Putin chce podle Johnsona docílit změny bezpečnostní architektury v Evropě

Boris Johnson
Boris Johnson, foto: Facebook Boris Johnson
ČTK 1. února 2022 19:25
Sdílej:

Britský premiér Boris Johnson se při dnešní návštěvě Kyjeva shodl s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, že jakákoli ruská invaze na Ukrajinu by byla obrovskou chybou. Ruský prezident Vladimir Putin podle Johnsona "drží Ukrajině u hlavy zbraň, aby nás donutil změnit evropskou bezpečnostní architekturu".

Podle agentury Reuters britský premiér a ukrajinský prezident hovořili mimo jiné o tom, jak Rusko zastrašit. Johnson přiletěl na Ukrajinu s cílem podpořit její vedení v situaci, kdy Rusko u ukrajinských hranic shromáždilo přes 100.000 vojáků.

"Oba lídři varovali, že další ruská invaze na Ukrajinu by byla obrovskou strategickou chybou a nesla by s sebou jasné humanitární následky," cituje agentura Reuters z prohlášení vydaného po schůzce.

Johnson řekl, že je potřeba "vysvětlit ruské veřejnosti, že Ukrajina se bude bránit". Ruské matky si podle něho musejí uvědomit, že Ukrajina se postaví na "urputný a krvavý odpor".

Rusko v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podporuje separatisty na východě Ukrajiny.

Britský premiér upozornil, že v okamžiku jakéhokoli vpádu ruské armády na Ukrajinu musí Moskva automaticky počítat s tím, že bude čelit sankcím. Londýn by zpřísnil opatření mířící na podniky a osoby s nejužšími vazbami na Kreml.

Moskva v závěru loňského roku mimo jiné vyzvala Washington, aby zaručil, že nepřipustí další rozšíření NATO na východ, ukončí vojenskou spolupráci s bývalými sovětskými republikami, stáhne z Evropy jaderné zbraně a nerozmístí tam žádné útočné zbraně, které by mohly ohrozit Rusko. Západ mimo jiné odmítá vyloučit možnost, že Ukrajina se stane členem Severotlantické aliance.

Stalo se
Počasí
Bouřkové mraky, ilustrační fotografie.

Počasí se mění jen pozvolna. V úterý hrozí další bouřky, mohou být velmi silné

Počasí se v týdnu na přelomu června a července mění jen pozvolna. Svědčí o tom aktuální výstraha, jejímž prostřednictvím meteorologové nadále varují před vysokými teplotami či nebezpečím požárů v části Česka. Hrozí také bouřky, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

České celebrity
Jaromír Soukup

Jaromír Soukup se po dalším soudu s Hanychovou považuje za vítěze

Agáta Hanychová tentokrát na místě chyběla, přesto v pondělí pokračoval soud mezi ní a jejím bývalým partnerem Jaromírem Soukupem. A byl to jednou právě známý podnikatel, který odcházel domů spokojenější. Co se tedy řešilo a jak to dopadlo? 

České celebrity
Lidé se ve Strašnicích rozloučili s Jiřím Krampolem. (8.8.2025)

Jiří Krampol a komplikované dědictví. Dorazily nové informace od notářky

Bude to v červenci již rok, co nás opustil legendární Jiří Krampol. Stihl tehdy ještě oslavit 87. narozeniny, ale o dva týdny později zemřel. Od toho okamžiku se řeší, kdo bude po slavném herci a baviči dědit. Jak to momentálně s dědictvím vypadá? 

Společnost
Petr Macinka

Klempíř a Macinka narazili ve Strážnici. Festival se rozhodl zareagovat

Pískot si vysloužili ministři Oto Klempíř a Petr Macinka (Motoristé), kteří v uplynulých dnech vystoupili na festivalu ve Strážnici. Pořadatelé akce se rozhodli na oba incidenty reagovat, přičemž se distancovali od politických projevů, které zazněly.