinových sbírek díky efektivní spolupráci patří mezi nejlépe fungující v Evropě.
Americký prezident Donald Trump udělil Maďarsku výjimku ze sankcí kvůli pokračujícím nákupům ruské ropy a plynu po dobu jednoho roku. Informovala o tom BBC po návštěvě maďarského premiéra Viktora Orbána v Bílém domě.
Karel Šíp letos oslavil kulaté osmdesáté narozeniny. Mohl by si tak užívat zcela zaslouženého důchodu, i když televizní diváci by si to nepřáli. Dvacet let už jsou v programovém schématu České televize zvyklí na talk show Všechnopárty. Bude se populární pořad vysílat i v příštím roce?
Pražané musí počítat s omezením provozu metra i během druhého listopadového víkendu. Na Florenci finišuje výměna stropních nosníků, zavedena je proto náhradní tramvajová doprava. Stavební práce ve stanici budou pokračovat i v příštím roce.
Princ Harry, vévoda ze Sussexu, se oficiálně omluvil Kanadě za to, že si na zápas Světové série proti týmu Toronto Blue Jays vzal čepici Los Angeles Dodgers. Vévoda v rozhovoru pro CTV žertoval, že byl „pod nátlakem“, když si jasně modrou kšiltovku nasadil během čtvrtého utkání série v Los Angeles. Uvedl, že to považoval za „slušné gesto“ poté, co byl na zápas pozván přímo majitelem Dodgers.
Soudní spory mezi bývalým hollywoodským párem Bradem Pittem a Angelinou Jolie eskalují. Pitt údajně žaluje svou exmanželku o 35 milionů dolarů (přibližně 820 milionů Kč) a zároveň se snaží vynutit zveřejnění neveřejné komunikace mezi nimi. Předmětem jejich vleklého sporu je francouzské vinařství Château Miraval, které manželé zakoupili v roce 2011 za zhruba 60 milionů dolarů.
Meghan, vévodkyně ze Sussexu, se podle všeho chystá na návrat na filmové plátno. Umělkyně, dříve známá jako Meghan Markle, má mít menší roli typu cameo v připravovaném filmu s názvem "Blízcí osobní přátelé" (Close Personal Friends). Film, ve kterém hrají například Lily Collins, Jack Quaid, Brie Larson a Henry Golding, se v současné době natáčí v oblasti Los Angeles.
Oscarový herec Sir Anthony Hopkins vyvolal silnou reakci svými kontroverzními výroky v rozhovoru pro Sunday Times, kde zcela zpochybnil existenci stavů jako ADHD, OCD nebo Aspergerův syndrom.
Jana Adamcová se v uplynulých týdnech ocitla pod drobnohledem kvůli událostem kolem jejího manžela Jiřího Adamce. Bývalá moderátorka nyní naznačila, že jejich vztahy neutrpěly. Spíše naopak. Jednou prý bude za to "zlo", které ji potkalo, vděčná.
Nejvyšší správní soud (NSS) prověřil jednu ze stížností na průběh říjnových sněmovních voleb a rozhodl se podat trestní oznámení kvůli postupu jedné okrskové komise v Blansku. ANO bylo v okrsku započteno o více než 20 hlasů více, než hnutí získalo. Nemuselo jít jen o nepozornost, domnívají se soudci.